Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

μετα απο αυτοψια για βεβαιωση σε διαμερισμα πολυκατοικιας προεκυψαν τα εξης προβληματα.

αυξηθηκε η επιφανεια των εξωστων (ο ενας απο τους  εξωστες εχει μεγαλωσει κατα 2.70μ και ο αλλος κατά 0.60μ

το διαμερισμα ειναι μικροτερο κατα 5 τετραγωνικα σε σχεση με την εγκεκριμενη κατοψη απο πιθανη αυξηση του εμβαδου του ομορου διαμερισματος κατα ένα τμημα και την αυξηση των κοινοχρηστων χωρων σε βαρος του διαμερισματος

 

τα μπαλκονια μπαινουν μια λοπή πολεοδομικη παραβαση με αναλυτικο (δεν μπαινουν κατηγορια 3)    500Ε

η μειωση του εμβαδου του διαμερισματος αντιμετωπιζεται ως διαμερισματωση?                                    500Ε

παραβολο ΤΕΕ                                                                                                                                          15Ε

εκπτωση 20% εφαρμοζεται στο αυνολικο ποσο?

επισυναπτω και ενα αρχειο

Συμπληρωματικα με το ανωθεν ερωτημα εχω και γω την εξης περιπτωση:

Αυξηθηκε η επιφανεια του εξωστη, διαμερισματος Ο.Ι και ταυτοχρονα μειωθηκε η επιφανεια του διαμερισματος.

Θεωρω πως εχω μια λοιπη παραβαση για τον εξωστη. Την μειωση του εμβαδου του διαμερισματος την συμπεριλαμβανω ή αφου εχω μειωση και οχι αυξηση δεν αποτελει παραβαση??

Συμπληρωνω πως ο οροφος εχει μονο αυτο διαμερισμα..

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μείωση διαμερίσματος αν έχει γίνει από διπλανό εγώ το θεωρώ παράβαση διαμερισμάτωσης. 

 

Αν έχει μικρύνει το διαμέρισμα από κοινόχρηστο χώρο π.χ. κλιμακοστάσιο....τότε μάλλον είναι πάλι παράβαση διαμερισμάτωσης χωρίς όμως να είμαι σίγουρος.

 

Αν έχει μικρύνει τέλος από μόνο του π.χ. ρετιρέ που μπήκε πιο μέσα τότε δεν υπάρχει καμία παράβαση.

 

Αλλά σε όλα αυτά υπάρχουν διάφορες γνώμες. Για κάποιους γενικά όταν μειώνεται μία Ο.Ι. ανεξαρτήτου το πως, δεν θεωρείται παράβαση.

 

Αφού βάζει τους εξώστες βάλε και την διαμερισμάτωση σαν λοιπή παράβαση. Ο εξώστης δεν είναι κοινόχρηστο τμήμα επομένως μπορεί να ομαδοποιηθεί με άλλη παράβαση. 

Link to comment
Share on other sites

Μείωση διαμερίσματος αν έχει γίνει από διπλανό εγώ το θεωρώ παράβαση διαμερισμάτωσης. 

 

Αν έχει μικρύνει το διαμέρισμα από κοινόχρηστο χώρο π.χ. κλιμακοστάσιο....τότε μάλλον είναι πάλι παράβαση διαμερισμάτωσης χωρίς όμως να είμαι σίγουρος.

 

Αν έχει μικρύνει τέλος από μόνο του π.χ. ρετιρέ που μπήκε πιο μέσα τότε δεν υπάρχει καμία παράβαση.

 

Αλλά σε όλα αυτά υπάρχουν διάφορες γνώμες. Για κάποιους γενικά όταν μειώνεται μία Ο.Ι. ανεξαρτήτου το πως, δεν θεωρείται παράβαση.

 

Αφού βάζει τους εξώστες βάλε και την διαμερισμάτωση σαν λοιπή παράβαση. Ο εξώστης δεν είναι κοινόχρηστο τμήμα επομένως μπορεί να ομαδοποιηθεί με άλλη παράβαση. 

Συναδελφε, εαν βαλω διαμερισματωση πρεπει να τσεκαρω το αντιστοιχο κουτακι και τοτε μου χρεωνει αλλο ενα 500αρικο. Πως να το βαλω σαν λοιπη παραβαση?

Στις λοιπες, θα βαλω την αυξηση επιφανειας του εξωστη & ορισμενες τροποποιησεις ανοιγματων.

Τι λες και συ?

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικα με το ανωθεν ερωτημα εχω και γω την εξης περιπτωση:

Αυξηθηκε η επιφανεια του εξωστη, διαμερισματος Ο.Ι και ταυτοχρονα μειωθηκε η επιφανεια του διαμερισματος.

Θεωρω πως εχω μια λοιπη παραβαση για τον εξωστη. Την μειωση του εμβαδου του διαμερισματος την συμπεριλαμβανω ή αφου εχω μειωση και οχι αυξηση δεν αποτελει παραβαση??

Συμπληρωνω πως ο οροφος εχει μονο αυτο διαμερισμα..

Γενικώς η μη κατασκευή ή κατασκευή μικρότερης επιφάνειας από την εγκεκριμένη δεν αποτελεί αυθαιρεσία παρά μόνο όταν εξαιτίας της παραβιάζονται πολεοδομικές διατάξεις.(π.χ μη κατασκευή υποχρεωτικής στέγης σε οικισμό).

Αν κατάλαβα σωστά ο εξωτερικός τοίχος του διαμερίσματος κτίστηκε εσώτερα και δημιουργήθηκε Η.Χ και ο εξώστης παρέμεινε ως είχε. Η μείωση της επιφάνειας δεν αποτελεί αυθαιρεσία, αλλά η δημιουργία Η.Χ κοστολογείται ως λοιπή παράβαση με αναλυτικό.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς η μη κατασκευή ή κατασκευή μικρότερης επιφάνειας από την εγκεκριμένη δεν αποτελεί αυθαιρεσία παρά μόνο όταν εξαιτίας της παραβιάζονται πολεοδομικές διατάξεις.(π.χ μη κατασκευή υποχρεωτικής στέγης σε οικισμό).

Αν κατάλαβα σωστά ο εξωτερικός τοίχος του διαμερίσματος κτίστηκε εσώτερα και δημιουργήθηκε Η.Χ και ο εξώστης παρέμεινε ως είχε. Η μείωση της επιφάνειας δεν αποτελεί αυθαιρεσία, αλλά η δημιουργία Η.Χ κοστολογείται ως λοιπή παράβαση με αναλυτικό.

Ακριβως αυτο εγινε...τωρα που το λες δεν εχω αυξηση επιφανειας εξωστη αλλα δημιουργια ΗΧ..πολυ σωστα!

Επομενως, αναλυτικος για τον ΗΧ και για τα ανοιγματα και το προστιμο μενει στο 500αρικο..

Το περιγραμμα δεν αλλαζει ....ή μηπως αλλαζει? Το γεγονος οτι μπαινει πιο μεσα ενας τοιχος..αυτο συνεπαγεται αλλαγη περιγραμματος, αρα ισως εχω κατηγορια 3 ?

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση παλαιάς οριζόντιας ιδιοκτησίας  η οποία αποτελείται  από ισόγειο κατάστημα με υπόγειο.

Και στις 2 στάθμες , υπάρχει μια (μικρή) επέκταση εις βάρος των όμορων ιδιοκτησιών.

 

Εχω 1 παράβαση διαμερισμάτωσης ή 2  (μια για κάθε όροφο) ? 

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να γίνει διαμερισμάτωση σε περίπτωση κάθετων ιδιοκτησιών;

 

 ειτε προκειται για μια οικοδομη

είτε για πολλες οικοδομες στο ιδιο οικοπεδο=καθετες

 

η διαμερισματωση αφορα οροφους  σε καθε ανεξαρτητη  ξεχωριστη οικοδομη

Link to comment
Share on other sites

Η συνένωση διαμερισμάτων είναι παράβαση; Δηλαδή αγοράζω (με συμβολαιογραφική πράξη, εννοείται) το διπλανό δωμάτιο (που ανήκει σε άλλο διαμέρισμα) και ρίχνω τον τοίχο.

Φαντάζομαι όχι, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αν τον ρίξεις και χτισεις και την πόρτα του δωματίου *** εννοείται με ΕΕΜΚ για συννένωση κλπ ..αναγγελία ΙΚΑ, ενσημα ... πιστευω δεν είναι.

 

*** το οποίο επικοινωνεί με τους χώρους του έτερου διαμερίσματος που δεν το έχεις αγοράσει ... διότι αναφέρεις μόνο το δωμάτιο.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.