Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάφορα θέματα περί του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Ελπίζω να βρεθεί κάποιος από ΤΕΕ ή ΥΠΕΚΑ να απαντήσει υπεύθυνα γιατί έχω υποψήφιο πελάτη που περιμένει

να μάθει το πρόστιμο και δεν ξέρω τι να του πω. Μήπως ζητάω πολλά φοβάμαι......

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα την γνώμη σας!

 

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου εκδόθηκε οικοδομική άδεια για την ανέγερση οικίας. Η οικία κατασκευάστηκε όμως

μεγαλύτερη σε εμβαδό από ότι προέβλεπε η άδεια και το οικόπεδο πλέον είναι μικρότερο λόγω μεταγενέστερης

κατάτμησης. Σύμφωνα με το Παράρτημα Α - Διευκρινήσεις 1 (γ) θεωρείται ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια.

Άρα

1) Τακτοποιούμε όλο το κτίριο ως αυθαίρετο και θεωρούμε ότι δεν υπάρχει άδεια για τον υπολογισμό

του προστίμου?

     ή

2) Τακτοποιούμε μόνο τα επιπλέον τετραγωνικά που δεν καλύπτονται από την άδεια και για αυτά θεωρούμε

ότι δεν υπάρχει άδεια για τον υπολογισμό του προστίμου?

 

Ευχαριστώ

Υ.Γ. Εχω στείλει το ίδιο ερώτημα και στο [email protected]. Αν υπάρξει απάντηση θα σας ενημερώσω.

λογικο πια δεν ειναι τιποτα...παντως  ετσι οπως το βλεπω σημερα ειναι οπως διευκρινιζεται 1.(Β)γ χωρις αδεια  ολο το κτισμα -κτιριο  αρα 1 διοτι το προβλημα εστιαζεται στο οικοπεδο κ στην εκδοση αδειας .Μου φαινεται βεβαια βαρυ απεναντι στους ιδιοκτητες  αν ειναι ετσι . αυριο μπορει να το βλεπω αλλιως...

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Eγώ ΔΕΝ θα την προχωρούσα άμεσα αυτή τη δήλωση! Θα περίμενα μέχρι αρχές Φεβρουαρίου......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω πως επηρεάζει την έκδοση άδειας δόμησης η παρουσία τακτοποιημένου ( με το ν.4178/2013) χώρου, ο οποίος όμως δεν βρίσκεται σε σύννομη θέση (καταπάτηση πλάγιων αποστάσεων Δ).
 
Πιο συγκεκριμένα, σε άρτιο και οικοδομήσιμο, εκτός σχεδίου - εντός ζώνης σε οικισμό προ του '23, αγροτεμάχιο υπάρχει αυθαίρετο κτίσμα 30 τ.μ. που πρόκειται να τακτοποιηθεί με τον ν.4178/2013 (κατηγορία 5)
Το αγροτεμάχιο είναι 2500τμ και πάει κατά παρέκλιση ως εντός ζώνης. Άρα έχει δικαίωμα να χτίσει έως 200τμ με αποστάσεις 5μ από τα όρια.

Το αυθαίρετο βρίσκεται στη γωνία του οικοπέδου (άρα παραβιάζοντας τις πλάγιες αποστάσεις των 5μ). Μπορεί να εκδοθεί κανονικά Άδεια Δόμησης για αυτά που του επιτρέπονται ή θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;
και αν μπορεί να εκδοθεί η Άδεια Δόμησης τότε θα έχουν "αλλάξει" οι όροι δόμησης του ; π.χ. θα δικαιούται να χτίσει (200-30) = 170τμ ? ή Ίσχυει ότι ακριβώς ίσχυε (200 τμ) και το αυθαίρετο είναι τελοίως ανεξάρτητο? Με την επιτρεπόμενη κάλυψη τι γίνεται? Γενικά υπάρχει περίπτωση να του φρενάρει κάπως την έκδοση Ο.Α. η παρουσία ένος τακτοποιημένου αυθαιρέτου μέσα στο αγροτεμάχιο;

 

Σε 2 πολεοδομίες που ρώτησα μου είπαν οτί μπορεί να βγει η Άδεια Δόμησης αν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία και με "απομειωμένους" τους όρους δόμησης. Ωστόσο επειδή έχω ακούσει κ αντίθετες γνώμες από συναδέλφους και δεν έχω κ μεγαλη εμπειρία στην έκδοση οικοδομικών αδειών θα ήθελα τη γνώμη σας αν μπορεί να υπάρξει κάτι που θα "μπλοκάρει" την Άδεια Δόμησης (αλλά κ τους ελέγχους κατά τη διάρκεια της ανέγερσης...)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...      

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μια ερώτηση και από μένα. σχετικα με την τακτοποίηση (ν.4178/13) ακινήτων σε μη άρτια μη οικοδομίσημα οικόπεδα ισχύει ό,τι και στον 4014/11?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα την γνώμη σας!

 

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου εκδόθηκε οικοδομική άδεια για την ανέγερση οικίας. Η οικία κατασκευάστηκε όμως

μεγαλύτερη σε εμβαδό από ότι προέβλεπε η άδεια και το οικόπεδο πλέον είναι μικρότερο λόγω μεταγενέστερης

κατάτμησης. Σύμφωνα με το Παράρτημα Α - Διευκρινήσεις 1 (γ) θεωρείται ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια.

Άρα

1) Τακτοποιούμε όλο το κτίριο ως αυθαίρετο και θεωρούμε ότι δεν υπάρχει άδεια για τον υπολογισμό

του προστίμου?

     ή

2) Τακτοποιούμε μόνο τα επιπλέον τετραγωνικά που δεν καλύπτονται από την άδεια και για αυτά θεωρούμε

ότι δεν υπάρχει άδεια για τον υπολογισμό του προστίμου?

 

Ευχαριστώ

Υ.Γ. Εχω στείλει το ίδιο ερώτημα και στο [email protected]. Αν υπάρξει απάντηση θα σας ενημερώσω.

 

Σας μεταφέρω την απάντηση του ΤΕΕ:

 

 

profile_mask2.png

 

Violaki T. <[email protected]>

 

 

<<Θεωρώ ότι ισχύει το 1, καθώς η διευκρίνιση του Παραρτήματος Α αφορά γενικά τα κτίσματα που εμπίπτουν σε αυτή την περίπτωση (δηλ. και αυτά που δεν έχουν μετέπειτα αυθαιρεσίες), που είναι και λογικό εάν η κατάτμηση επιφέρει μείωση των πολεοδομικών μεγεθών του οικοπέδου με βάση τα οποία εκδόθηκε η οικοδομική άδεια.

 

gΓενικότερα σας ενημερώνουμε ότι το ΤΕΕ μέσω του e-mail [email protected] απαντά μόνο σε διαχειριστικά θέματα δηλώσεων αυθαιρέτων και θέματα λειτουργίας του συστήματος.

Επίσης μπορούμε να σας παραπέμψουμε σχετικά, εάν το θέμα σας αναφέρεται στη σχετική νομοθεσία ή γνωρίζουμε ότι έχει ήδη διευκρινιστεί.

Στις υπόλοιπες περιπτώσεις ή σε περιπτώσεις που απαιτείται ερμηνεία της ισχύουσας νομοθεσίας, σαφή ερωτήματα καταγράφονται προκειμένου να προωθηθούν στο αρμόδιο Υπουργείο για σχετικές διευκρινήσεις, μέσω νομοθετικών ρυθμίσεων ή εγκυκλίων.>>

 

Έχω συμπεράνει μετά από πολλή υπομονή και σκέψη ότι:

1) Ολες οι απαντήσεις που προέρχονται πλέον από το ΤΕΕ έχουν την μορφή του ανεπίσημου χαρακτήρα και δεν μπορούμε να βασιστούμε πάνω τους για να δώσουμε μία υπεύθυνη και σοβαρή απάντηση στα υπολογιζόμενα πρόστιμα των πελατών μας.

2) Παρόλες τις φιλότιμες (όπου και όποτε υπάρχουν) προσπάθειες των ανθρώπων του ΤΕΕ να μας βοηθήσουν τα χέρια τους είναι προφανώς δεμένα καθώς τα πάντα ελέγχονται από το ΥΠΕΚΑ με ότι αυτό συνεπάγεται....

3) Όταν το ΥΠΕΚΑ αποφασίσει να λύσει τις απορίες των μηχανικών με μία εγκύκλιο ή ακόμα και με μία σειρά ερωτοαπαντήσεων, τότε μόνο θα μπορέσουμε να δώσουμε ξεκάθαρες απαντήσεις στους πελάτες μας. Μέχρι τότε ....... και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα......

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τότε ....... και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα...... 

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμες απαντήσεις έχουν κι όπου ..."κολλάνε" τις στέλνουν! Τίποτα περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.