Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

«Από μόνοι τους» έχουν καεί, όλα ήταν εν γνώσει τους, διαφορετικά θα ήταν περίπτωση με μεγάλες φασαρίες  :mrgreen:

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας

 

 

Εχω αυθαιρετη αλλαγη χρησης υπογειου σε κατοικια

Παω με ΒΧ τα τμ τις αλλαγης χωρις ΑΧ αλλα με τι συνγρινω για να βγαλω το ποσοστο της υπερβασης? (>50 % επιτρεπομενης δομησης)

απο την στιγμη που τα τμ εχουν υπολογιστει κανονικα στην ΟΑ σαν υπογειο

Link to comment
Share on other sites

συγκρίνεις τα τ.μ. του υπογείου με τα τ.μ. του συντελεστή (πραγματοποιημένη δόμηση εντός Σ.Δ.)

Αν έχουν υπολογιστεί "κανονικά σαν υπόγειο" όπως το λες, σημαίνει ότι ήταν εκτός συντελεστή.

Αν όμως ήταν στον συντελεστή, τότε νομίζω μπορείς να πας με αναλυτικό και όχι με υπέρβαση.  

 

Σε κάθε περίπτωση, αυτή η παράβαση δεν είναι αλλαγή χρήσης όπως εννοείται σε αυτό το νήμα,

το οποίο αφορά αλλαγή χρήσης από ΚΧ σε ΚΧ

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

Επετρεψε μου να ξαναρωτησω γιατι δεν καταλαβα το 'ηταν εκτος συντελεστη'

Στην ΟΑ αναφερει πραγμ. δομ. 95 τμ

Εμβαδον υπογειου 47 τμ

αυτα τα 47  τα εχει κανει κατοικια εγω θα βαλω Υπερβαση δομησης < 50% ή απο 50 % ως 100% σαν ΒΧ

Ρωταω δηλαδη αφου εχουν αναφερθει στα τμ της ΟΑ  τι υπερβαση δομησης θα βαλω?

 

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

στο διάγραμμα κάλυψης της άδειας θα δεις αν το εμβαδό υπογείου έχει ληφθεί υπόψη στον συντελεστή δόμησης.

Αν για παράδειγμα έχεις δόμηση 95 και εμβαδό ισογείου και ορόφου επίσης 95,

καταλαβαίνεις, έστω και εμμέσως, ότι το υπόγειο δεν έχει υπολογιστεί στον συντελεστή.

(Θεωρώ δεδομένο ότι έχεις το διάγραμμα κάλυψης και τα λοιπά σχέδια της άδειας.

Δήλωση μόνο με το στέλεχος προφανώς δεν μπορεί να γίνει.)

Link to comment
Share on other sites

το ποσοστό υπέρβασης που δηλώνεται δεν πρέπει να πάει με το μέγιστο επιτρεπόμενο όπως σωστά λεει  στο # 1633? η συγκριση με τα εγκεκριμένα τ.μ. αδείας είναι για τον προσδιορισμό της κατηγορίας αυθαιρέτου, σωστά? ο apier στο # 1634 λέει το αντίθετο, δηλαδή για το ποσοστό υπέρβασης που δηλώνεται (<,>50%) να συγκρίνει τα τ.μ. υπέρβασης δόμησης του υπογείου (με μειωτικό συντελεστή) με τα πραγματοποιούμενα (=εγκεκριμένα) τ.μ. αδείας.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε φίλε μου με τα επιτρεπόμενα! Οι παραβάσεις προσδιορίζονται με τα εγκεκριμένα.

Απλά θεώρησα δεδομένο ότι έχει εξαντληθεί ο συντελεστής, όπως συμβαίνει στο 98% των περιπτώσεων. 

Σε κάθε περίπτωση, συγνώμη για την παρανόηση 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, Ο.Α του 1988 για ισόγειο κατάστημα (ξυλουργείο) 120 τ.μ εντός σχεδίου , έχει μετατραπεί σε κατοικία στο ίδιο περίγραμμα που προβλεπόταν στην άδεια. Ο ιδιοκτήτης λόγω του ύψους που είχε το ξυλουργείο (4 μ.) κατασκεύασε "πατάρι" με 2 κρεβατοκάμαρες και με εσωτερική σκάλα περίπου 50 τ.μ, χωρίς υπέρβαση ύψους αλλά όπως προέβλεπε η οικοδομική άδεια για το ξυλουργείο. Συγκεκριμένα, το ύψος του επιπλέον "ορόφου" είναι 1,80. Για τον υπολογισμό του προστίμου θα θεωρήσω σαν αυθαίρετη αλλαγή χρήσης το ισόγειο και θα πάω με αναλυτικό προϋπολογισμό για τα 120 τ.μ επιφάνειάς του(απο Κ.Χ σε Κ.Χ) και τον επιπλέον "όροφο" θα τον υπολογίσω ως υπέρβαση δόμησης; ή θα πρέπει να υπολογίσω όλη την δομημένη επιφάνεια με συντελεστή αλλαγής χρήσης (με την αλλαγή χρήσης δεν επέρχεται αύξηση του συντελεστή δόμησης αλλα ουσιαστικά έχουμε αύξηση της δόμησης ). Τι πιστεύετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήλθες στο φόρουμ

 

Αλλαγή χρήσης από επαγγελματικό εργαστήριο σε κατοικία, εφόσον επιτρέπεται η χρήση σήμερα ή αν δεν επιτρέπεται σήμερα, να επιτρεπόταν κατά το χρόνο αυθαίρετης εγκατάστασης χρήσης κατοικίας.

Αν η νέα χρήση (κατοικία) δεν συντελεί σε αυξημένο Σ.Δ τότε θα κάνεις αναλυτικό για την αλλαγή αυτή (συμπεριλαμβανομένου και της εσωτερικής κλίμακας ανόδου προς το πατάρι), ενώ για το πατάρι Υ.Δ με μειωτικό συντελεστή. 

 

Υ.Γ συμπλήρωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απάντηση σου Pavlos33  επιτρέπεται η χρήση κατοικίας στην περιοχή , η αμφιβολία μου ήταν στο ότι η αλλαγή χρήσης μεν δεν επιφέρει αύξηση στο συντελεστή δόμησης (ότι συντελεστής δόμησης προβλεπόταν και με την επαγγελματική χρήση επιτρέπεται και τώρα), αλλά το γεγονός πως με την αλλαγη χρήσης έχει εκτελεστεί επιπλέον δόμηση , κάτι το οποίο όπως λες και εσυ (αυτό πιστευω και εγώ) αντιμετωπίζεται με Υ.Δ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.