Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

αποδεικτικά του χρόνου της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης?

...Δεν είναι δυνατή η υπαγωγή στην παρούσα κατηγορία αυθαίρετης κατασκευής προ 1.1.1983 σε αυτοτελή ιδιοκτησία, αν υπάρχουν και άλλες αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις οι οποίες πραγματοποιήθηκαν ή εγκαταστάθηκαν μεταγενέστερα του έτους 1983 στο ακίνητο από άλλον ιδιοκτήτη....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω την εξής περίπτωση:

Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης ισόγειου χώρου στάθμευσης σε κατάστημα. Η επιφάνεια του χώρου στάθμευσης δεν λήφθηκε υπόψη στον υπολογισμό της πραγματοποιούμενης δόμησης της αδείας.

Σύμφωνα με το άρθρο 19 παρ 5 του Ν.4178 δεν λαμβάνω υπόψη τον συντελεστή αλλαγής χρήσης.

Θα ληφθεί υπόψη ο μειωτικός συντελεστής?

Edited by lakis7
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω διότι στην περίπτωση αλλαγής χρήσης υπογείου απο βοηθητική σε κύρια λαμβάνεται υπόψη ο μειωτικός συντελεστής και έλεγα μήπως γλιτώναμε και εδώ το μισό πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Σε παραδοσιακό οικισμό<2000 κατοίκων,έχω περίπτωση με άδεια κατοικίας που είχε μετατραπεί πριν αρκετά χρόνια σε ενοικιαζόμενα δωμάτια με άδεια ΕΟΤ και έχει παύσει να λειτουργεί ως τέτοια εδώ και χρόνια,οπότε το κτίριο παρέμεινε κενό.Τώρα πρόκειται να πωληθεί και πέραν κάποιων μικροπαραβάσεων που πρόκειται να τακτοποιηθούν,δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να βάλω ΚΑΙ αλλαγή χρήσης υπολογίζωντας με αναλυτικό τiς εργασίiς διαφοροποίησης των υπνοδωματίων κ.λ.π που έχουν πραγματοποιηθεί,ή να το θεωρήσω σαν διαφορετική διαρρύθμιση και να μη δηλώσω αλλαγή χρήσης.Διάβασα διάφορες γνώμες σε διάφορα topic,οτι από κατοικία σε ενοικιαζόμενα δεν απαιτούνταν αλλαγή χρήσης,οπότε δεν έχω παράβαση,αλλά δεν είδα να λέει κανείς πουθενά σε ποιό νόμο ή εγκύκλιο αναφέρεται αυτό ώστε να επιβεβαιώσω την ισχύ κάτι τέτοιου και να προχωρήσω αντίστοιχα θεωρώντας διαφορετική διαρρύθμιση.
Ξέρει κανείς τι ισχύει τελικά?

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια χωρίς υπέβαση δόμησης και δηλώνεται σύμφωνα με το άρθρο 18 παρ. 5β. με αναλυτικό, λοιπή παράβαση. Τι κατηγορία το βάζουμε; 4 ή 5; Αν έχω και άλλα αυθαίρετα που δηλώνονται στις λοιπές παραβάσεις πηγαίνουν αθροιστικά με την αλλαγή χρήσης ή πρέπει η αλλαγή χρήσης να είναι από μόνη της  μια λοιπή παράβαση;

Edited by architect1976
Link to comment
Share on other sites

το ρώτησα κι εγώ και μου είπαν: "όλοι οι αναλυτικοί μαζί"

δηλαδή όλες οι λοιπές παραβάσεις (και η αλ. χρ.) κατ' ουσίαν ένας αναλυτικός

και όσα 500άρικα βγάλει

 

(κάνετε όλοι λεπτομερείς αναλυτικούς πριν τη δήλωση;

έχετε πολλές περιπτώσεις που βγαίνουν άνω από 15.000;

προφανώς μιλάω για σπίτια και όχι για βιομηχανικά 1.000.000 τ.μ.)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.  Αλλαγή χρήσης υπόγειας αποθήκης σε κατοικία σε εκτός σχεδίου οικοδομική άδεια  σε ΗΜΙΤΕΛΕΣ κτίριο. Τι βάζω σε αυτή την περίπτωση ?  

  

  Επίσης η μετατροπή της αποθήκης σε κατοικία είναι αλλαγή χρήσης ή απλά υπέρβαση δόμησης βοηθητικών χώρων ? Κάπου είχα διαβάσει οτι δεν είναι αλλαγή χρήσης , επειδή η χρήση του κτιρίου είναι κατοικία. 

Link to comment
Share on other sites

Οταν λές ότι είναι ημιτελές, εννοείς ότι όλο το κτίριο είναι ημιτελές αλλά έχει διαμορφωθεί το υπόγειο (τοιχοποιία), ωστε να λειτουργήσει μεταγενέστερα ως κατοικία και όχι ως αποθήκη? Αυτό εννοεείς ή ότι το υπόγειο λειτουργεί πλέον ως κατοικία και το υπόλοιπο κτιρίο (όροφοι) είναι ημιτελής?

 

Η αλλάγη της αποθήκης σε κατοικία δεν μπαίνει στην κατηγορία Αλλαγή Χρήσης, γιατί πάλι αφορά την κατοικία την οποία και συνοδεύει  Θα πάει ώς υπέρβασή δόμησης καθόσον δεν είναι ΒΧ σε ΒΧ, η ΚΧ σε ΚΧ που θα πήγαινε με αναλυτικό (φυσικά αν ήταν εντός νομίμου περιγρα΄μματος και δεν επέρχεται υπερβαση δόμησης λογω αλλαγής χρήσης). Αν βεβαια έχει θεμελιωθεί και στο ύψος το αναφερόμενο στην αδεια έχει και μειωτικό συντελεστή 50%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.