Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Από αυτά ορμώμενος απευθύνθηκα στη δικιά μου πολεοδομία, η οποία ως συνήθως ήταν κατ' αρχήν αρνητική και στη συνέχεια επιφυλακτική, εν αναμονή της αναφερόμενης ΥΑ. Γι' αυτό αναζήτησα λύση από παλαιότερες διατάξεις τις οποίες ομολογώ ότι δεν τις ξέρω. Είμαι καινούριος σε αυτό το κουρμπετι. Thnx 4 your time

(αυτο για τις περιπτωσεις που θα δινει ΒΚΧ η ΥΔΟΜ μην το πολυαναφερετε, γιατι θα το παρουν χαμπαρι οι διαφορες υπηρεσιες και θα μας παγωσουν ολους τους φακελους. Γι' αυτο ειπα και στο αλλο μηνυμα ας πηγαινουμε ολοι με παρ. 14 & 15 αρθρου 25, μεχρι να το καταλαβουν μονοι τους)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχετε δίκαιο ως προς τις παρατηρήσεις σας, είμαι καινούργια στο φόρουμ γι'αυτό ζητώ συγγνώμη και επαναφέρω το ερώτημά μου. Έχω ένα διόροφο κτίσμα, οριζόντιες ιδιοκτησίες, όπου στο ισόγειο ο ιδιοκτήτης κάποια στιγμή έκανε αλλαγή στην εσωτερική διαρύθμιση και προσθέθεσε λεβητοστάσιο εκεί που σύφωμα με σχέδια για παλιότερο συμβόλαιο μεταβίβασης ήταν κουζίνα. Πριν από αυτό δεν υπήρχε καθόλου λεβητοστάσιο και στο συμβόλαιο μεταβίβασης υπήρχε αναλυτική περιγραφή των χώρων και δεν αναφερόταν λεβητοστάσιο. Το ερώτημά μου είναι αν το λεβητοστάσιο τακτοποιείται σαν χρήση με τον 4178 και σε ποια κατηγορία εμπίπτει. Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλεις αλλαγή χρήσης , αν πρόκειται για εσωτερική διαρρύθμιση δεν θέλει και τακτοποίηση...το λέβητοστάσιο εξυπηρετεί  μόνο το ισόγειο; αν δεν φαίνεται και στην σύσταση και έχει γίνει κοινόχρηστος χώρος θα χρειαστείς τροποποιήση της σύστασης. αν όλα έχουν γίνει εντός ΣΔ θεωρώ οτι μπορει να γλιτώσεις την τακτοποίηση... ίσως έναν αναλυτικό για μετατροπη κύριου χώρου σε βοηθητικό

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή ερώτηση:

όταν στο φύλλο καταγραφής επιλέγω αλλαγή χρήσης, δεν δηλώνω κάπου τι είδους αλλαγή είναι π.χ. από κατοικία σε μικροβιολογικό? φαίνεται αυτό στην βεβαίωση που δίνω? και αν χρειάζονται επιμέρους μελέτες π.χ. στατικά ή θέση στάθμευσης πρέπει να κάνω τις μελέτες αυτές?

Link to comment
Share on other sites

Το δηλώνεις στον τίτλο του ΦΚ σίγουρα! Φυσικά στην Τ.Ε. αργότερα. Τώρα αν θέλει και κάπου αλλού, δεν γνωρίζω, ας μας πουν οι υπόλοιποι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή ερώτηση:

όταν στο φύλλο καταγραφής επιλέγω αλλαγή χρήσης, δεν δηλώνω κάπου τι είδους αλλαγή είναι π.χ. από κατοικία σε μικροβιολογικό? φαίνεται αυτό στην βεβαίωση που δίνω? (αν το γράψεις στην Τ.Ε τότε ΝΑΙ θα φαίνεται και αυτή δηλ στη βεβαίωση) και αν χρειάζονται επιμέρους μελέτες π.χ. στατικά ή θέση στάθμευσης πρέπει να κάνω τις μελέτες αυτές?(η δήλωση στον 4178, της αλλαγής χρήσης δεν σημαίνει ότι αυτόματα θα πάρεις και την άδεια λειτουργίας ως μικρ/κό αν π.χ από την στατική μελέτη τα στ φορτία υπολογισμού είναι μικρότερα της νέας χρήσης-ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν κυρίως στο παραπάνω-Όσο για την απαιτούμενη θέση στάθ/σης μπορείς να τη δηλώσεις ως παράβαση σε άλλο φύλλο και να ξεμπερδέψεις.) 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

άρα πρακτικά πέραν της νομιμοποίησης για την αλλαγή χρήσης με τον 4178, πρέπει μετά να  βγάλω άδεια για τις υπόλοιπες μελέτες?

Link to comment
Share on other sites

Με την έλειψη θέσης στάθμευσης λόγω αλλαγής χρήσης δεν ξεμπερδεύεις επειδή τη δήλωσες. Ούτε και μπορείς να τη δηλώσεις νομίζω, αφού δεν αποτελεί πολεοδομική παράβαση.

 

Άδεια για μελέτες δεν υπάρχει. Αυτό που εννοεί ο συνάδελφος είναι ότι η δήλωση της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης σε μικροβιολογικό δεν νομιμοποιεί τη λειτουργία του. Απαιτείται έκδοση άδειας λειτουργίας. Για την οποία απαιτείται και ΒΚΧ, σε κάποιο σημείο της οποίας λες ότι το ακίνητο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη χρήση που θες. Αν όμως έχει στατικά κατοικίας δεν κάνει για φροντιστήριο π.χ. Αυτό θέλει να πει. Οι προδιαγραφές δεν καλύπτονται επειδή κάναμε 4178. Αν η υπηρεσία ζητήσει τις θέσεις στάθμευσης, πρέπει ο μαγαζάτορας να πάει να τις βρει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη χρησης πχ. 100μ2 απο ΚΥΡΙΑ χρηση σε αλλη ΚΥΡΙΑ χρηση. (ικανοποιουνται οι προυποθεσεις για να μπω στις ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ, αναλυτικος προυπολογισμος κλπ.)

Δεν εχω υπερβαση δομησης, καλυψης, υψους και ειμαι μετα το 1983.

Μονο αλλαγη χρησης.

 

Διαλεγω υποχρεωτικα την κατηγορια 4?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τα τ.μ της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης και της συνολικής δόμησης που εμφανίζονται  στην οικ άδεια

δηλ από το ποσοστό =τ.μ αυθαιρ αλλαγής χρήσης/τ.μ δόμησης που φαίνονται στην οικ άδεια) άσχετα αν αυτά τα τ.μ δόμησης της ο.α ΔΕΝ ξεπερνάνε τα τ.μ που δικαιούσαι στο όλο οικόπεδο 

Έτσι τουλάχιστο το ερμηνεύω εγώ

και αυτό είναι άσχετο με το τρόπο υπολογισμού των προστίμων (δηλ αναλυτικό)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.