Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Ειδικές διατάξεις (γενικά)


Recommended Posts


Σχετικά με κτίριο του ΟΕΚ

Κάποια συμπεράσματα που έχω βγάλει διαβάζοντας το φορουμ:

->Το ακίνητο/α ανήκει στην κατηγορία Κτίρια δικαιούχων ΟΕΚ (δεν ειναι
ιδιωτικό κτίριο ακόμα και αν είχε μεταβιβαστεί).

->Οι αυθαιρεσίες στις οποίες αναφέρεται το άρθρο 23 (Ειδικές Διατάξεις)
αναφέρεται σε όλες τις αυθαιρεσίες είτε από ΟΕΚ είτε από τους δικαιούχους επί των κτισμάτων.

 

Έχω κάποιες απορίες μου κατα πόσο μπορούν να υπαχθούν στον νόμο
αυθαιρεσίες από τους δικαιούχους και χωρίς συναίνεση των υπολοίπων
ιδιοκτητών, και εξηγούμαι, στην περίπτωση μου εχει εγκριθεί ρυμοτομικό
σχέδιο, με τα οικοδομικά τετράγωνα του Ο.Τ.1 Ο.Τ.2 κτλ, οι όροι δόμησης
αναφέρουν μέγιστο ποσοστό κάλυψης 0.40 κάθε οικοδομικού τετραγώνου, αυτό
παίζει κάποιο ρόλο στο να μην μπορει να υπαχθεί στον νόμο 4178 μια αυτοτελή ιδιοκτησία των ΟΕΚ? δηλαδή όση υπέρβαση δόμησης και να εχει πραγματοποιηθεί στο ΟΤδεν θα ειναι εμπόδιο στην υπαγωγή στον 4178?

 

Για τα απαραίτητα δικαιολογητικά, μέχρι στιγμής εχω βρεί το ΦΕΚ στο οποίο υπάρχει το ρυμοτομικό σχέδιο του οικισμού των ΟΕΚ και μια αναφορά ενός σχεδιαγράμματος της τεχνικής υπηρεσίας των ΟΕΚ, επίσης θα ρωτήσω στον οεκ αν έχουν την άδεια, οπως και να έχει καλύπτομαι με το ΦΕΚ ρυμοτομίας και το σχεδιαγραμμα ως άδεια?  , ή θεωρούμαι πως δεν έχω άδεια και πρέπει να κανω καινούργια τοπογραφικά κτλ?

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία για όλους!

Έχω μία περίπτωση κατεδαφισμένων αυθαίρετων κατασκευών με 

βεβαιωμένα πρόστιμα στην εφορία και θέλω να την εντάξω στην παρ. 4

για να διαγραφούν.

Επειδή δεν το έχω ξανακάνει έχω τις εξής απορίες:

1) Στο σύστημα αυθαιρέτων τι κατηγορία βάζουμε ή δεν παίζει ρόλο?

2) Τι αρχεία θα μου ζητήσει το σύστημα για να κλείσω την δήλωση?

(Ο νόμος αναφέρει μόνο τεχνική έκθεση και αποδεικτικά στοιχεία κατεδάφισης - όχι άλλα

στοιχεία και σχέδια. Είναι ενημερωμένο το σύστημα?) Ρωτάω για να ξέρω τι δουλειά έχω να

κάνω και να χρεώσω τον πελάτη αντίστοιχα.

Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία για όλους!

Έχω μία περίπτωση κατεδαφισμένων αυθαίρετων κατασκευών με 

βεβαιωμένα πρόστιμα στην εφορία και θέλω να την εντάξω στην παρ. 4

για να διαγραφούν.

Επειδή δεν το έχω ξανακάνει έχω τις εξής απορίες:

1) Στο σύστημα αυθαιρέτων τι κατηγορία βάζουμε ή δεν παίζει ρόλο?

2) Τι αρχεία θα μου ζητήσει το σύστημα για να κλείσω την δήλωση?

(Ο νόμος αναφέρει μόνο τεχνική έκθεση και αποδεικτικά στοιχεία κατεδάφισης - όχι άλλα

στοιχεία και σχέδια. Είναι ενημερωμένο το σύστημα?) Ρωτάω για να ξέρω τι δουλειά έχω να

κάνω και να χρεώσω τον πελάτη αντίστοιχα.

Γνωρίζει κανείς?

Βάζουμε σίγουρα τμ...πολυ βασικό!

Κατηγορία ότι θέλουμε...φαντάζομαι δεν παίζει ρόλο...5 βάζω εγώ..

Όσο για τα αρχεία..τα 6 τα βασικά

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα.

Εχω ενα ΠΑΡΑΧΩΡΗΤΗΡΙΟ του 1975 για κατοικια (κατασκευη 1969).  (απο Διευθυνση Κοινωνικων Υπηρεσιων)

 

Η κατοικια αυτη πωληθηκε γυρω στο 2000.

 

Ερωτηση 1:  Στον τυπο κτιριου διαλεγω "Kτιρια δικαιουχων ΟΕΚ"? 

Ρωταω γιατι αν κανω αυτη την επιλογη δεν μου εμφανιζει κανενα προστιμο. Μηπως θα μου εμφανιστει να πληρωσω το παραβολο οταν πατησω το πρασινο κουμπι Υποβολη Δηλωσης?

 

Ερωτηση 2:  Στο παραχωρητηριο γραφει "Οριστικος τιτλος μεταβιβασεως κυριοτητος ακινητου" και μαλιστα, οπως ηδη ειπα, στη συνεχεια (2000) μεταβιβαστηκε κι'ολας η οριζοντια ιδιοκτησια.

Υπαρχουν θεματα ιδιοκτησιακα (Δημοσιο) ή η νομιμοποιηση γινεται κανονικα απο τους δικαιουχους σαν να ηταν ιδιωτικο?

Πρεπει δηλαδη μηπως να συναινεσει και το Δημοσιο (ο φορεας που τα διαχειριζεται σημερα οπως γραφει και η Εγκυκλιος 4) ή οχι?

 

Ερωτηση 3:  Επιλεγουμε κανονικα Κατηγοριες αυθαιρεσιων  αναλογως με την ημερομηνια κατα την οποια συντελεστηκε η αυθαιρεσια , σωστα?  (κανονικα δηλαδη το αρθ.9 του Ν.4178)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

εδω

15.α Στις διατάξεις του παρόντος νόμου υπάγονται, μόνο με την καταβολή του σχετικού παραβόλου και χωρίς την καταβολή του ειδικού προστίμου, αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης επί κτιρίων που αποδόθηκαν στους δικαιούχους από τον πρώην Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.). Η αίτηση υπαγωγής δύναται να υποβληθεί είτε ανά αυτοτελή ιδιοκτησία είτε για το σύνολο των κτιρίων, σύμφωνα με την άδεια οικοδομής.

β. Για την υπαγωγή πέραν των απαιτούμενων δικαιολογητικών, συνυποβάλλεται το παραχωρητήριο ή ο νόμιμος τίτλος από τον Ο.Ε.Κ..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία για όλους!

Έχω μία περίπτωση κατεδαφισμένων αυθαίρετων κατασκευών με 

βεβαιωμένα πρόστιμα στην εφορία και θέλω να την εντάξω στην παρ. 4

για να διαγραφούν.

Επειδή δεν το έχω ξανακάνει έχω τις εξής απορίες:

1) Στο σύστημα αυθαιρέτων τι κατηγορία βάζουμε ή δεν παίζει ρόλο?

2) Τι αρχεία θα μου ζητήσει το σύστημα για να κλείσω την δήλωση?

(Ο νόμος αναφέρει μόνο τεχνική έκθεση και αποδεικτικά στοιχεία κατεδάφισης - όχι άλλα

στοιχεία και σχέδια. Είναι ενημερωμένο το σύστημα?) Ρωτάω για να ξέρω τι δουλειά έχω να

κάνω και να χρεώσω τον πελάτη αντίστοιχα.

Γνωρίζει κανείς?

 

Βάζουμε σίγουρα τμ...πολυ βασικό!

Κατηγορία ότι θέλουμε...φαντάζομαι δεν παίζει ρόλο...5 βάζω εγώ..

Όσο για τα αρχεία..τα 6 τα βασικά

Συναδελφοι αν μπορειτε να μου πειτε, πηγατε πρωτα στην πολεοδομια αιτηση και τεχν. εκθεση και ενημερωσατε για την κατεδαφιση? Και μετα η υπαγωγη?

Τι αποδεικτικο κατεδαφισης χρειαζεται, ισως καποιο τιμολογιο των εργασιων κατεδαφισης?

 

 

Επισης, στο πεδιο ¨τυπος αυθαιρεσιας¨  βαζετε  "καταδαφιση προ 28/7/11" αν και εχει αλλαξει το σχετικο αρθρο?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την παράγραφο 4 του άρθρου 23: "4. Αυθαίρετες κατασκευές προ 28.7.2011, που έχουν κατεδαφιστεί υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος κατά παρέκκλιση της παραγράφου 2 του άρθρου 2 του παρόντος με την καταβολή παραβόλου ποσού πεντακοσίων (500) ευρώ.»4. Αυθαίρετες κατασκευές προ 28.7.2011, που έχουν κατεδαφιστεί υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος κατά παρέκκλιση της παραγράφου 2 του άρθρου 2 του παρόντος με την καταβολή παραβόλου ποσού πεντακοσίων (500) ευρώ.»  Κατά τη διαδικασία υπαγωγής στο σύστημα, σύμφωνα με τις οδηγίες του ΤΕΕ θα πρέπει να επιλεγεί "Κατεδαφ. προ 28-07-11" και να δηλωθούν οπωσδήποτε τ.μ. ή αριθμός λοιπών παραβάσεων (διαφορετικά το σύστημα την αντιμετωπίζει ως απλή βεβαίωση). Αν όμως δηλωθούν τ.μ. ή αριθμός λοιπών παραβάσεων, το σύστημα πέραν του παραβόλου 500 ευρώ που ορίζει ο νόμος υπολογίζει ΚΑΙ πρόστιμο 500 ευρώ (στη δική μου περίπτωση που δήλωσα 1 "λοιπή παράβαση"). Προχωράω στην υποβολή, πληρώνω το παράβολο και φαίνεται ανείσπρακτο το πρόστιμο ή αλλάζει κάτι μετά την υποβολή?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι αν μπορειτε να μου πειτε, πηγατε πρωτα στην πολεοδομια αιτηση και τεχν. εκθεση και ενημερωσατε για την κατεδαφιση? Και μετα η υπαγωγη?

Τι αποδεικτικο κατεδαφισης χρειαζεται, ισως καποιο τιμολογιο των εργασιων κατεδαφισης?

 

 

Επισης, στο πεδιο ¨τυπος αυθαιρεσιας¨  βαζετε  "καταδαφιση προ 28/7/11" αν και εχει αλλαξει το σχετικο αρθρο?

Έγινε συνεννόηση με την πολεοδομία, αυτοψία και έγγραφο περί αποκατάστασης της αυθαιρεσίας (αυτό θα είναι και το αποδεικτικό κατεδάφισης - στη δική μου περίπτωση ήταν αποκατάσταση αυθαίρετης επιχωμάτωσης). Στο σύστημα βάζουμε όντως "κατεδάφιση προ 28-7-11" (δεν έχει τροποποιηθεί στο σύστημα, παρότι αφορά αυθαίρετα που υπήρχαν 28-7-11 και κατεδαφίστηκαν ακόμη και μεταγενέστερα)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα υπάρχει επιλογή στο τύπο αυθαιρεσίας  "παρ.3 αρθρο 23 ν.4178".

Σε ποιες περιπτώσεις αναφέρεται

Γνωρίζει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.