Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα

Μπορεί να με παρεξήγησες, αλλά με το "συγκρίνουμε με τα επιτρεπόμενα" εννοούσα, ότι μετράμε το μέγεθος της παράβασης ως απόλυτο νούμερο (ότι περισσεύει από το νόμιμο) και μετά αυτή την υπέρβαση την διαιρούμε με τα επιτρεπόμενα μεγέθη, για να βγάλουμε συντελεστές προστίμου, όχι κάτι άλλο. Αυτό το επιτρεπόμενο δεν έχει καταργηθεί με την τροποποίηση του παραρτήματος (ΦΕΚ 39Β/2014).

 

Αυτό που όταν δεν έχει καθόλου άδεια το κτίριο τότε η ΥΥ ξεκινάει όταν ξεπεραστεί το επιτρεπόμενο ύψος προκύπτει πάλι από την εξήγηση του παραρτήματος (ακολουθεί το παράρτημα):

6 (1) Αναφέρεται σε εκαταστά του μέτρου το αυθαίρετο ύψος που δεν καλύπτεται,

- είτε από οικοδομική άδεια (όταν είσαι εντός περιγράμματος)

- είτε από το ύψος νομίμου τμήματος (σε ίδια στάθμη με το αυθαίρετο) (όταν είσαι εκτός περιγράμματος)

- είτε από το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής (όταν δεν υπάρχει άδεια στο οικόπεδο)

 

Αν είχα υπέρβαση συνολικού ύψους της οικοδομής (ψηλότερη τελική στάθμη), θα το δούλευα όπως λες και όπως έχει συζητηθεί, χρεώνοντας τον τελευταίο όροφο. Αν αναγκαζόμουν να κάνω χωριστές δηλώσεις λόγω ΟΙ, και για λόγους των ιδιοκτητών, ίσως να αναγκαζόμουν να την δώσω σε όλους τους ορόφους την αυθαιρεσία (μου έχει τύχει αντίστοιχο στον 4014, που ήθελαν να δηλώσουν 3/4 ιδιοκτησίες και τότε δεν μπαίνανε 3/4 ΟΙ σε μία δήλωση).

 

Στην συγκεκριμένη όμως περίπτωση, αν όλο το κτίριο έχει θεμελειωθεί πιο ψηλά, δεν προκύπτει "μη υλοποίηση περιβ. χώρου".

Αν όμως το υπόγειο έγινε πιο βαθύ, τότε θα το μέτραγα πάλι όπως λες στο τελευταίο 0,40/2,80, με την διαφορά ότι θα μοίραζα το επιτρεπόμενο ύψος στους ορόφους (κατ' αναλογία εγκεκριμένου ύψους) και θα σύγκρινα με αυτό που αντιστοιχεί στο υπόγειο.

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος όμως αν έχει σηκωθεί όλο το κτίριο ή έχει κατέβει το υπόγειο. Θα το κρίνει ο συνάδελφος που το έχει αναλάβει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω ημι ισόγεια κατοικία κατασκευασμένη σε κεκλιμένο έδαφος, στα σχέδια τις αδείας περιμετρικά έπρεπε να έχω μπαζώματα και μπαζωμένες βεράντες. Στην πράξη ποτέ δεν μπαζώθηκε τίποτα αντί αυτού έχω εξώστες.

 

Το μη μπάζωμα ή τι να πω... το ξε μπάζωμα τι είναι; Μια λοιπή παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε διώροφη οικοδομή με υπόγειο χωρίς σύσταση Ο.Ι.:

ΥΥ εντοπίζεται στο υπόγειο (δεν πληρεί τις προυποθέσεις για Β.Χ. γιατί έχει πλευρά αμπάζωτη

και οι υπόλοιπες με ύψος οροφής > 1.20 από το έδαφος, άρα ΚΧ).

 

Επίσης διαπιστώθηκε απόκλιση εντός ορίων ανοχής της κατ.Γ,εδάφιο ιστ στις περιμετρικές διαστάσεις

του κτιρίου. Άρα την ΥΥ την υποβάλλω ως εξής:

1)1ο ΦΚ: ΥΥ & ΧΥΔ η επιφάνεια του υπογείου που καλύπτεται από την Ο.Α.(5ε=0,20 ή 0,40 ανάλογα)

2)Θα πρέπει να υπολογίσω 2ο ΦΚ με την ΥΥ της επιφάνειας που καλύπτεται από τα όρια ανοχής  της κατ.Γ;

Link to comment
Share on other sites

Σε διώροφη οικοδομή με υπόγειο χωρίς σύσταση Ο.Ι.:

ΥΥ εντοπίζεται στο υπόγειο (δεν πληρεί τις προυποθέσεις για "υπόγεια στάθμη" και άρα του μειωτικού 

συντελεστή, γιατί έχει πλευρά αμπάζωτη και οι υπόλοιπες με ύψος οροφής από το έδαφος > 1.20, άρα ΚΧ).

 

Επίσης διαπιστώθηκε απόκλιση εντός ορίων ανοχής της κατ.Γ,εδάφιο ιστ στις περιμετρικές διαστάσεις

του κτιρίου. Άρα την ΥΥ την υποβάλλω ως εξής:

1)1ο ΦΚ: ΥΥ & ΧΥΔ η επιφάνεια του υπογείου που καλύπτεται από την Ο.Α.(5ε=0,20 ή 0,40 ανάλογα)

2)Θα πρέπει να υπολογίσω 2ο ΦΚ με την ΥΥ της επιφάνειας που καλύπτεται από τα όρια ανοχής  της κατ.Γ;

Link to comment
Share on other sites

Sorry συνάδελφοι ξανασυζητήθηκε το θέμα στο #1275.

Όμως ανασύρω το θέμα γιατί υπάρχουν αρκετά κενά...

Αφορά  2 οροφοδιαμερίσματα με κοινόχρηστο υπόγειο που αμέσως μετά την υπαγωγή  θα γίνει σύσταση Ο.Ι.

και μεταβίβαση.

Υπάρχει λοιπόν διαμάχη μεταξύ των μελλοντικών ιδιοκτητών για τις αυθαιρεσίες που επιβαρύνεται κάθε ιδιοκτησία, 

οπότε θέλω να είμαι διασφαλισμένη τουλάχιστον κατά το δυνατό για την ορθότητα της δήλωσης!!!!

 

Αν χρεώνεται την ΥΥ το υπόγειο ΟΚ!  στη μελλοντική σύσταση έχει την ΥΥ κοινόχρηστος χώρος.

 

'Ομως πώς ερμηνεύεται το εδάφιο 33, άρθρο 18, εγκ.4:"...δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους σε περίπτωση

υπέρβασης του ύψους νόμιμου υπογείου";

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις σε ποια ιδιοκτησία θα χρεωθεί τι, θα πρέπει να γίνει κάποιο προσύμφωνο στα σχέδια της αποτύπωσής σου, πώς θα χωριστούν, τι ποσοστό θα πάρουν από το υπόγειο κλπ. Σίγουρα δεν χρεώνονται την ΥΥ ύψους όλοι οι όροφοι. Για να δεις ποιος όροφος χρεώνεται την ΥΥ θα πρέπει να συγκρίνεις το κατασκευασμένο ύψος του κάθε ορόφου με το αποτυπωμένο ύψος. Αν είναι ίδια, τότε η ΥΥ σου πάει σε άλλο όροφο. Αν έχεις όμως κατασκευή του κτιρίου σε διαφορετική στάθμη, τότε θεωρώ πώς πρέπει να κινηθείς στην μετατόπιση του κτιρίου καθ' ύψος (όπως θα δούλευες μετατοπισμένο κτίριο στο οικόπεδο).
Κάτι τέτοιο το μοιράζεις μετά (οικονομικά - δεν αυξάνεις τον αριθμό παραβάσεων) σε όλες τις μελλοντικές ΟΙ.

 

Τώρα για το εδάφιο που λες νομίζω πως αναφέρεται σε δημιουργία υπογείου αντί μπαζώματος κάτω από το υπόγειο, ή αν ψηλώσει προς τα κάτω το υπόγειο (βαθύτερη εκσκαφή), και σαν αποτέλεσμα το τελικό ύψος του συνολικού κτιρίου είναι σωστό. (αν δεν αυξήσεις την τελική στάθμη της στέγης/δώματος δλδ.)

Link to comment
Share on other sites

Κατοικία αποτελούμενη από υπόγειο όροφο, ισόγειο, 2 τυπικούς ορόφους και αυθαίρετο τελευταίο όροφο με επικάλυψη ξύλινης στέγης (όχι πλάκα οροφής)

Δεν υπάρχει σύσταση. Σύμφωνα με την άδεια προβλεπόταν 9,50μ. ύψος ορόφων + 1,30μ. ύψος στέγης.

 

Σήμερα το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής είναι κατά ΝΟΚ. Έχω συντελεστή δόμησης 0,8, επομένως σύμφωνα με το άρθρο 15 του Νοκ, παραγραφος 1, για συντελεστή δόμησης 0,8 το ύψος είναι 14.00μ.

 

Το πραγματοποιούμενο ύψος του κτιρίου είναι 9,00 (οι όροφοι από 2.85 κατασκευάστηκαν περίπου 2,65μ.) συν 4,30μ. ο τελευταίος αυθαίρετος όροφος μαζί με την επικάλυψη της στέγης, συνολικό πραγματοποιούμενο ύψος της οικοδομής 13,30μ. Υπενθυμίζω οτι το επιτρεπόμενο από την άδεια με την στέγη ήταν 10,80μ.

Υπέρβαση ύψους: 13,30μ. (πραγματοποιούμενο) -10,80μ. (επιτρεπόμενο) = 2,50μ.

Αυτή την υπέρβαση την διαιρώ με το επιτρεπόμενο της περιοχής δηλαδή 2,5/14 = 0,17 <20% ή με το επιτρεπόμενο της αδείας 2,5/10,80=0,23 >20%

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

Σημείωση: Τα τοπικά διατάγματα συνεχίζουν να ισχύουν πάνω από το ΝΟΚ. Αν λες ότι είχες περιορισμό ύψους τα 9,5+1,3μ. στέγη, μου μοιάζει με τοπικό διάταγμα. Αν καταργήθηκε ανεξάρτητα καλώς. Αλλιώς πας με αυτό ως προς τους όρους δόμησης.

Συνάδελφος σε πολεοδομία μου είχε πει ότι τα διατάγματα γύρω στο '79-'80 που δίνουν 0,8κλπ ΣΔ, αφορούν οικισμούς που δεν είχαν όρους δόμησης.

 

Ως προς την ΥΥ μάλλον θα πας με όρους δόμησης που ισχύανε κατά την άδεια. Αυτό γιατί δεν σε συμφέρει υποθέτω να χρησιμοποιήσεις τους σημερινούς. Θα έχεις πολύ μεγαλύτερη ΥΔ, λόγω μικρότερου ΣΔ. Γενικά κρίνουμε με ΓΟΚ 85 ότι έχει να κάνει με τα αυθαίρετα και έχουμε την δυνατότητα να διαλέγουμε όρους δόμησης της χρονιάς που γίνεται  η αυθαιρεσία ή τους σημερινούς (ότι συμφέρει καλύτερα).

Αυτό είναι στην λογική ότι δεν τιμωρήσαι δυσμενέστερα από ότι ίσχυε όταν έκανες την παρανομία - μπορείς να χρησιμοποιήσεις όμως νεότερους ευμενέστερους νόμους (είναι γενικότερη νομολογία).

 

Την ίδια λογική εφαρμόζουν και οι πολεοδομίες και οι εγκύκλιοι που έχουν βγει κατά καιρούς και γενικά και τώρα για τα αυθαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εντός σχεδίου πόλεως και δεν έχω σύσταση οριζοντίων. Ο συντελεστής δόμησης παρέμεινε 0,8 αλλά το ύψος άλλαξε και συγκεκριμένα κατα ΓΟΚ το μέγιστο ύψος ήταν 13μ. για σ.δ. 0,8, ενώ τώρα κατά ΝΟΚ το μέγιστο ύψος είναι 14μ για συντελεστή δόμησης 0,8.

 

Το ερώτημα μου αν διαιρώ την υπέρβαση των 2,5μέτρων με το επιτρεπόμενο ύψος που ισχύει σήμερα στην περιοχή (όπως αναφέρεται στο άρθρο 18, παρ. 2), δηλαδή 2,5/14 = 0,17 <20% ή με το επιτρεπόμενο της αδείας 2,5/10,80=0,23 >20%

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.