Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Εχω περιπτωση οικοπέδου όπου έχω ο.α για διώροφο και μετέπειτα πάλι εντός οικοπέδου ανεξάρτητη

αυθαίρετη ισόγεια αποθήκη που δεν ικανοποιει τις απαιτήσεις της κατ.3 κλπ, το ύψος της οποίας δέν υπερβαίνει

το  ύψος του ισογείου της νομίμως υφιστάμενης κατασκευής.  Στο φύλλο καταγραφής

για την αποθήκη πέρα απο ΥΔ,ΥΚ,πλάγιες κλπ βάζω και ΥΥ?? με την λογική ότι η εγκύκλιος 4 μιλάει για

κατ'επέκταση κατασκευή??? Η αφου δεν υπερβάνω το νομίμως υφιστάμενο τμήμα στην ίδια στάθμη δέν χρεώνω ύψος???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

έχω περίπτωση μονοκατοικίας σε εντός οικισμού μεζονέτα με υπόγειο, ισόγειο, όροφο και μη προβάσιμη στέγη, με υπέρβαση ύψους στέγης κατά 0,35μ από το εγκεκριμένο της άδειας. Επιπλέον αν και το συνολικό ύψος του κτηρίου από πλάκα υπογείου έως πλάκα ορόφου είναι εντάξει, όμως η στάθμη θεμελίωσης έχει ανυψωθεί κατά 0,30εκ -η στάθμη της πλάκας του υπογείου από το διαμορφωμένο έδαφος αντί για 1,30 της άδειας είναι στο 1,60, το καθαρό ύψος υπογείου δεν έχει αλλάξει. Τμήμα του υπογείου -το μισό-δε έχει αλλάξει χρήση από γκαράζ-που δεν μετρούσε στην δόμηση- σε κατοικία.

Στο ακίνητο υπάρχουν και άλλες παραβάσεις όπως μπαρμπεκιου και αποθήκη στον ακάλυπτο.Σκέφτομαι να χρεώσω την αλλαγή χρήσης σαν υπέρβαση δόμησης ΚΧ, να χρεώσω με αναλυτικό το "ξεμπάζωμα" των 0,30εκ του υπογείου και για την αύξηση ύψους της στέγης μπορώ να πάω με αναλυτικό ή ΥΥ χωρίς υπέρβαση δόμησης?

Προτείνετε κάποια άλλη λύση?

Link to comment
Share on other sites

Όλα σωστά και με ΥΥ χωρίς ΥΔ σε όλα τα τ.μ. της "μεγαλύτερης" σε εμβαδόν κάτοψης του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα καλημέρα,

μήπως η ΥΥ  πρέπει να  χρεωθεί για τα 0,30μ της ανυψωμένης στάθμης της θεμελίωσης -χωρίς ξεμπάζωμα- και αναλυτικό για την αύξηση ύψους της στέγης?

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πρόκειται για ξεμπάζωμα αλλά για υπερύψωση του κτιρίου.....Και έχεις πλέον δεν είναι υπόγειο.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα συμφωνήσω πλέον μαζί σου, έχω υπερύψωση οπότε πάω με υπέρβαση ύψους στον όροφο-έχει την μέγιστη κάλυψη. Νομίζω ότι πρέπει να βάλω στο συνολικό ύψος υπέρβασης 0,30+0,30 =0,60 δηλαδή και της στέγης. Η αλλαγή χρήσης στο υπόγειο παραμένει με ΥΔΚΧ έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί δεν με έχει τύχει ξανά. Όλο το υπόγειο πλέον δεν είναι υπόγειο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι πλέον χρεώνω την παράβαση και για την υπερύψωση αλλά και για την αλλαγή χρήσης σε κατοικία με την υπέρβαση δόμησης χωρίς μειωμένο συντελεστή θεωρώ ότι καλύπτω την αυθαιρεσία-φυσικά δεν βάζω όλο το υπόγειο αλλά μόνο αυτό που έχει αποκτήσει κύρια χρήση και ίσως αυτό είναι ένα ζήτημα..αλλά από την άλλη νομίζω ότι αφού δεν αλλάζει η υπόλοιπη χρήση και παραμένει βοηθητική δεν υπάρχει λόγος να το χρεωθεί αν και όντως δεν πληρεί όρους υπογείου.Την υπέρβαση ύψους της στέγης ορθώς την συνυπολογίζω στην ΥΥ ή να την βάλω ξεχωριστά αυτή με αναλυτικό?

Ελπίζω να μην κουράζω με όλα αυτά αλλά προσπάθώ τελευταία στιγμή να βγάλω καμιά άκρη...Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όλα σωστά και με ΥΥ χωρίς ΥΔ σε όλα τα τ.μ. της "μεγαλύτερης" σε εμβαδόν κάτοψης του ακινήτου.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.