Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση: Θέλω να δώσω βεβαίωση για ακίνητο που τακτοποιηθηκε με Ν.4014/11. Η συμβολαιογράφος μου λέει ότι δεν μπορεί να συνάψει συμβόλαιο διότι θέλει να υπαχθεί η δήλωση αυθαιρέτου στον νέο νόμο, κάτι που ακόμα δεν είναι εφικτό από το σύστημα. Είναι σωστό κατι τέτοιο? Δεν αρκεί η βεβαίωση με την 5σέλιδη εκτύπωση του Ν.4178?

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση από τον 4178 και 5σέλιδο pdf από τον 4014.

Κατά τα λοιπά πες στη συμβολαιογράφο να μάθει τη δουλειά της!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς, εκεί μέσα στο αυτοτελή διακεκριμμένη οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, δεν πρέπει να παρακολουθήσεις, εξετάσεις οτι δεν υπάρχουν κοινόκτητοι χώροι αρρηκτα συνδεδεμένοι, ή ιδιοχρηστοι που να έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις?

και κατανοώ το κοινόκτητες που λέει παρακάτω, αν όμως αυτοί περιγράφονται ως μέρη της αυτοτελής οριζόντιας ιδιοκτησίας?

Ελέγχεις για τυχόν παρακολουθήματα που αναφέρονται στο συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα αλλά ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει τι γίνεται στην περίπτωση εγκατάστασης αυθαίρετου ανελκυστήρα σε κατάστημα και αν η διαπλάτυνση νόμιμης εσωτερικής σκάλας θεωρείται παράβαση? Και αν θεωρούνται αυθαίρετα υπολογίζονται σαν παραβάσεις κατηγορίας 13?  

Link to comment
Share on other sites

Το μασημα αναφεροταν στον φιλτατο Ιασονα, που με ντριμπλαρει με ανεση. Η ερωτηση (προβληματισμος) ειναι: με τι διαιρουμε τα τμ που εχουμε ως ΥΔ σε περιπτωση που δεν υπαρχουν χιλιοστα.

 

Εχω πχ ενα σπιτι με 100/1000 επι του οικοπεδου και τα τμ ΥΔ ειναι 50. Εχω 50 / (Εοικοπεδου * ΣΔ * 100/1000).

 

Αν δεν εχουν δωθει χιλιοστα, για την ιδια παραβαση μεχρι τωρα πηγαιναμε στο ολον: 50 / Εοικοπεδου * ΣΔ...

κανω λαθος ιασονα?

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

...δηλαδη το διαιρουμε με το ολον! ε? ? ?

γιατι τα μασας?

Εχω την εντύπωση ότι δεν "σε" παρακολουθεί καν, νομίζεις ότι "απαντά" με ότι έγραψες 3 σελίδες πριν?! "Μπέρδεψε" το πράγμα και εγώ που νόμιζα ότι απάνταγε εμένα.

 

Ελέγχεις για τυχόν παρακολουθήματα που αναφέρονται στο συμβόλαιο.

Ναι Duth, στην "οριζόντια ιδιοκτησία"

 

Ερώτηση: Θέλω να δώσω βεβαίωση για ακίνητο που τακτοποιηθηκε με Ν.4014/11. Η συμβολαιογράφος μου λέει ότι δεν μπορεί να συνάψει συμβόλαιο διότι θέλει να υπαχθεί η δήλωση αυθαιρέτου στον νέο νόμο, κάτι που ακόμα δεν είναι εφικτό από το σύστημα. Είναι σωστό κατι τέτοιο? Δεν αρκεί η βεβαίωση με την 5σέλιδη εκτύπωση του Ν.4178?

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

αν η δήλωση σου, εσένα είναι περαιωμένη υπαγωγή και η συμβολαιογράφος δεν την δέχεται. Τότε βρες άλλη συμβολαιογράφο.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Το μασημα αναφεροταν στον φιλτατο Ιασονα, που με ντριμπλαρει με ανεση. Η ερωτηση (προβληματισμος) ειναι: με τι διαιρουμε τα τμ που εχουμε ως ΥΔ σε περιπτωση που δεν υπαρχουν χιλιοστα.

Εχω πχ ενα σπιτι με 100/1000 επι του οικοπεδου και τα τμ ΥΔ ειναι 50. Εχω 50 / (Εοικοπεδου * ΣΔ * 100/1000).

Αν δεν εχουν δωθει χιλιοστα, για την ιδια παραβαση μεχρι τωρα πηγαιναμε στο ολον: 50 / Εοικοπεδου * ΣΔ...

κανω λαθος ιασονα?

Ευχαριστω...

 

Αγαπητέ φίλε συγγνώμη αν θεωρείς ότι, σε προσπέρασα!!!

Η παρουσία σου μέχρι σήμερα δείχνει "άτομο" που δεν προσπερνιέται εύκολα.....

 

Στο ερώτημά σου λοιπόν, η απάντησή μου θα έρθει αν απαντήσεις επιπροσθέτως και στα εξής:

Ποιά είναι τα επιτρεπόμενα τ.μ. στο οικόπεδο;

Ποιά είναι τα νόμιμα τ.μ. της εν λόγω ιδιοκτησίας;

 

 

Θεωρώ δεδομένα τα 50 τ.μ. υπέρβασης και τα 100 χιλιοστά επί του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Τα επιτρεπομενα ειναι - οπως γραφω και πιο πανω - Εοικοπ*ΣΔ.

 

Τα νομιμα - εστω 100, μπορει να ειναι και 0 - ειναι irrelevant για τον υπολογισμο του π ρ ο στ ι μ ο υ ......

που θες να καταληξεις?   

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όσο και να το θέλω δεν μπορώ ν' απαντήσω....

Ίσως κάποιος άλλος συνάδελφος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.