Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σωστό αυτό που λες συνάδελφε. Όλες οι απόψεις σωστές και καμία 100% σωστή όσον αφορά τις υπερβάσεις ύψους όπου δεν υπάρχει καμία διευκρίνηση.

Οπότε ο καθένας με τη λογική του κάνει τις παραδοχές του, παίρνει τις ευθύνες του και δήλωνει ανάλογα με το σκεπτικό του. Δυστυχώς.

Εγώ λοιπόν το σκέφτομαι ως εξής.

(αφήνω κατά μέρος την περίπτωση που εξετάζεται ολόκληρο το κτίριο που είναι η πιο εύκολη)

 

Έστω τακτοποιώ ένα διαμέρισμα 2ου ορόφου σε μια 5όροφη οικοδομή. Είχα από την άδεια εσωτερικό ύψος 3μετρα, πάω μετράω 3 μέτρα. Υπάρχει καμία περίπτωση να ψάξω παραπάνω μην τυχόν υπάρχει υπέρβαση ύψους; Όχι λέω εγώ. Μπορεί επάνω να κάνανε ολόκληρο όροφο. Μπορεί ακόμη το "υπόγειο" να υπερυψώθηκε τελικά σε ισόγειο και κατα συνέπεια να βρέθηκε και το δικό μου διαμέρισμα σε πιο ψηλή στάθμη. Δεν θεωρώ ότι αυτή η παράβαση πρέπει να χρεωθεί ντόμινο σε μένα αλλά μόνο στην ιδιοκτησία που επωφελείται καθαρά από αυτήν.

Αν όμως πάω και μετρήσω αντί για 3μέτρα 4 ε τότε θα βάλω σε μένα υπέρβαση ύψους. Και δεν θα ελέγξω αν τυχόν το κτίριο θεμελιώθηκε πιό ψηλά, ή οι υπόλοιποι όροφοι μίκρυναν εσωτερικά ή ακόμα κι αν ο τελέυταίος όροφος δεν κατασκευάστηκε. 1ον γιατι δεν μπορώ (δεν με εξουσιοδότησε κανείς γι αυτο) 2ον γιατί δεν με αφορά.

 

Το δικαίωμα να τακτοποιείς μεμονωμένες ιδιοκτησίες μπορεί να έχει και τα θετικά του και τα αρνητικά του ανάλογα την περίπτωση. Δεν γίνεται όμως να το αντιμετωπίζω διαφορέτικά κατα πως με συμφέρει. Δηλαδή αν είμαι οκ εσωτερικά να λέω δεν έχω υπέρβαση ύψους τέλος χωρίς να ελέγξω το κτίριο και αν δε μου βγαίνει να αρχίσω να ψάχνω ναι μεν αλλά μήπως το συνολικό του κτιρίου δεν άλλαξε..

 

Άποψή μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ θα κινιόμουν στην ίδια κατέυθυνση με σένα  danaikaterina. Ίσως αν ήμουν μερακλής να έριχνα μία κορδέλα μέχρι το δρόμο να βρω την απόλυητη στάθμη του δαπέδου μου, αλλά επειδή μπορείς να χρεώσεις την ΥΥ (κάποτε) στο διαμέρισμα που πρέπει, θα το άφηνα εκεί.  Θα ήθελα να δω βέβαια πώς θα ελέγχαμε κάτι τέτοιο  με τον 4178... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα....

Έχω ένα σκοτεινό σημείο από ιδρύσεως 4014 κλπ

Σε οικοδομή με ΟΑ (υπόγειο-ισόγειο-α' όροφος και Β' όροφος) χωρίς ΟΙ και ενός ιδιοκτήτη, κάνω τακτοποίηση αυθαιρεσιών σε όλη την οικοδομή.

Έχουμε αρχικά υπερύψωση του υπογείου από 1,00 σε 1,50μ

Διάφορες άλλες αλλαγές υψών στους ορόφους από 3,00 σε 3,15, από 3,15 σε 3,20 και από 2,90 σε 3,05 και δημιουργία σοφίτας με υπερύψωση αδειοδοτημένης στέγης από 2,00μ σε 2,30μ.

Το αρχικό ολικό ύψος ήταν 10,05 και έγινε 10,90 και δεν υπάρχει πρόβλημα με το Δ αφού με καλύπτει το υπάρχον για ύψος οικοδομής 12,70μ.

 

Που και πως θα χρεώσω υπέρβαση ύψους!!!!

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά....

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου και με την προϋπόθεση ότι, στο ακίνητο δεν υφίσταται σύσταση, θα πρέπει να χρεώσεις όλη τη συνολική αυθαίρετη ΥΥ σε όλα τα τ.μ. της μεγαλύτερης σε εμβαδόν κάτοψης του ακινήτου (ανεξαρτήτου στάθμης αυτής).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για να δω λεπτομέρειες (για πρόστιμο και για κατηγορία)

έχει ή δεν έχει Υ.Υ και πόσο!

 

έχει εγκεκριμένο ύψος Ο.Α 10,05 +2,00στ =12,05
ενώ πραγματοποιημένο  10,90+2,30στεγ=13,20
και επιτρεπόμενο 12,70+2,0στεγ=14,70
(υπόψη ότι και το υπόγειο θεωρείται όροφος)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Τελικά και εγώ εκεί κατέληξα. ΥΥ στην κάλυψη του κτιρίου.

Ευχαριστώ.

 

Όσο για το πρόστιμο και την κατηγορία

ΚΑΤ 4 αφού ΥΥ=85 -> 45/1270 --> 3,6%   (αν και το επιτρεπόμενο δεν είναι 12,70 αλλά 18,00μ με βάση τον ΣΔ)

 

Αλλά πάει ΚΑΤ 5 γιατί στο δικό μου δε καλύπτει το 40% της ΥΔ, συνυπολογίζοντας και το εμβαδόν την σοφίτας. Χωρίς το εμβαδόν της σοφίτας πάει ΚΑΤ 4

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Faethon

γράψε τι από τα παρακάτω ισχύουν?

 

έχεις εγκεκριμένο ύψος Ο.Α 10,05 +2,00στ =12,05
 πραγματοποιημένο  10,90+2,30στεγ=13,20
και επιτρεπόμενο 18+2,0στεγ=20

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.