Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Μου έφερε πριν από λίγο ένα έγγραφο με 23 σελίδες που στην πρώτη σελίδα έχει το σήμα του ΟΠΕΚΕΠΕ και γράφει Ενιαία δήλωση εκμετάλλευσης έτους 2013 κλπ Μοιάζει με output από υπολογιστή θα το ζητήσω και ηλεκτρονικά Το πήρε από την υπάλληλο του τοπικού αγροτικού συνεταιρισμού Θα την επισκεφτώ λίαν συντόμως 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπαρχει και αυτο.

καλησπέρα εγώ αυτό το έγγραφο δεν το βρίσκω στο Υπεκα ?? Δεν έχει ψηφισθεί ακόμα??

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο λέει μπορούν να υπαχθούν αυθαίρετοι στάβλοι και κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις, προσωρινής διαμονής σε δημόσιες εκτάσεις οι οποίες έχουν παραχωρηθεί νομίμως........κτλ.

Αλλά στο άρθρο 2 παρ. 2β λέει για απαγόρευση υπαγωγής???

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστή παρατήρηση , υπάρχει ανάμεσα στο Ν4178 άρθρο 2 παράγ. στ και στο έγγραφο 262/21-1-2014 αντίφαση με τα δημόσια κτήματα Εγώ εδώ δεν έχω τέτοιο ουσιαστικά πρόβλημα αφού δεν υπάρχουν παρά ελάχιστα δημόσια κτήματα , αλλά τυπικά σε δασικές όπου θα πρέπει να υπάρξει πράξη  αναγνώρισης από το δασαρχείο που είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία , μέχρι να υπάρξει προβλεπόμενη νομοθετική ρύθμιση που όμως καθυστερεί μέχρι στιγμής Ασε που σε τέτοιες περιπτώσεις όπου  έχουμε δασικές  εκτάσεις και ιδιωτικές να είναι  ,απαιτείται τυπικά άδεια παραχώρησης από την δασική υπηρεσία , επομένως πρόβλημα με τον Ν 4178 και όχι με το πρόσφατο έγγραφο του ΥΠΕΚΑ 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο λέει μπορούν να υπαχθούν αυθαίρετοι στάβλοι και κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις, προσωρινής διαμονής σε δημόσιες εκτάσεις οι οποίες έχουν παραχωρηθεί νομίμως........κτλ.

Αλλά στο άρθρο 2 παρ. 2β λέει για απαγόρευση υπαγωγής???

Εγώ έχω έκταση παραχωρηθείσα από Δ/νση Γεωργίας δηλωμένη στον ΟΣΔΕ και έκανα δήλωση. Πληρεί τις προϋποθέσεις της π.13, είμαι καλυμμένος και άστους να βγάλουν άκρη με τις αντιφάσεις τους.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω έκταση παραχωρηθείσα από Δ/νση Γεωργίας δηλωμένη στον ΟΣΔΕ και έκανα δήλωση. Πληρεί τις προϋποθέσεις της π.13, είμαι καλυμμένος και άστους να βγάλουν άκρη με τις αντιφάσεις τους.

προφανώς και εγώ το ίδιο πράττω , απλώς ενημερώνω και τους πελάτες μου για πιθανά προβλήματα από τις αντιφάσεις των νομοθετημάτων και των εγγράφων που μας βομβαρδίζουν και που όπως φαίνεται προσπαθούν να λύσουν , ώστε να ξεκινήσουμε να έχουμε στοιχειώδη παραγωγική διαδικασία στον πρωτογενή τομέα όπως είναι η κτηνοτροφία 

Link to comment
Share on other sites

το 2 παρ. 2β αναφερεται σε οικοπεδα του αρθρου  2 παρ. 58 του 4067, δλδ  αυτα που  εχουν δοθει "ανταποδοτικα" κλπκλπ

 

 

η παρ.  13 του αρθρου 23, αφορα  εκτασεις  του δημοσιου που τελούν   "υπο   νομιμη παραχωρηση"  ή ιδιωτων  στις οποιες υπαρχουν κατασκευες που ειναι καταχωρημενες στο ΟΣΔΕ...

για τα οποια προχωραει κανονικα η ολη διαδικασια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Δηλαδή αν κατάλαβα ορθά, εντάσσονται όλες οι κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις ανεξαρτήτως τετραγωνικών 

αρκεί το δωμάτιο να μην υπερβαίνει τα 35 τ.μ.!!!!!!

Εσείς έχετε ξεκινήσει να υποβάλετε τέτοιες δηλώσεις??????κι να παίρνουν κι ρεύμα??????

Link to comment
Share on other sites

chr io

εκανα μια δηλωση ,η δικια μου περιπτωση ειχε μονο αμιγεις  σταβλικες  εγκαταστασεις   ,εδωσα κ το σχετικο εγγραφο για ρευματοδοτηση       

Περαν των οριζομενων στο αρθρο 23 δεν ξερω αν απαιτουνται κ αλλα δικαιολογητικα,μελετες κτλ

Link to comment
Share on other sites

Για να ρευματοδοτηθεί ένας στάβλος δέν πάς κατευθείαν στη ΔΕΗ αλλ πρέπει να περάσεις πρώτα απο την ΥΕΒ με τις σχετικές μελέτες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.