Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Kαι προς Κωσταρας4 : τι εννοείς να δειξεις και κτίσμα μέσα στο γήπεδο? υπάρχει ή δεν υπάρχει? γιατι αν δεν υπάρχει, όπως και να την ονομάσεις την αποθηκη μειωτικό δεν παιρνει με την Εγκ. 4.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

sarcs

 

Υπάρχει κτίσμα, αυθαίρετο... πάει και αυτό σαν αποθήκη κανονικά, αλλά από τη στιγμή που είναι εντελώς αυθαίρετο μπορώ να το δηλώσω ώς κατοικία... Το θέμα μου είναι αν οι "χορταποθήκες" είναι αγροτικές αποθήκες ή όχι....

 

Μήπως να τις κάνω και αυτές μια αλλαγή χρήσης από κύρια σε βοηθητική (από αγροτικές σε απλές αποθήκες) και να γλιτώσω με ένα 500άρικό και έτσι να πάω με μειωτικό?

Link to comment
Share on other sites

1)Αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια  και με 2)διαφ. διαμ/ση και 3)πολεοδομκες παραβασεις, έχει προστιμο 500+500+500=1500 ή 500+500=1000, δηλαδή τα 1) και 3) με εναν αναλυτικο?

Edited by katero
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

έχω ένα κτίσμα με άδεια μεταλλικού υποστέγου. Τμήμα του έχει κλείσει (πλαγιοκάλυψη-πόρτα) και έχει αλλάξει χρήση σε αποθήκη.

 

Σκέφτομαι να το δηλώσω σαν αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε βοηθητική, δεδομένου ότι το υπόστεγο μετράει στην άδεια κανονικά σε κάλυψη-δόμηση άρα θεωρείται κτίσμα βοηθητικής χρήσης. Επίσης είμαι εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου.

 

Με μπερδεύει ο ορισμός του ΝΟΚ που θεωρεί τα υπόστεγα σαν στέγαστρα. Μήπως πρέπει να δηλωθεί σαν εξ ολοκλήρου αυθαίρετο, επειδή ο ΝΟΚ δεν θεωρεί τα υπόστεγα-στέγαστρα σαν κτίσματα;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1)Αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια  και με 2)διαφ. διαμ/ση και 3)πολεοδομκες παραβασεις, έχει προστιμο 500+500+500=1500 ή 500+500=1000, δηλαδή τα 1) και 3) με εναν αναλυτικο?

1+3 με έναν αναλυτικό. Η διαμερισμάτωση σε ξεχωριστό φύλλο ως μια λοιπή παράβαση. Σύνολο 1000 Ε.(αν έχεις προυπολογισμό <15.000 Ε)

Link to comment
Share on other sites

1)Αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια  και με 2)διαφ. διαμ/ση και 3)πολεοδομκες παραβασεις, έχει προστιμο 500+500+500=1500 ή 500+500=1000, δηλαδή τα 1) και 3) με εναν αναλυτικο?

 

1 αναλυτικό θα κάνεις και θα τα βάλεις όλα μέσα. 

 

Σημ: Δεν κατάλαβα ότι έλεγες διαμερισμάτωση, διάβασα διαμόρφωση. Τότε όπως τα λέει ο Pavlos33.

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

έχω ένα κτίσμα με άδεια μεταλλικού υποστέγου. Τμήμα του έχει κλείσει (πλαγιοκάλυψη-πόρτα) και έχει αλλάξει χρήση σε αποθήκη.

 

Σκέφτομαι να το δηλώσω σαν αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε βοηθητική, δεδομένου ότι το υπόστεγο μετράει στην άδεια κανονικά σε κάλυψη-δόμηση άρα θεωρείται κτίσμα βοηθητικής χρήσης. Επίσης είμαι εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου.

 

Με μπερδεύει ο ορισμός του ΝΟΚ που θεωρεί τα υπόστεγα σαν στέγαστρα. Μήπως πρέπει να δηλωθεί σαν εξ ολοκλήρου αυθαίρετο, επειδή ο ΝΟΚ δεν θεωρεί τα υπόστεγα-στέγαστρα σαν κτίσματα;

 

Ευχαριστώ.

 

εχω ιδια περίπτωση και έχω κανει ερώτημα προς την υπηρεσία δόμησης της περιοχής μου για διευκρίνηση (βασει ΓΟΚ και κτιριοδομικού) αν τα υπόστεγα (συνεπώς και οι Η/Χ) θεωρούνται χώροι βοηθητικής χρήσης.

Γενικά δεν εμπλέκεται ο ΝΟΚ σε αυτή την περίπτωση, αν πας απλά για τακτοποίηση γιατί ο ΝΟΚ ειναι μετά τις 28/7/2011.

 

Τέλος, είσαι σίγουρος ότι μετράει στη δόμηση; στη δική μου περίπτωση το μεταλλικό υπόστεγο μετράει μόνο ως κάλυψη, στο διάγραμμα κάλυψης, αν και στην άδεια αναφέρεται κανονικά.

Πιστεύω οτι ΗΧ και στέγαστρα μέχρι το 20% δε μετρούν στη δόμηση.

 

Τέλος πάντων, αν οι ΗΧ και τα υπόστεγα ειναι τεκμηριωμένα βοηθητικοί χώροι, τότε προφανώς μπορείς να πας σε αλλαγή χρήσης με αναλυτικό, κατά τη γνώμη μου! 

Link to comment
Share on other sites

snergatesmichanikoi σε ευχαριστώ για την απάντηση

 

το ερώτημα σου το έχει απαντήσει η υπηρεσία δόμησης;

αν κατάλαβα καλά η γνώμη σου είναι ότι το υπόστεγο θεωρείται βοηθητική χρήση;

 

Στην περίπτωση μου δεν έχω κτίσμα με κάποιο υπόστεγο, αλλά ΜΟΝΟ υπόστεγο στην ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ. 

 

επομένως όταν ρυθμίζω ΗΧ τον πάω με αναλυτικό, όσο μεγάλος και αν είναι, ακόμη και αν υπερβαίνει το ποσοστό ΗΧ, ακόμη και αν έχει θέμα αποστάσεων από πλάγια όρια. το εμβαδό του δεν το καταχωρώ σε φύλλο καταγραφής πλέον ως Χώρος Μειωμένου Συντ (στο 4014 έτσι το έκανα), αλλά πάει ως λοιπή παράβαση.

 

Το εμβαδό του το χρησιμοποιώ μόνο για τον υπολογισμό των ποσοστών υπερβάσεων (Δόμηση/ Κάλυψη), και το αναφέρω στην τεχνική έκθεση καθώς και στα απαιτούμενα σχέδια.

 

Σωστά το σκέφτομαι ?

 

βασίλης

αρκετους μηνες αργοτερα, απαντω πως οι ημιυπαιθριοι πανε με υπερβαση δομησης κυριων χωρων απο τον 4014

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.