Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Και ποιος μας λεει ότι η εδαφόπλακα του υπογείου δεν κατασκευάστηκε χαμηλότερα κι έτσι έχεις αύξηση του μεταξύ ύψους + ότι δεν ολοκληρώθηκε ο περιβάλλοντας χώρος για να ξεμπερδεύεις? Έχεις απόλυτα υψόμετρα? Θα πρέπει τότε να τα αναζητήσεις και ξανά πάνω σε αυτά να κάνεις καινούρια μελέτη να δεις αν ισχύουν. (αυτό σε περίπτωση που βάσει τοπογραφικού έχεις τουλάχιστον ισουψείς ή μπορείς να βρεις τι ίσχυε στο οικόπεδο προ ανέγερσης. ας με διορθώσει κάποιος σχετικός αν είναι λάθος ο συλλογισμός μου). Ερώτηση: Αν βάλεις  στο Φ.Κ.(1) μία φορά Υ.Υ. μόνο για τον τελευταίο όροφο χωρίς Υ.Δ. αφού εκεί ξεπερνιέται το νόμιμο ύψος της αδείας(με δεδομένο ότι δεν ελέγχουμε με βάση τα απόλυτα υψόμετρα αλλά από το διαμορφωμένο έδαφος) με τ.μ. όλα του ορόφου μείον τα του Η/Χ  + στο Φ.Κ.(2) τα τ.μ.του Η/Χ με Υ.Υ. και Υ.Δ. και Φ.Κ.(3) παράβαση με αναλυτικό για την απόληξη και  μη ολοκλήρωση περ. χώρου θα είναι λάθος? Είναι μια βολική λύση. Είναι μεζονέτα Υπόγειο-Ισόγειο-Όροφος ?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είτε βάλεις:

ΦΚ1 λοιπη παράβαση

ΦΚ2 υπέρβαση ύψους (όλα τα τμ μαζί με τον ημιυπαίθριο) χωρίς υπέρβαση δόμησης

ΦΚ3 υπέρβαση δόμησης τα τμ του ημιυπαίθριου

 

Είτε βάλεις:

ΦΚ1 λοιπή παράβαση

ΦΚ2 υπέρβαση ύψους (τα τετραγωνικα πλην του ημιυπαίθριου) χωρίς υπέρβαση δόμησης

ΦΚ3 υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση ύψους τα τμ του ημιυπαίθριου

*(Βέβαια εδώ αν έχεις και ημιυπαίθριους σε άλλες στάθμες πρέπει επίσης να τους υπολογίσεις και αυτούς σε άλλο φύλλο)

 

η ουσία και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο

 

*εκτος αν λόγω της 1ης αναγραφής σου υπολογίζεται μεγαλύτερο παράβολο και έχεις σκοπό να πληρώσεις δόσεις οπότε προτίμησε τη 2η

Link to comment
Share on other sites

Ιάμβιχε:Πρόκειται για 2 οροφοδιαμερίσματα με το υπόγειο κοινόχρηστο, χωρίς σύσταση Ο.Ι.

 

danaikaterina:  Πιστεύω με το 2ο τρόπο είμαι πιο συγκεντρωτική μεν, το αποτέλεσμα το ίδιο δε.Για δε το παράβολο θα το κοιτάξω...

 

Επιπλέον όσων ανέφερα έχω και μερική διαφοροποίηση στις εξωτερικές διαστάσεις της κατ.Γ εδάφιο ιστ.Εφόσον δεν έχω σύσταση Ο.Ι.

το 2% στο εμβαδόν υπολογίζεται ανά όροφο ή συνολικά στο κτίριο;

Αν υπολογίζεται συγκεντρωτικά το 2% πρέπει η διαφοροποίηση να υπολογιστεί με ΥΚ & ΥΔ, συνδιαστικά με τις παραπάνω υπερβάσεις

του ύψους.

Ειμαι κατ.Δ, οπότε μήπως συμφέρει και τον ιδιοκτήτη να γλιτώσει το επιπλέον 500ευρω της κατ.Γ;

 

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για προσθήκη ορόφου. Συμπεραίνω ότι για το υπόλοιπο έχεις άδεια. Συνεπώς συγκρίνεις με το εγκεκριμένο ύψος της άδειας.

Αν έχεις κτίριο χωρίς άδεια τότε συγκρίνεις με το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής όπως ισχύει σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

#1275 νομίζω πως την ΥΥ την έχεις στο υπόγειο, καθότι αυτό είναι πιο ψηλό κατά 28εκ.

έχεις επίσης την μη υλοποίηση του περιβ. χώρου

Ο ημιυπαίθριος που έχουν κλείσει δεν έχει ΥΥ, γιατί είναι στο νόμιμο ύψος (σχετικό ύψος) του ορόφου.

 

ΥΓ. Σπάνιο, αλλά έχει συμβεί και αυτό...

Για το κουβούκλιο έχεις κάτοψη δώματος στα εγκεκριμένα σχέδια;

Μου έχει τύχει σε άδειες να δείχνουν σκάλα να βγαίνει δώμα από κάτω, η τομή να μην διέρχεται από την σκάλα και η (μία) όψη (οι άλλες τρεις δεν υπήρχαν) να μην έχει βάθος (να μην δείχνει προβολές παραπίσω).

Στην λογική: "τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται" :shock: και "προκύπτει κουβούκλιο από τα συμφραζόμενα".

 

#Ιάμβλιχος

Συγκρίνεις την ΥΥ με το επιτρεπόμενο ύψος, είτε από την άδεια, είτε την χρονιά της κατασκευής (για τους συντελεστές του προστίμου)

 

Αν δεν έχεις καθόλου άδεια, έχεις ΥΥ όταν η κατασκευή σου ξεπερνάει το επιτρεπόμενο της περιοχής, διαφορετικά έχεις μόνο ΥΔ.

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

#1275 νομίζω πως την ΥΥ την έχεις στο υπόγειο, καθότι αυτό είναι πιο ψηλό κατά 28εκ.

έχεις επίσης την μη υλοποίηση του περιβ. χώρου

Ο ημιυπαίθριος που έχουν κλείσει δεν έχει ΥΥ, γιατί είναι στο νόμιμο ύψος (σχετικό ύψος) του ορόφου.

  

Δεν συμφωνώ με αυτή τη θεώρηση. Έχεις μια ιδιοκτησία, μία δήλωση όπου θεωρείς ενιαίο κτίριο και εξετάζεις την υπέρβαση ύψους του. Προφανώς η υπέρβαση συμπαρασύρει όλες τις στάθμες. Προσωπικά θεωρώ σωστό να εκτιμήσεις ως υπέρβαση ότι εξέχει από το ιδεατό στερεό. Η υπέρβαση αφορά το σύνολο του κτιρίου και την κάθε στάθμη ξεχωριστά που επωφελείται από αυτήν. Δεν θεωρώ σωστό κατ αυτή την έννοια να τη χρεώσεις στο υπόγειο και να εκμεταλλευτείς τον μειωτικό συντελεστη.

 

 

ΥΓ. Σπάνιο, αλλά έχει συμβεί και αυτό...

Για το κουβούκλιο έχεις κάτοψη δώματος στα εγκεκριμένα σχέδια;

Μου έχει τύχει σε άδειες να δείχνουν σκάλα να βγαίνει δώμα από κάτω, η τομή να μην διέρχεται από την σκάλα και η (μία) όψη (οι άλλες τρεις δεν υπήρχαν) να μην έχει βάθος (να μην δείχνει προβολές παραπίσω).

Στην λογική: "τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται"  :shock: και "προκύπτει κουβούκλιο από τα συμφραζόμενα".

 
Αυτό μπορεί και να ισχύει, τσέκαρέ το αρκεί να μπορείς να το αποδείξεις. Αν δε μπορείς μη σκοτίζεσαι θα μπει μια χαρα στη λοιπή μαζί με το ξεμπάζωμα
 
 
 

Συγκρίνεις την ΥΥ με το επιτρεπόμενο ύψος, είτε από την άδεια, είτε την χρονιά της κατασκευής (για τους συντελεστές του προστίμου)

 
Δεν υπάρχει είτε...είτε όταν υπάρχει άδεια για την υπέρβαση ύψους συγκρίνεις με το εγκεκριμένο της άδειας. Όχι με το επιτρεπόμενο.
Δηλαδή αν σε μιά περιοχή είχα επιτρεπόμενο 15μ κι εγω εχτισα με άδεια κτίριο ύψους 9μετρα με τα 9 θα συγκρίνω όχι με τα 15!
Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις το παράρτημα του 4178, θα δεις ότι συγκρίνεις τα αυθαίρετα μεγέθη με τα επιτρεπόμενα της περιοχής, και όχι με τα εγκεκριμένα μεγέθη.

Και είναι λογικό στα 15μ. επιτρεπόμενο, αν η αυθαιρεσία είναι 1μ. να πληρώσεις το ίδιο είτε το νόμιμο ήταν 3μ. είτε 10μ.

Το άλλο για την μη ύπαρξη άδειας προκύπτει μάλλον από εγκύκλιο (δεν είμαι σίγουρος).

Ως προς τις ΥΥ σε κάθε στάθμη, δες πάλι το παράρτημα.

"Στις περιπτώσεις υπέρβασης ύψους κτιρίου το οποίο εκ κατασκευής έχει κατανεμηθεί σε ορόφους, οι ιδιοκτήτες κάθε ορόφου είναι υπόχρεοι και αναφέρουν το τμήμα που αναλογεί."

Στην περίπτωσή μας ο μόνος όροφος που έχει διαφορετικό ύψος από της άδειας είναι το υπόγειο, οπότε αυτό έχει την ΥΥ. Έτυχε. Δεν το "βάλαμε" στο υπόγειο εμείς για να βγει φτηνό.

Link to comment
Share on other sites

έχω ισόγειο με 720/77 με σφραγίδα ''τίτλος οριστικής μη κατεδαφίσεως αυθαιρέτου'' και στη συνέχεια εξαίρεση από κατεδάφιση με απόφαση νομάρχη του 1337/83. αν το θεωρήσω ότι έχει άδεια έχω υπέβαση ύψους σε σχέση με την άδεια αλλά το ποσοστό υπέρβασης πχ 3,0μ προκύπτει νομίζα από τη διαίρεση με το επιτρεπόμενο σήμερα στην περιοχή όπως και με το Σ.Δ. έτσι δεν γίνεται ο υπολογισμός? άρα Γοκ85 3,00/13,00μ=23%ενώ βάσει Νοκ 3,00/14,00=21% => καμία διαφορά εν προκειμένω, αλλά γενικά τι ισχύει για τον υπολογισμό του προστίμου? 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις το παράρτημα του 4178, θα δεις ότι συγκρίνεις τα αυθαίρετα μεγέθη με τα επιτρεπόμενα της περιοχής, και όχι με τα εγκεκριμένα μεγέθη.

 

Στο παράρτημα λέει: "Αναγράφεται σε εκατοστά του μέτρου το αυθαίρετο ύψος υπέργειων κατασκευών που δεν καλύπτεται είτε απο οικοδομική άδεια είτε από το ύψος του νομίμως υφιστάμενου τμήματος ή κτιρίου που βρίσκεται στην ίδια στάθμη με την αυθαίρετη κατασκευή είτε από το επιτρεπόμενο ύψος που ισχύει στην περιοχή του ακινήτου"

 

Καταρχας το επιτρεπόμενο που ίσχυε παλιά δεν αναφέρεται καν. Είναι προφανές ότι το είτε είτε αναφέρεται σε περιπτωση με και χωρίς οικοδομική άδεια αλλιώς δεν έχει νόημα. Τι θα πει είτε είτε; ότι σε βολεύει διάλεξε; Επίσης το συγκεκριμένο θέμα έχει ξεκαθαριστεί από την αρχή και από ερωταπαντήσεις και εδώ αν ψάξεις σε σχετικά ποστ.

 

 

 

 

Ως προς τις ΥΥ σε κάθε στάθμη, δες πάλι το παράρτημα.

"Στις περιπτώσεις υπέρβασης ύψους κτιρίου το οποίο εκ κατασκευής έχει κατανεμηθεί σε ορόφους, οι ιδιοκτήτες κάθε ορόφου είναι υπόχρεοι και αναφέρουν το τμήμα που αναλογεί."

Στην περίπτωσή μας ο μόνος όροφος που έχει διαφορετικό ύψος από της άδειας είναι το υπόγειο, οπότε αυτό έχει την ΥΥ. Έτυχε. Δεν το "βάλαμε" στο υπόγειο εμείς για να βγει φτηνό.

 

 

Αυτό αναφέρεται στην περίπτωση που έχουμε ξεχωριστές ιδιοκτησίες ανα όροφο άρα ξεχωριστές δηλώσεις άρα ναι προφανώς ο καθένας δηλώνει το δικό του γιατί δεν ελέγχει κάν τα άλλα.

Δηλαδη αν σε ένα τριώροφο κτίριο (μονοκατοικια μια ιδιοκτησια μια δηλωση) είχες αύξηση του εσωτερικού ύψους σε όλες τις στάθμες. 0,15εκ στον α όροφο 30 στον β 20 στον γ. Θα έβαζες 3 διαφορετικά φύλλα καταγραφής με όλα τα τετραγωνικά της κάτοψης και υπέρβαση ύψους 3 φορες;

 

 

 

Στην περίπτωσή μας ο μόνος όροφος που έχει διαφορετικό ύψος από της άδειας είναι το υπόγειο, οπότε αυτό έχει την ΥΥ. Έτυχε. Δεν το "βάλαμε" στο υπόγειο εμείς για να βγει φτηνό.

 

Νομίζω δεν είναι απλά υπέρβαση ύψους εσωτερικά του υπογείου αλλά και θεμελίωση όλου του κτιρίου σε ψηλότερη στάθμη που συμπαρασύρει όλες τις στάθμες

και επίσης αν το κάνεις όπως λες και εδω και παραπάνω σημαίνει ότι θα κάνεις τη σύγκριση κάθε φορά με το ύψος του επιπέδου σου, πχ είχα ύψος υπογείου 2,80 έγινε 3,20 άρα 0,40/2,80

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.