Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η υπέρβαση θα χρεωθεί σε ένα επίπεδο. Δεν το λέει κανένας νόμος αλλά μάλλον είναι η πεπατημένη που οι περισσότεροι εφαρμόζουμε. 

Στην προκειμένη περίπτωση (από οσο κατάλαβα) δεν έχεις διαφορά επιφάνειας στο πρώην υπόγειο που έγινε ισόγειο έναντι του τελευταίου ορόφου, άρα δεν υπάρχει θέμα εκεί. 

Αν πας να χρεώσεις μόνο το 1.50 υπερύψωση του υπογείου, ακολουθώντας αυτή τη λογική θα πρέπει να χρεώσεις σε κάθε στάθμη τις υπερβάσεις της. 

Συμφέρει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γενικα, αφου αφιερωσα κανα διωρο διαβαζοντας 50 και πλεον σελιδες του Thread αυτου, κατεληξα κι εγω σε αυτη τη λογικη.

Οτι απο τη στιγμη που δεν υπαρχει συσταση οριζοντιου στο οικοπεδο, ειτε μεζονετα ειτε πολυκατοικια, κοιταζω το κτηριο ολοκληρο σε επιπεδο ενιαιας ιδιοκτησιας.

Οποτε εχω ενα εγκεκριμενο περιγραμμα (και προς τις 3 διαστασεις) και οτιδηποτε ξεφευγει αυτου τιμωρειται.

 

Εν προκειμενω ο χωρος του ημιυπογειου σηκωθηκε 1,50μ και κερδισε αλλα 0,10μ αλλα βρισκεται εντος του εγκεκριμενου υψους.

Το ιδιο και ο 1ος οροφος με τα 0,10μ κερδους του και ο 2ος που κερδισε κι αυτος 0,25μ επωμιζεται και τα κατωτερω 1,70μ τα οποια τον υπερυψωνουν ανω του εγκεκριμενου οριου.

Και ετσι τιμωρειται με ΥΔΚΧ ο ημιυπογειος αποθηκευτικος χωρος που μετετραπη σε διαμερισμα και με ΥΥ χωρις ΥΔ σε ολα τα τετραγωνικα του τελευταιου οροφου σε ενα 2ο φυλλο καταγραφης.

Επισυναπτω καινουρια τομη και περιγραφω στην ΤΕ μου αναλυτικα ολα τα παρε δωσε.

 

Κι ετσι επι της ουσιας το +1,95μ το επωμιζεται ο τελευταις οροφος γιατι σε επιπεδο κτηριου και ελλειψει συστασης οριζοντιου ιδιοκτησιας ειναι αυτος που ωθειται εκτος εγκεκριμενου υψους....

 

Η αλλη λυση της εξετασης σε επιπεδο οροφου και υπερβολικα πιο ακριβη θα ητανε (πανω απο 6.000€ περισσοτερο) και δε θα ειχε νοημα γιατι δεν εχω οροφο και ιδιοκτησια για να πεις πως κοιταζω ξεχωριστη αυτοτελη οριζοντιο...

 

Διαφωνειτε?

Link to comment
Share on other sites

 

Κι ετσι επι της ουσιας το +1,95μ το επωμιζεται ο τελευταις οροφος γιατι σε επιπεδο κτηριου και ελλειψει συστασης οριζοντιου ιδιοκτησιας ειναι αυτος που ωθειται εκτος εγκεκριμενου υψους....

 

(ακριβώς αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, λυθηκε αυτο.

 

Επομενη ερωτηση που αφορα επισης υψος....

Μελετηθηκε στεγη εδραζομενη σε πλακα σκυροδεματος, μεγιστου υψους 1,25μ απο το μπετο.

Αφενος κατασκευαστηκε προσβασιμο (το κλιμακοστασιο ανεβαινει ως τη στεγη πανω), εννοειται ΜΗ κατοικισιμη αλλα μετεβληθησαν πολυ τα υψη, φτανοντας μεγιστο εσωτερικο υψος τα 2,55μ σε καποια σημεια. 

Περιμετρικα εχει χτιστει στηθαιο πανω στο οποιο εχει εδραστει η στεγη....

 

Πως αντιμετωπιζεται η υπερβαση υψους της στεγης?

Με αναλυτικο? Και αν ναι, τι αναλυτικο?

 

Μηπως απλα κατ αποκοπη να δηλωσω στον αναλυτικο τα τετραγωνικα μιας νεας στεγης, ως εχει τωρα, σα να μπηκε αυθαιρετη στεγη χωρις να ειχε μελετηθει στην ΟΑ?

Η δυσμενεστερη περιπτωση που σκεφτομαι γιατι 250 τ.μ. στεγης (μαζι με φουρουσια χονδρικα) θα δωσουν περιπου 10,000€ αναλυτικου....

Link to comment
Share on other sites

αναλυτικό για όση  επιφάνεια στέγης είναι πάνω από το εγκ Ύγος των 1,25

(και καλές φωτογραφίες για μη διαμόρφωση-εκμετάλλευση χώρου)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες νομίζω είναι ανεφικτο σε στέγη τόσο μεγάλη...

Πού να ξέρω τι ύψος έχει σε κάθε σημείο ώστε να υπολογίσω τι υπερβαίνει και τι όχι?

Μάλλον θα πάει όλη με αναλυτικό!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει δημιουργηθεί χώρος πάνω από 2,10 εντός στέγης έχεις ΒΧ εκεί μέσα. Λογικά όχι μεγάλος, αλλά βγαίνει από την γεωμετρία της στέγης. Για τα προηγούμενα ύψη, όπως το κατέληξες συμφωνώ και εγώ. Πάνω από 1,25 στέγη σε τετράγωνη κάτοψη θα ήταν το 1/9 της επιφάνειας. Ένα offset στο CAD θα κάνεις και θα βγάλεις πάντως την επιφάνεια που λέει ο ΚΑΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δε Νομίζω πως απλά επειδή σε μερικά σημεία της στέγης μπορώ να σταθώ όρθιος θα πρέπει να τη δηλώσω βοηθητικό χώρο.

Το ότι είναι προσβασιμος χώρος από τη σκάλα δε σημαίνει ότι έγινε και αποθήκη.

Τα ζευκτα έχει και κάτι ανεστραμμενες δοκους για να εδραζεται η στέγη...

Αλίμονο αν κάθε ψηλότερη στέγη τη δηλωναμε υπέρβαση δόμησης έστω και βοηθητικου χώρου...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όλα αυτά που λες μέσα στην στέγη, τα φωτογραφίζεις όπως λέει ο ΚΑΝΑ, και το αντιμετωπίζεις σαν πατάρι, από αυτά που είναι πάνω από το λουτρό και μπαίνεις στα τέσσερα και κάνεις αναλυτικό. Εγώ είχα στο νου μου στέγη που να έχεις χώρο να κινηθείς ελεύθερα και να τον χρησιμοποιήσεις κανονικά (όπως αυτές που συναντάμε σε βόρειες χώρες).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.