Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα.

 

Η έκδοση/ενημέρωση άδειας είναι η καλύτερη λύση, αλλά συνήθως θα υπάρχει και κάτι ακόμα (πχ παραβίαση Δ) που δε θα στο επιτρέπει.

Στην περίπτωση μου, που είναι μεταφορά ολοκληρωμένης δήλωσης από 4610/11, υπήρξε και μετατόπιση του κτιρίου, οπότε ένα τμήμα της κατοικίας και ένα τμήμα της υπόλοιπης αποθήκης το έβαλα σαν παραβίαση Δ χωρίς υπέρβαση δόμησης.

 

Στο υπόλοιπο που έγινε αλλαγή χρήσης (σε συνολο 40 τμ από τα 68 της αποθήκης) είχα τσεκάρει το κουτί "αλλαγή χρήσης" χωρίς υπέρβαση δόμησης και την επιλογή "κυριοι χώροι".

Απλά σε όλα αυτά είχαμε δηλώσει "προ του 1983" και το πρόστιμο είχε μείνει κάτω από 1000 ευρώ.

Στα αποδεικτικά στοιχεία διαθέτω μια αεροφωτογραφία του 1972 και μια δήλωση, οι οποίες δεν αποδεικνύουν φυσικά την αλλαγή χρήσης.

Επομένως η αλλαγή πάει με 2004+. Το καλό είναι ότι στην τελική υποβολή δε σου βγάζει τη διαφορά από την αλλαγή χρονολογίας σαν χρέος εφόσον δεν αυξήσεις τα τμ.

 

Αλλά στα επιμέρους φύλλα αναφέρει θεωρητικά τα πρόστιμα και πχ, τα 450 ευρώ της αλλαγής χρήσης τα αναφέρει 3000 ευρώ, χωρίς να μεταβάλλεται όμως το πρόστιμο.

 

Με βάση τα παραπάνω και δεδομένου ότι αλλαγή χρήσης από βοηθ. σε κύριο χωρίς υπέρβαση δόμησης δεν προβλέπεται στο νόμο, σκεφτόμουν να το δηλώσω εξ αρχης ως λοιπή παράβαση.

 

Ούτως η αλλως όσο δεν προκύπτει να δηλώνεται με λοιπή παράβαση άλλο τόσο προκύπτει ότι δεν πρέπει να δηλώνεται με τσεκαρισμένο το αλλαγή χρήσης. Πιστεύω ότι αν πω ότι είναι κύριος ανεξάρτητος χώρος με χρήση αποθήκη μπορεί να πάει ως λοιπή παράβαση και να ξεμπερδεύω.

 

έχω μπερδευτεί, αλλά πρέπει να δώσω τη βεβαίωση και δεν ξέρω τι να κάνω 

Edited by synergatesmihanikoi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Αποθήκη με δική της άδεια του 79 που μετρά στο Σ.Δ. - αλλαγή χρήσης σε κατοικία. Δεν ξέρω πως να το δηλώσω. 1) Με αναλυτικό οπότε βγαίνει μικρό πρόστιμο, 2) με αλλαγή χρήσης και ΥΔ και βγαίνει ο κούκος αηδόνι. Επίσης στην περίπτωση 2 δεν μπορείς να αποδείξης παλαιότητα, γιατί σίγα με την δήλωνε κανείς την αποθήκη σαν κατοικία. Επίσης ένα άλλο που δεν μπορώ να καταλάβω πως οι αγροτικές αποθήκες είναι χώροι ΚΧ και όχι ΒΧ.

Link to comment
Share on other sites

synergatesmihanikoi

Καλημέρα, είναι λογικός ο προβληματισμός σου, δεδομένου ότι η αναφορά της 18.5β δεν κάνει ευθεία αναφορά.

Δεν θα περιμένουμε εγκύκλιο για αυτό το θέμα, γιατι με την στάση της, η Γαρδίκη θεωρεί ότι καλυπτόμαστε με ενημέρωση.

Προσωπικά, και σε συμφωνία με liv25k θα εφαρμόζω τον αναλυτικό σε τέτοιες περιπτώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να κανω μια ερώτηση. Σε ισόγειο σε κτίριο του 1987  με χρηση καταστημα, έχει εγκατασταθεί η χρήση φροντιστηρίου ξενων γλωσσών κατω απο 75 ατομα. Απαιτείται για εκδοση βεβαίωσης νομιμότητας η αλλαγή χρησης απο ΚΧ σε ΚΧ με αναλυτικό?

Νομίζω ότι είναι απαραίτητο, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία Δ -εκπαίδευση-του κτιριοδομικού κανονισμού περιλαμβάνει τα φροντιστήρια και είναι διακριτή χρήση. Συνεπώς η εγκατεστημένη χρήση είναι αυθαίρετη και απαιτεί ρύθμιση.

Υπολογισμός με αναλυτικό για τις εργασίες που έχουν γίνει προκειμένου να λειτουργεί ως φροντιστήριο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Παρακαλώ για τη βοήθειά σας....είμαστε για πέταμα μυαλών....

Σε οικόπεδο εντός οικισμού έχουμε εξάντληση δομησης για επαγγελματική χρήση βασει Ο.Α. 700μ²

Σε αυτό το κτίριο έγινε αυθαίρετη προσθήκη κατοικίας 200μ².

Αρα έχουμε μικτή χρήση με μεγιστη δομηση 400μ².

Θα πάρουν υπερβαση τα 700-400=300μ² της επαγγελματικής χρήσης της Ο.Α.;;;;;;; Αν ναι, τί συντελεστές;;;;;;;;;;;;;

Σημειώνω επίσης, οτι τα 300μ² αυτά, έχουν γίνει κατάστημα από γραφεία στην Ο.Α.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω σε εκτός σχεδίου, κατασκευασμένες αποθήκες με Ο.Α.

 

Στην Ο.Α. περιγράφονται ως "Χορταποθήκες". Υποθέτω ότι εντάσσονται στις Αγροτικές αποθήκες, αλλά μήπως μπορώ να τις θεωρήσω απλές αποθήκες και να χρησιμοποιήσω τον μειωτικό συντελεστή?

Αν ισχύει η περίπτωση που μπορώ να χρησιμοποιήσω τον μειωτικό, θα πρέπει να δείξω και κύριο κτίσμα μέσα στο όλο γήπεδο, στο οποίο θα αναφέρονται οι αποθήκες? Πρέπει να έχει κάποιες προϋποθέσεις?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Παρακαλώ για τη βοήθειά σας....είμαστε για πέταμα μυαλών....

Σε οικόπεδο εντός οικισμού έχουμε εξάντληση δομησης για επαγγελματική χρήση βασει Ο.Α. 700μ²

Σε αυτό το κτίριο έγινε αυθαίρετη προσθήκη κατοικίας 200μ².

Αρα έχουμε μικτή χρήση με μεγιστη δομηση 400μ².

Θα πάρουν υπερβαση τα 700-400=300μ² της επαγγελματικής χρήσης της Ο.Α.;;;;;;; Αν ναι, τί συντελεστές;;;;;;;;;;;;;

Σημειώνω επίσης, οτι τα 300μ² αυτά, έχουν γίνει κατάστημα από γραφεία στην Ο.Α.

 

Ευχαριστώ!

υποθέτω ότι και για χρήση καταστημάτων θα μπορούσε να έχει υλοποιηθεί ο ίδιος συντελεστής δόμησης (700 τ.μ).

Αν ναι, προτείνω να βάλεις τα 300 τ.μ με αναλυτικό για αλλαγή χρήσης από κύρια χρήση σε κύρια χρήση.

και τα αυθαίρετα τετραγωνικά (200 τ.μ) με υπέρβαση δόμησης και άλλες υπερβάσεις (κάλυψη, Δ) αν υπάρχουν.

 

 

Έτσι όπως το περιγράφεις θα το υπολογίζαμε αν εξαιτίας μιας αυθαίρετης αλλαγής χρήσης είχε προκύψει έμμεσα υπέρβαση Σ.Δ .Κλασσικό παράδειγμα στο νόμο κτίριο γραφείων εκτός σχεδίου 600 τ.μ που έγινε κατοικία. Οπότε στη περίπτωση αυτή τα 200 τ.μ με αναλυτικό τα 400 τ.μ με υπέρβαση δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Με μία μερα καθυστέρηση ΚΑΝΑ απαντάω ότι η αλλαγή χρήσης από πολύ παλιά είναι, απλά δεν αποδεικνύεται με τίποτα γιατί είναι ιδιοκτητη οικοδομή και δε φαινόταν ούτε στη ΔΕΗ σαν κατοικία, ούτε μισθωτήρια έχω, ούτε κανένα συμβόλαιο που να βοηθάει. Γι αυτό συζητάω τον αναλυτικό. ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.