Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ας ελπίσουμε στον νέο νόμο να προβλεφθεί το αυτονόητο...

Η ΥΥ να τιμωρείται με την ισοδύναμη επιφάνεια Υ.Δ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαφωνείς δηλαδή με το να συμπεριλαμβάνεται στην κατηγορία 3 όταν είναι

 

Εγώ πάντως το θεωρώ σωστό και λογικό.

 

Άλλο είναι να πήγες και να σήκωσες ολόκληρο κτίριο και απο κει που ήταν υπόγειο-ισόγειο-1ος να έγινε ισόγειο-1ος-2ος (εδώ να μπεί βαρύ πρόστιμο) και άλλο να έχεις 10 και 15 πόντους υπέρβασης που μπορεί και απο λάθος να προέκυψαν και δεν δημιουργούν δα και τόσο μεγάλη υποβάθμιση ούτε παραβιάζουν επιτρεπόμενα ύψη συνήθως. Σε ένα κτίριο πολλών τετραγωνικών αν για 10 πόντους χρεώσεις υπέρβαση ύψους μιλάμε για πολύ μεγάλο πρόστιμο που δεν ανταποκρίνεται στο μέγεθος της παράβασης κατά τη γνώμη μου.

 

Επίσης θεωρώ πως θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερη διαβάθμιση και όχι απλά 20%. Με αυτό που ισχύει τώρα είτε έχτισες 1 όροφο είτε 5 το ίδιο πρόστιμο παίρνεις για το ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι, απλώς "....χορεύουμε όπως παίζουν τα όργανα" (όργανα = Ν.4178 + εγκύκλιοι).

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτό που λες Ιάσονα φυσικά και ισχύει.

Τα υπόλοιπα είναι απλά φιλολογική συζήτηση για το κατά πόσο η μουσική που παίζουν τα όργανα είναι του γούστου μας ή θα επιθυμούσαμε να ακούμε κάποιο άλλο είδος  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι, απλώς "....χορεύουμε όπως παίζουν τα όργανα" (όργανα = Ν.4178 + εγκύκλιοι).

μαζί με τις παραφωνίες (5%)?

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικοί είμαστε όλοι μας. Ακόμα και αν δεν υπάρχει "εμφανή" λύση (από πλευρά νομαθεσίας) σε ένα πρόβλημα πρέπει να βρούμε μία τεκμιριωμένη πρόταση.

Στο θέμα του ύψους το πιο λογικό είναι να μετράει ως διάσταση/περίγραμμα. Δεν μπορεί για 8-10 εκ. να χρεωθεί κάποιος ένα ολόκληρο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Η τομή του 1996 τι λέει; Δείχνει το 3,20/3,00 του ισογείου ως υφιστάμενο; Προέβλεπε μπάζωμα 20εκ. απ'έξω;
Η ιστορία μέχρι εδώ περιγράφει ότι το '73 φτιάξανε 3,20, το '96 είπανε ότι θα το κάνουν 3,00, κατεβάζοντας;;; την πλάκα 20εκ :shock: και τελικά στην πράξη το αφήσανε 3,15;

 

Εγώ βλέπω ένα κτίριο το οποίο έγινε όπως στις άδειες, με εξαιρετικές ανακρίβειες στα σχέδια. Δεν θα μου έκανε εντύπωση να μην ταιριάζουν τα σχέδια από τις διάφορες μελέτες.

Έχει πρόβλημα με το μέγιστο ύψος της περιοχής αν το '96 σχεδιαζόταν 3,20 το ισόγειο;

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο με δυο άδειες (ισόγειο 1958 και προσθήκη α' ορόφου 1967).

 

Το τοπογραφικό το περίγραμμα του κτιρίου και οι αποστάσεις Δ διαφέρουν..... αλλού μικρότερες και αλλού μεγαλύτερες......αλλού ευνοϊκότερες στην 1η άδεια και αλλού στη 2η....

 

Στα σχέδια της σύστασης, στον ίδιο όροφο αλλού συμφωνία με την 1η άδεια και αλλού με τη 2η......

 

Με ποιές διαστάσεις ελέγχω?? 

 

Σημειωτεον ότι στην έκδοση της 2ης άδειας είχε κατατεθεί νέα κάτοψη για το ισόγειο ώστε το περίγραμμά του να συμφωνεί με τον α' όροφο.

 

Αν το εξέταζα ως σύνολο οι αποκλίσεις θα ήταν μέσα στο 5%.... Υπάρχει όμως σύσταση οπότε για τις διαστάσεις της κάθε Ο.Ι. οι αποκλίσεις ξεπερνούν το 5%.

 

Επίσης,

εξώστες στις κατόψεις φαίνονται μη συνεχόμενοι ενώ στις όψεις και στους ξυλοτυπους συνεχόμενοι..... Ελέγχω συμφωνα με την κάτοψη αγνοώντας όψεις και ξυλοτύπους???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.