Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μάλλον τότε δεν έχεις αυθαιρεσία υπέρβασης ύψους για δήλωση στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπέρβαση δεν έχεις. Υπάρχει παράβαση μεν, η βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν υπερβάσεις είναι επίσης σωστή.

 

Θα βάλει και στο μέλλον μια θερμομόνωση με κάποιο εξοικονομώ και θα έρθει στα ίσια του. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα. περαστικα σε ολους... ενα ερωτηματακι: Σε πολυκατοικια με επιτρεπομενο υψος ορων δομησης 16μ+ στεγη 2.00μ υπαρχει μεγιστο αδειας 15+2 στεγη. τακτοποιω το διαμερισμα τελευταιου οροφου που εχει υπερβαση υψους 0,5μ οσο δηλαδη και η συνολικη του κτηριου. Με την λογικη οτι το κτηριο ειναι  κατα 50 cm ψηλοτερο ειναι σωστη η διαιρεση 0,50/15 <20% υπερβασης υψους?  η θα πρεπεινα να βαλω 0,50/υψος οροφου?

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομη του 60 στη Θεσσαλονικη ειναι κτισμενη σε συμβολη οδων, εκ των οποιων δυο η μια βρισκεται σε μικρη κλιση

Σε αυτην, λοιπον, βρισκεται και η μεγαλυτερη πλευρα της οικοδομης.

Στο ισογειο υπαρχουν καταστηματα.

Η εγκεκριμενη πολεοδομικη τομη μου δινει καθαρο υψος ισογειου 4,00μ.

Στην πραγματικοτητα και λογω της κλισης, ολα τα καταστηματα κατασκευαστηκαν με διαφορετικο υψος, αυξανομενο καθως προχωραμε προς τα "κατω".

Δεν κρατηθηκε κοινο υψος ισογειου προκειμενου να μη δημιουργηθει σκαλοπατι στο τελευταιο ακριανο καταστημα.

 

Εγω εχω υπο μελετη δυο καταστηματα γειτονικα, ιδιας ιδιοκτητριας τα οποια μελεταω μαζι, πακετο

Το ενα, λοιπον, εχει καθαρο εσωτερικο υψος 3,95μ και το αλλο 4,08μ.

 

Τι παιζει εν προκειμενω? Θεωρω υπερβαση υψους στο ενα καταστημα και οχι στο αλλο?

Η "υπερβαση" εγινε προς τα κατω και οχι προς τα πανω, σημειωνω.

 

Η με μια κατηγορια 3 στο 5% ξεμπερδευω?

Link to comment
Share on other sites

patric 2008

Αν τακτοποιείς τον τελευταίο όροφο, δες για ΥΥ πρώτα το προβλεπόμενο ύψος του δικού σου ορόφου. Αν το ύψος του ορόφου σου έχει μεγαλώσει 5εκ πχ, αυτή είναι η υπέρβασή σου. Αλλιώς αν πας να χρεώσεις την ΥΥ όλου του κτιρίου στο διαμέρισμά σου, θα την συγκρίνεις με όλου του κτιρίου. Επίσης συγκρίνεις την ΥΥ με το επιτρεπόμενο, όχι το εγκεκριμένο της άδειας. 0,5/16 δηλαδή ή κάνεις αναγωγή του επιτρεπομένου στον όροφο σου (πχ ύψος ορόφου =3, επιτρεπόμενο =3*16/15=Χ) και συγκρίνεις υπέρβαση 0,05/Χ

 

inzaghi

δεν είσαι εντός ανοχής με το 4,08; 0,08/4 = 2%<10εκ.

Στην θέση της τομής είναι σωστό το ύψος;

Το κοντό δεν έχει υπέρβαση

 

Διαφορετικά πας με την κατηγορία 3, αλλά δες μήπως την γλυτώσεις και αυτή...

Link to comment
Share on other sites

4,08 καθαρο απο επιστρωσεις εως και σοβα.

Η αδεια λεει 4,00 απο μπετο σε μπετο.

Αδεια του 1960

Δεν καλυπτομαι!

Link to comment
Share on other sites

patric 2008

Αν τακτοποιείς τον τελευταίο όροφο, δες για ΥΥ πρώτα το προβλεπόμενο ύψος του δικού σου ορόφου. Αν το ύψος του ορόφου σου έχει μεγαλώσει 5εκ πχ, αυτή είναι η υπέρβασή σου. Αλλιώς αν πας να χρεώσεις την ΥΥ όλου του κτιρίου στο διαμέρισμά σου, θα την συγκρίνεις με όλου του κτιρίου. Επίσης συγκρίνεις την ΥΥ με το επιτρεπόμενο, όχι το εγκεκριμένο της άδειας. 0,5/16 δηλαδή ή κάνεις αναγωγή του επιτρεπομένου στον όροφο σου (πχ ύψος ορόφου =3, επιτρεπόμενο =3*16/15=Χ) και συγκρίνεις υπέρβαση 0,05/Χ

 

inzaghi

δεν είσαι εντός ανοχής με το 4,08; 0,08/4 = 2%<10εκ.

Στην θέση της τομής είναι σωστό το ύψος;

Το κοντό δεν έχει υπέρβαση

 

Διαφορετικά πας με την κατηγορία 3, αλλά δες μήπως την γλυτώσεις και αυτή...

jedi, το ερωτημα εγινε γιατι δεν μπορω να κατανοησω τι σημαινει υπερβαση υψους διαμερισματος. εχω ενα ενιαιο κελυφος κτηριου αυτο ειτε εχει υπερβαση υψους ειτε οχι. Αν και πραγματι ρυθμιζω ενα διαμερισμα του τελευταιου οροφου με υπερβαση υψους λογω αλλαγης κλισης της στεγης.....μαλλον τεινω προς την αποψη τηςσυγκρισης  υπερβαση / επιτρ. υψος κτηριου (0,5/16)... ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της υπέρβασης ύψους είναι γενικά πονεμένη ιστορία και το ξέρουμε όλοι και συχνά οδηγεί σε αδιέξοδες καταστασεις.

 

Με βάση και τη νομοθεσία και συζητήσεις με συναδέλφους έχω καταλήξει στα εξής.

 

Καταρχάς η προστιμοποίηση της υπέρβασης ύψους ειναι (δυστυχώς αναγκαστικα) διαφορετική αν εξετάζεις ολόκληρο το κτίριο και διαφορετική αν εξετάζεις ξεχωριστή ιδιοκτησία. Κι αυτό γιατί δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά.

 

Σιγουρα ειναι πολύ απλούστερο αν εξετάζεις όλο το κτίριο. Στη περίπτωση αυτή κοιτάζεις συνολικά πόσο ήταν το ύψος του κτιρίου, πόσο είναι σήμερα, τι διαφορά έχεις και τέλος.

 

Όταν όμως εξετάζεις ξεχωριστή ιδιοκτησία τότε δεν μπορείς παρά να την εξετάσεις μεμονωμένα διότι προφανώς δεν έχεις πρόσβαση στις υπόλοιπες!

Δηλαδή ελέγχω εσωτερικά το ύψος της ιδιοκτησίας μου σε σχέση με αυτό που προβλεπόταν να υλοποιηθεί. Το τι γίνεται στους υπόλοιπους ορόφους ούτε μπορώ να το ξέρω ούτε και έχω ευθύνη για αυτο

Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστές όλες οι απόψεις, θα σχολίαζα δυστυχώς, γιατί κάθε σωστή άποψη σημαίνει ότι ο νόμος επιδέχεται άλλη μία ερμηνεία.

Αν ήξερες κάποιον που έχει ήδη τακτοποίησει, θα μπορούσες να δεις αν έχει περάσει και αυτός υπέρβαση ύψους και να μην την χρεωθεί το κτίριο διπλά.

Αν ο όροφός σου είναι εντάξυ το δικό του ύψος, θα μπορούσε να πάει με την λογική της κατασκευής σε άλλη θέση (καθ' ύψος) - αλλά τέτοια λογική θα οδηγήσει σε περισσότερα μπερδέματα στο μέλλον.

 

Το πιο βολικό είναι μάλλον να πάρεις εσύ την ΥΥ, με το 0,5/16 και να ενημερώσεις τους υπολοίπους ή τον διαχειριστή, αν κάνουν άλλες δηλώσεις, να τις ενώσουν με την δική σου. Μην διπλο-δηλώσουν την ΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.