Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

architect1976

 

έχω τη γνώμη ότι ο χώρος εφόσον πήρε άδεια για αποθήκη και μέτρησε στο Σ.Δ δεν έχει καμία άλλη παράβαση πέρα από την αλλαγή χρήσης από Κ.Χ σε Κ.Χ (κατοικία). 

Με αναλυτικό προυπολογισμό δυνάμει του άρθρου 18 παρ. 5β, υπολογίζεις τις δομικές αλλαγές που έγιναν για να υπάρξει η χρήση της κατοικίας σε σχέση με την εγκεκριμένη χρήση. 

Πιθανότατα να σου βγει μια λοιπή παράβαση με πρόστιμο 500 ευρώ. 

 

kioanni

ότι διαφορετικό κατασκευάστηκε, που αφορά στη νέα βοηθητική χρήση, σε σχέση με το εγκεκριμένο σχέδιο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Architect1976 θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Pavlos33 πρόκειται για αλλαγη χρήσης απο ΚΧ σε ΚΧ οπότε αναλυτικος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

Υπόγειος χώρος σε οικοδομή με άδεια του 1957, χαρακτηρισμένος στην άδεια ώς "Υπόγειο" (και τίποτα άλλο), χωρίς σύσταση, πρέπει να δηλωθεί ως διαμέρισμα.

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά κάπου διάβασα ότι αν αποδεδειγμένα δείξουμε ότι υπήρχε αλλαγή χρήσης προ του 85, τότε δεν έχουμε αυθαιρεσία ώς προς την αλλαγή χρήσης, ισχύει κάτι τέτοιο? 

Αν δεν μπορώ να το αποδείξω, τότε λογικά παώ με ΥΔΒΧ... 

 

Λόγω του ότι δεν υπάρχει σύσταση, μπορώ να το πάω για προ του 75??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο...σίγουρα όχι ! Θα πας με όποια παλαιότητα μπορείς να αποδείξεις την χρήση. Αν δεν είναι δηλωμένο σε εφορία ή σε συμβόλαιο ως διαμέρισμα...πας με παλαιότητα 1.1.2004.

 

 

Αυτό με την αλλαγή χρήσης προ 85 δε νομίζω να ισχύει. Και πάλι πως αποδεικνύεις το προ 85 ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορώ να αποδείξω το προ του 85 (πιθανότατα δεν θα μπορώ), απλά ρώτησα για να δώ αν πρέπει τουλάχιστον να το ψάξω... Γνωρίζει κάποιος άλλος συνάδελφος κάτι??

Το τιμολόγιο της ΔΕΗ, θεωρείται αποδεικτικό? Αν ναι μπορεί να πάω προς αυτήν την κατεύθυνση...

 

Από όσο γνωρίζω στο Ε9 είναι δηλωμένο προ του 2004, αλλά δεν νομίζω και προ 83....

 

Ευχαριστώ πολύ nik  :smile: 

Link to comment
Share on other sites

Στο Ε9 είναι δηλωμένο ως χώρος κύριας χρήσης ?

 

Στην ΔΕΗ φαίνεται ως χώρος κύριας χρήσης ?

 

Ξέρεις πόσα τέτοια υπόγεια υπάρχουνε και την έχουν πάθει λόγω παλαιότητας...? Πάλι καλά που εσύ δεν έχεις και σύσταση και δεν με πας με ποσοστά υπέρβασης βάσει χιλιοστών. Αλήθεια τι χώρος είναι αυτός ? Δεν ανήκει κάπου ?

Link to comment
Share on other sites

μάλλον διάβασες την εγκύκλιο 3 στο άρθρο 9 παρΒ λέει ότι δεν προκύπτει υποχρέωση υπαγωγής αυθαίρετης αλλαγής χρήσης χώρων από κύρια χρήση (κατοικία, κατάστημα) σε κύρια χρήση (κατοικία, κατάστημα) προ 1.1.1983, δεδομένου ότι η έννοια της αλλαγής χρήσης καθιερώθηκε με το άρθρο 5 του ν.1577/85 -δεν ισχύει σε ειδικά κτήρια-

Το υπόγειο που γράφει η άδεια δεν σε βοηθάει και τόσο... δες στο στέλεχος γράφανε και τότε τον αριθμό των κατοικιων-καταστημάτων μήπως και συμπεριλαμβάνεται και ως τι...

Η ΔΕΗ δεν είναι και πολύ αξιόπιστο αποδεικτικό γιατί θα μπορούσε να έχει συνδεθεί και ως αποθήκη. 

Link to comment
Share on other sites

Στο ε9, ναι, είναι δηλωμένο ως διαμέρισμα.

 

Στη ΔΕΗ δεν ξέρω πως και αν ειναι δηλωμένο αυτή τη στιγμή...

 

Αυτή τη στιγμή ο χώρος δεν χρησιμοποιείται - δεν έχει χρήση. Είναι ένας χώρος χωρίς κουφώματα, χωρίς εξώπορτα, χωρίς wc... Χωρίς τίποτα... Που όμως θα χρησιμοποιηθεί ξανά στο μέλλον ως διαμέρισμα...

 

Ο χώρος δεν ανήκει πουθενά τώρα... Έχει περίεργο ιδιοκτησιακό το οποίο το είχα συζητήσει και με άλλους συναδέλφους σε άλλα post!!!

 

 

Melissa, κάπου είχα διαβάσει οτι μπορεί να είχε εκδοθεί απο τη ΔΕΗ "οικιακό τιμολόγιο", για αυτό και έγιναν οι όποιες σκέψεις μου...

 

Μία ερώτηση ακόμα: Από τη στιγμή που δεν έχω σύσταση, άρα ούτε χιλιοστά, ο συντελεστής υπέρβασης με ποιο τρόπο υπολογίζεται;;

Edited by kostaras4
Link to comment
Share on other sites

Στις αλλαγές χρησης

ως εμβαδόν λογιζουμε αυτό του δαπέδου ή προσμετραμε και τους τοιχους?

Ρωτάω διότι σε κάποιες διευκρινίσεις της Λεμπέση σχετικά με τον 4014 υπήρχε προτροπή να λαμβάνουμε το καθαρό εμβαδόν δαπέδου του χώρου π.χ. υπόγειας αποθήκης που έγινε κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.