Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το σηκωμα του ημιυπογειου προκαλει προφανεστατη ΥΔ για αλλαγη χρησης απο βοηθητικο σε κυριο.

Δηλωμενα 185 τ.μ.

Μιλαμε για κτηριο χωρις ΣΟΙ οποτε ολα τα ελεγχουμε σε επιπεδο κτηριου και μονο.

ΥΚ δεν εχω πουθενα.

ΥΔ εχω στο υπογειο που εγινε ισογειο με το σηκωμα και σε εναν κλεισμενο Η/Χ στον 1ο οροφο ο οποιος ομως μετα και την οποια ΥΥ παραμενει εντος των 7,50μ του εγκεκριμενου υψους οποτε δεν παιρνει ΥΥ.

 

Και την ΥΥ τη δινω στον τελευταιο οροφο που προεξεχει του εγκεκριμενου οριου, σε νεο Φυλλο καταγραφης, χωρις ΥΔ

 

Απλως το υψος της στεγης δεν προσμετραται στο συνολικο υψος της κατασκευης, ειναι κατι προσθετο αυτου για να λαβω ενιαιο υψος 7,50+1,20=8,70μ κι ετσι "τιμωρησα" την ΥΥ μονο μεχρι το εγκεκριμενο επιπεδο στο οποιο σταματα η δομηση και τη στεγη την πηγα με αναλυτικο ξεχωρα μιας και δεν εχει χαρακτηρισμο ο χωρος για να τη βαλω ουτε ως κυριο ουτε ως βοηθητικο, εστω και χωρις δομηση, μονο με ΥΥ

 

Παντως ειτε υπολογιζα ενιαια ΥΥ συμπεριλαμβανομενης της στεγης (χωρις να τη συμπεριλαβω στον αναλυτικο) ειτε υπολογιζοντας ΥΥ μονο μεχρι το χωρο που σταματα η δομηση και τη στεγη τη βαλω με αναλυτικο, το προστιμο παραμενει το ιδιο. 2 λοιπες πολεοδομικες παραβασεις και ιδιο ποσοστο ΥΥ >20% (μιας και τα τετραγωνικα δομησης παραμενουν ως εχουν, του τελευταιου επιπεδου μονο) οποτε στα ιδια ειμεθα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

........

Θεωρώ ότι η ΥΥ είναι ενιαία δεδομένου ότι κοιτάμε την οικοδομή άνευ ΟΙ εν τω συνολω ως μια ιδιοκτησία, οπότε στην ήδη τοποθετημένη ΥΥ μπορεί να προστεθεί και η ΥΥ στέγης χωρίς να μεταβαλει το πρόστιμο.

......

 

Ορθώς!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια.

Θεωρητικα αυτο που εκανα ηταν δυσμενεστερο...

Η οικοδομη με ΥΥ 2,20μ μαζι με την ΥΥ της στεγης θα πηγαινε στο 3,75μ και σε ποσοστο παλι >20% για τα 186,17 τ.μ. καλυψης της.

Ουδεμια μεταβολη του προστιμου αφου ΥΥ εχω ηδη.

 

Απλα εγω την εβαλα ΚΑΙ στον αναλυτικο. 2 λοιπες θα εβγαζε και ανευ στεγης, 2 λοιπες εβγαλε και τωρα.

 

Η μια η αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

 

Έχω ένα ισόγειο κτίριο 52 τ.μ. με αυθαίρετο υπόγειο(ίδιου περιγράμματος με το ισόγειο).

Δεν έχει σύσταση και επιπλέον έχει υπέρβαση ύψους 70 εκατοστά.

 

Υπάρχει πρόβλημα να χρεώσω την υπέρβαση ύψους στο αυθαίρετο υπόγειο(ακόμα και θεωρώντας το ώς ΥΔΚΧ) με σκοπό να γλιτώσω το παράβολο των 2000 ευρώ;

Αυτό  γίνεται διότι φτιάχνοντας νέο φύλλο καταγραφής χωρίς υπέρβαση δόμησης, μόνο για την υπέρβαση ύψους του ισογείου, το διχίλιαρο παράβολο μου διπλασιάζει ουσιαστικά το πρόστιμο αφού οι αυθαίρετες επιφάνειες μαζί υπερβαίνουν τα 100 τ.μ.

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

Συν/φε

Γιατί ρωτάς για 2000 ή 1000€?

ή

για Υ.Υ κλπ

Πιστεύεις δηλ ότι το υπόγειο είναι κατασκευασμένο μετά το 1975

ενώ όλη η οικοδομή είναι κτισμένη το 1952?

 

Εγώ ξέρω ότι γενικά κατασκευές πριν το 1975

είτε με Ο.Α είτε χωρίς πληρώνουνΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΝΑ 500€

 ακόμη και αν έχουν χίλιες παραβάσεις όπως

Υ.Υ- Παραβιάσεις Δ & πρασιάς-διαμερισματώσεις -κ.ο.κ!

 

Κάνω κάπου λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε.

 

Έχω ένα ισόγειο κτίριο 52τ.μ. με αυθαίρετο υπόγειο ιδίου περιγράμματος με το ισόγειο. Το κτίριο έχει και υπέρβαση ύψους του ισογείου (πιστεύω ότι θεωρείται ενιαίο το κτίσμα αφού δεν υπάρχει σύσταση)

 

Οι παραβάσεις μου αυτές οι δύο είναι πριν το 1983. Λόγω του ότι έχω και ακόμα μια, μετά το 83 οπότε πάνε και αυτές κατηγορία 4.

 

Τώρα, βάζω στο Φ.Κ#1 την υπέρβαση δόμησης μειωτικού λόγω του αυθαίρετου υπογείου πριν το 83 και μία ακόμα λοιπή παράβαση για αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια.Βάζω στο Φ.Κ#2 του συστήματος την υπέρβαση ύψους για τα 52τ.μ.ΥΔΚΧ χωρίς υπέρβαση δόμησης.

 

Ενώ λοιπόν, το πρόστιμο που υπολογίζει κανονικά το σύστημα είναι 1180€  λόγω του φύλλου καταγραφής 2 που έχει παράβαση 52τ.μ. ακόμα, δηλαδή σύνολο 104τ.μ. θα έχω παράβολο 2000€  ενώ το πρόστιμο είναι μόνο 1180.

 

Αυτό που λέω είναι μήπως μπορώ σε ένα φύλλο καταγραφής, στο Φ.Κ#1, να βάλω την υπέρβαση δόμησης του υπογείου σαν ΥΔΚΧ χωρίς μειωτικό(αυτό διότι όταν το βάζω με μειωτικό βγάζει χαμηλότερο πρόστιμο από τα 1180) μαζί με την υπέρβαση ύψους του κτιρίου(αφού είναι ίδια η επιφάνεια) ώστε η τελική επιφάνεια των αυθαιρεσιών να είναι 52τ.μ. και να μην επιβαρυνθεί ο πελάτης με το παράβολο των 2000 ευρω αλλά μόνο με τα 1180.

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

χα-χα ...!

 

Συγνώμη.. το 52 τ.μ το θεώρησα ως του 1952

Τέλος πάντων ..αγουροξυπνημένος 

 

Αλλά η  Υ.Υ του ισογείου από που προκύπτει?

Από την κατασκευή υπογείου

ή επειδή αυξήθηκε το ύψος του ισογείου

σε σχέση με το ύψος   της Ο.Α?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Τώρα, βάζω στο Φ.Κ#1 την υπέρβαση δόμησης μειωτικού λόγω του αυθαίρετου υπογείου πριν το 83 και μία ακόμα λοιπή παράβαση για αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια.Βάζω στο Φ.Κ#2 του συστήματος την υπέρβαση ύψους για τα 52τ.μ.ΥΔΚΧ χωρίς υπέρβαση δόμησης.

 

Ενώ λοιπόν, το πρόστιμο που υπολογίζει κανονικά το σύστημα είναι 1180€  λόγω του φύλλου καταγραφής 2 που έχει παράβαση 52τ.μ. ακόμα, δηλαδή σύνολο 104τ.μ. θα έχω παράβολο 2000€  ενώ το πρόστιμο είναι μόνο 1180.

 

 

1. Tι εννοείς αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια ; Το υπόγειο δηλώνεται ως χώρος με μειωτικό συντελεστή. Δηλαδή 52 τμ.

2. Τα άλλα 52 τμ που βρίσκονται ; Το ύψος, που παραβιάζεται στο ισόγειο εφόσον δεν έχεις σύσταση, δεν έχει υπέρβαση δόμησης μόνο ύψους.

 

Καλημέρα Βασίλη, με πρόλαβες ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε.

 

Έχω ένα ισόγειο κτίριο 52τ.μ. με αυθαίρετο υπόγειο ιδίου περιγράμματος με το ισόγειο. Το κτίριο έχει και υπέρβαση ύψους του ισογείου (πιστεύω ότι θεωρείται ενιαίο το κτίσμα αφού δεν υπάρχει σύσταση)

 

Οι παραβάσεις μου αυτές οι δύο είναι πριν το 1983. Λόγω του ότι έχω και ακόμα μια, μετά το 83 οπότε πάνε και αυτές κατηγορία 4.

 

Τώρα, βάζω στο Φ.Κ#1 την υπέρβαση δόμησης μειωτικού λόγω του αυθαίρετου υπογείου πριν το 83 και μία ακόμα λοιπή παράβαση για αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια.Βάζω στο Φ.Κ#2 του συστήματος την υπέρβαση ύψους για τα 52τ.μ.ΥΔΚΧ χωρίς υπέρβαση δόμησης.

 

Ενώ λοιπόν, το πρόστιμο που υπολογίζει κανονικά το σύστημα είναι 1180€  λόγω του φύλλου καταγραφής 2 που έχει παράβαση 52τ.μ. ακόμα, δηλαδή σύνολο 104τ.μ. θα έχω παράβολο 2000€  ενώ το πρόστιμο είναι μόνο 1180.

 

Αυτό που λέω είναι μήπως μπορώ σε ένα φύλλο καταγραφής, στο Φ.Κ#1, να βάλω την υπέρβαση δόμησης του υπογείου σαν ΥΔΚΧ χωρίς μειωτικό(αυτό διότι όταν το βάζω με μειωτικό βγάζει χαμηλότερο πρόστιμο από τα 1180) μαζί με την υπέρβαση ύψους του κτιρίου(αφού είναι ίδια η επιφάνεια) ώστε η τελική επιφάνεια των αυθαιρεσιών να είναι 52τ.μ. και να μην επιβαρυνθεί ο πελάτης με το παράβολο των 2000 ευρω αλλά μόνο με τα 1180.

Συνηθίσαμε σε τέτοιες περιπτώσεις να βάζουμε την παράβαση ύψους χωρίς Υ.Δ στην τελευταία στάθμη του κτιρίου με τη λογική ότι αυτή είναι που υπερβαίνει τελικά το εγκεκριμένο ύψος. Σωστό ή λάθος δύσκολα θα το κρίνουμε με την τόση μεγάλη ασάφεια που επικρατεί με τις υπερβάσεις ύψους.

Πάντως και η δική σου λογική δε μου φαίνεται λάθος, αφού το σύστημα ουσιαστικά "κλέβει" τον ιδιοκτήτη με την χρέωση του παράβολου.

Υ.Γ  όπως λένε και οι συνάδελφοι, δεν έχεις καμία αλλαγή χρήσης στο υπόγειο. Η χρέωση αφορά Υ.Δ με μειωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.