Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Τα μ2 δηλαδη δεν λαμβανονται υποψιν για το ΠΑΡΑΒΟΛΟ στην περιπτωση αλλαγης χρησης απο ΚΥΡΙΑ σε αλλη ΚΥΡΙΑ χρηση?

Ειναι παντα 500ευρω+15ευρω Τεε  (αν υποθεσουμε οτι ειμαι κατω απο τις 15.000ευρω), ειτε εχει γινει αλλαγη χρησης 10μ2, ειτε 10.000μ2 ?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, αυτο βλεπω αλλα δεν ειναι περιεργο? 

Με ανησυχει πολυ αυτο το "bug" του νομου..........  Νοιωθω οτι καπου υπαρχει παγιδα και δεν την βλεπω.

Διαβαζω στο αρθ.11 που λεει για τα ΠΑΡΑΒΟΛΑ και βλεπω οτι αναφερεται σε μ2.  Απο την αλλη ομως, τα αρθ.18&19 που αναφερονται στην αλλαγη χρησης απο ΚΥΡΙΑ σε ΚΥΡΙΑ, δεν μιλανε για τετραγωνικα...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχεις ΥΔ. Όπως δεν είσαι αναγκασμένος να πληρώσεις χρυσή μια αλλαγή χρήσης που δεν έχει καμία παραβίαση δόμησης έτσι δεν είσαι αναγκασμένος να πληρώσεις και άλλο τόσο παράβολο σε τετραγωνικά. Λογικό μου φαίνεται γιατί όχι;

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση αλλαγής χρήσης κτιρίου εκτός σχεδίου από κύρια σε κύρια χωρίς αύξηση του συντελεστή δόμησης οπότε υπολογίζεται με αναλυτικό.

Από την αλλαγή χρήσης όμως σύμφωνα με τους ισχύοντες όρους δόμησης άλλαξε το Δ (μεγάλωσε) και πλέον ένα τμήμα του κτιρίου έχει παραβίαση Δ.

Τι κάνω?

1) Υπολογίζω με αναλυτικό και αδιαφορώ για την παραβίαση Δ.

2) Υπολογίζω με αναλυτικό το τμήμα που δεν έχει παραβίαση και το υπόλοιπο που έχει με τεραγωνικά και συντελεστές

3) Συνεχίζω να περιμένω μήπως βγει κάποια διευκρινιστική οδηγία όπως έχω πει στον υποψήφιο πελάτη μου

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάποια παρόμοια περίπτωση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι ένα πολύ μεγάλο ερώτημα που ελπίζω να διευκρινιστεί στην εγκύκλιο. Το πιο λογικό είναι να ελέγξεις με άδεια και να βγάλεις συντελεστές με ισχύοντες όρους δόμησης ΜΟΝΟ αν υπάρχει παράβαση των ορών της άδειας. Περίμενε όμως λίγο ακόμα μήπως αλλάξει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω….

 

Άρθρο 18 Παρ. 5Β

Στον ανωτέρω τρόπο υπολογισμού της παρ.5α του ενιαίου ειδικού προστίμου υπάγονται επίσης αυθαίρετοι ημιϋπαίθριοι χώροι, στέγαστρα, κιόσκια, καθώς και αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις από βοηθητική χρήση σε βοηθητική και από κύρια χρήση σε κύρια που έχουν πραγματοποιηθεί χωρίς την έκδοση σχετικής οικοδομικής άδειας, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου και υπό την προϋπόθεση ότι δεν επέρχεται υπέρβαση δόμησης λόγω της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης κατά την παρ.5 του άρθρου 19 του παρόντος

 

Άρθρο 19 παρ. 5

…Για αυθαίρετες αλλαγές χρήσης από βοηθητική χρήση σε κύρια, χωρίς την έκδοση σχετικής οικοδομικής άδειας, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου υπολογίζεται η υπέρβαση συντελεστή δόμησης που προέκυψε λόγω της αυθαίρετης αλλαγής και δεν

υπολογίζεται ο ειδικός συντελεστής αλλαγής χρήσης κατά το Παράρτημα Α ́ του παρόντος.

 

Τι εννοείται με το άρθρο 19 παρ.5 ; πότε έχω υπέρβαση Σ.Δ. που προκύπτει από την αλλαγή χρήσης ενός εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου;

Πχ έχω κλιμακοστάσιο το οποίο είναι μεγαλύτερο από την άδεια. Έχει πάρει μέτρα από το κατάστημα ισογείου . Δηλαδή έχω αλλαγή χρήσης από κύρια σε βοηθητική. Και τα δυο μέτραγαν στον Σ.Δ. της αδείας. Ο υπολογισμός θα γίνει χωρίς τον ΣΑΧ και  χωρίς την Υ.Δ. ;

 

Και αν το κτίριο είναι  αδείας 1977 . (γοκ73)  

3) Άρθρο 9. (Β-ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2) & ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 3-ΑΡΘΡΟ 9(28).

Δεν προκύπτει υποχρέωση υπαγωγής αυθαίρετης αλλαγής χρήσης χώρων από κύρια χρήση (κατοικία, κατάστημα) σε κύρια χρήση (κατοικία, κατάστημα) προ 1.1.1983, δεδομένου ότι η έννοια της αλλαγής χρήσης καθιερώθηκε με το άρθρο 5 του ν. 1577/85

Οι περιπτώσεις αυθαίρετης αλλαγής χρήσης βοηθητικών χώρων σε χώρους κύριας χρήσης προ 1.1.1983 υπάγονται στις διατάξεις της κατηγορίας αυτής και υποβάλλονται δημόσια έγγραφα αποδεικτικά του χρόνου της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης.

Δεν είναι δυνατή η υπαγωγή στην παρούσα κατηγορία αυθαίρετης κατασκευής προ 1.1.1983 σε αυτοτελή ιδιοκτησία, αν υπάρχουν και άλλες αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις οι οποίες πραγματοποιήθηκαν ή εγκαταστάθηκαν μεταγενέστερα του έτους 1983 στο ακίνητο από άλλον ιδιοκτήτη.

Οι αυθαιρεσίες της Κατηγορίας αυτής, στο πληροφοριακό σύστημα μπορούν να συνδυαστούν μόνο με αυθαιρεσίες της Κατηγορίας 1 και 3

 

Ξεχνάω κάθε σημασία της αλλαγής χρήσης και πάω με αναλυτικό (κατηγορία 4) ; (υπάρχουν και άλλες αυθαίρετες κατασκευές)  Ως απόδειξη χρόνου κατασκευής νοείται ο χρόνος αποπεράτωσης του έργου

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα ερώτηση σε συνέχεια του προηγούμενου...

 

Αλλαγή χρήσης από Αποθήκη σε Κατάστημα, αποδεδειγμένα προ 1977 πως υπολογίζεται?? 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής περίπτωση: 

1600 μέτρα αποθήκες με άδειες ανέγερσης από το 1967 μέχρι το 1977.

Όλες οι άδειες γράφουν Αποθήκη και επέκταση αποθήκης και είναι και αποθήκες σήμερα .

Έχει 50 τετραγωνικά αυθαίρετα με χρήση αποθήκης και τα μισά είναι πάνω σε ρυμοτομούμενο με ΦΕΚ αλλά χωρίς αναγκαστική απαλλοτρίωση  , άρα τακτοποιώ με βάση το άρθρο 2 π. α).

Στην συγκεκριμένη περιοχή οι χρήσεις γης δεν επιτρέπουν αποθήκες σήμερα (δεν είναι εντός κέντρου πόλης, άνευ σημασίας)επιτρέπουμε κατοικίες και καταστήματα.Θα προχωρήσω στην τακτοποίηση των αυθαίρετων , ασχολούμαι καθόλου με τις χρήσεις γης?Και αν δεν ασχοληθώ με τις χρήσεις τι ποσοστά βάζω, με τι θα συγκρίνω τα αυθαίρετα όταν έχω 5 άδειες αποθηκων για να βάλω το ποσοστό υπέρβασης. χωρίς μειωτ.συντελεστή 

Ευχαριστώ πολύ

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.