Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας (γενικά)


Recommended Posts

τελικα για τα γραφεια χρειαζομαστε δεδοτα η μελέτη στατικης επαρκειας?

επειδη δεν βρισκω καποια αναφορα στις δυο κατηγοριες που απαιτουν μελετη, θεωρω πως κανουμε απλα δεδοτα.

εχει καποιος καταληξει καπου?

Link to comment
Share on other sites

Elounda

με μπέρδεψες λίγο.Το πρόβλημα σου είναι η κατηγορία εδάφους?Πάντως εγω όσον αφορά εμένα θα πήγαινα στην πολεοδόμια και(αν υπάρχει) θα έπαιρνα την στατικη μελέτη χωρις να ζητήσω τπτ απ τον ιδιοκτητη. Ομολογώ όμως οτι δεν έχω καταλαβει ποιο είναι το πρόβλημα σου

το πρόβλημά μου είναι ότι για εμένα είναι κόπος και κόστος να παω εκεί στην πολεοδομια στο Μενίδι, και για αυτόν το λόγο θα πρέπει να ζητήσω επιπλέον αμοιβή από τον πελάτη μου, ο οποίος δυσκολεύται οικονομικά. 

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος που να είχε αντιστοιχη περίπτωση και να ξέρει τι κατήγορια εδάφους υπάρχει στο κέντρο του Μενιδίου, και έτσι γλυτώσω το πήγενελα.

Ή αν υπάρχει κάποιος γενικευμένος πίνακας για την επιλογή του εδάφους....

 

 

τελικα για τα γραφεια χρειαζομαστε δεδοτα η μελέτη στατικης επαρκειας?

επειδη δεν βρισκω καποια αναφορα στις δυο κατηγοριες που απαιτουν μελετη, θεωρω πως κανουμε απλα δεδοτα.

εχει καποιος καταληξει καπου?

αφού δεν αναφέρεται σε καμία περίπτωση στο άρθρο 2 του ΦΕΚ405/2014 θεωρώ ότι για τα γραφεία, ιατρεία κτλ θέλει μόνο ΔΕΔΟΤΑ .

Εγώ αυτό κάνω.

 

Σε περίπτωση που η μονες αυθαιρεσίες είναι η στεγασμένη είσοδος και το στέγαστρο για το γκαράζ κάνω και για εκεί ΔΕΔΟΤΑ?

Edited by feidelliou
Link to comment
Share on other sites

Τη μελέτη στατικής επάρκειας και την τεχνική έκθεση του ηλεκτρομηχανολόγου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι χρειαζόμαστε κάποιες διευκρινίστικές. Π.χ διαμερισμάτωση που έχει εφαρμοστεί εντός νομίμου περιγράμματος απαιτεί μελέτη στατικής επάρκειας; (μάλλον όχι βασει του αρθ2παρ1Βγii), όπως επίσης κλείσιμο Η/Χ ανω των 20τμ που έχει μελετηθεί με φορτία γραφειων καταστηματων θέλει μελέτη; (μάλλον όχι βασει του αρθ2παρ1Βγiii αλλά θα υποβάλλεται το υπάρχον τεύχος υπολογισμών ή νεό;) κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχω κατάστημα/καφετέρια με αυθαίρετο τμήμα υπογείου 17.6μ2 (αλλαγή σε κύριο χώρο) και μια πολεοδομική παράβαση (εξωτερικό ανοικτό στέγαστρο 70μ2) , λογικά θα κάνω δεδοτα και όχι μελέτη στατικής επάρκειας λόγω των <20μ2... το στέγαστρο αν και 70μ2 δεν το υπολογίζω σαν επιφάνεια για την ανάγκη σύνταξης μελέτης στατ επαρ;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

συγνώμη αν η ερώτηση μου έχει ήδη συζητηθεί, αλλά παρακαλώ όπως διευκρινίσει όποιος γνωρίζει σχετικά, πως αντιμετωπίζουμε τα κάτωθι:

α) για αυθαίρετα Κατηγορίας 1, σύμφωνα με το Άρθρο 9 υποβάλλουμε τα δικαιολογητικά 1 έως 5 και 7 του Άρθρου 11. Δεν απαιτείται επομένως σε κάθε περίπτωση δελτίο δομικής τρωτότητας;

β) για αυθαίρετα Κατηγορίας 2, σύμφωνα με το Άρθρο 9 υποβάλλουμε τα δικαιολογητικά 1 έως 5, 7,10 και 11 του Άρθρου 11. Δεν απαιτείται επομένως σε κάθε περίπτωση δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.