Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις γνώμες σας για την βεβαίωση περί κτιρίων προ του 55, αλλά όπως βλέπω με αυτόν τον νόμο και τις ''κοφτές και σαφείς'' ερμηνείες των άρθρων του , ή θα μείνουμε χωρίς δουλειά ή θα βρούμε τον μπελά μας μετά το τέλος της ισχύς του. Όπως θέλει ερμηνεύει ο καθένας μας τα άρθρα και με το δίκιο του φυσικά και είναι άδικο να μην υπάρχει έστω ενα ΤΕΕ να επέμβει και να δώσει κάποιες σαφείς διευκρινήσεις σε συννενόηση με το ΥΠΕΚΑ.

Κρίμα γιατί όπως πολλοί έχω και εγώ μεγάλο άγχος με αυτήν την ιστορία των αυθαιρέτων σε σημείο να παρατήσω όλους τους πελάτες μου και που ένας μάλιστα με έβλεπε σαν γραφικό όταν του είπα π.χ για αεροφωτογραφίες...για να μεταβιβάσει ένα παλιόσπιτο της κατοχής στα παιδιά του...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ό,τι πεις.... (αφού η γιαγιά ζει ακόμα)!!!!!

τα νευρα δεν οφειλονται σε σενα κ ΣΥΓΓΝΩΜΗ γιατι εχω βοηθηθει πολλες φορες απο εσενα ,αλλα εδω  ειναι μικρη κοινωνια, γνωριζομαστε,ξερουμε τα κτιρια  ,μηχανικοι ειμαστε για να εχουμε αποψη  κ δεν μπορει ενα κτιριο  επειδη στο συμβολαιο αναφερεται   50τμ  γιατι δηλωναν μονο την καλυψη κ στη πραγματικοτητα το βρισκω 4χ50τμ αδερφομοιρη με το διπλανο του <<με μπαγδατι μεταξυ τους>> 

να τρεχω να αποδειξω οτι ηταν 4οροφο!!

κ εστω βρηκα Α/Φ πως θα αποδειξω παλαιοτητα οροφων?απο  την Α/Φ

πως θα αποδειξω οτι διπλα στην εισοδο   διοροφου κατεβαινα 3 σκαλια κ υπηρχε υπογειο για την κατσικα?εχω κ τετοια περιπτωση  που το ανεπτυξα στο  Α09κατ 3 κ ΣΗΜΕΡΑ η ΔΕΗ γυρευει τακτοποιηση για το υπογειο αυτο,που δεν περιγραφοταν στα συμβολαια  κ στο σχεδιο ηλεκτρολογου ο χωρος φαινεται, διοτι θελω να γυρισω το ρευμα σε τριφασικο?

Ειναι ολα αυτα δουλεια μηχανικου η ντετεκτιβ?

Και ο κοσμος ταλαιπωρειται κ πληρωνει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά φίλε μου!!!
 
 
 

Ευχαριστώ για τις γνώμες σας για την βεβαίωση περί κτιρίων προ του 55, αλλά όπως βλέπω με αυτόν τον νόμο και τις ''κοφτές και σαφείς'' ερμηνείες των άρθρων του , ή θα μείνουμε χωρίς δουλειά ή θα βρούμε τον μπελά μας μετά το τέλος της ισχύς του. Όπως θέλει ερμηνεύει ο καθένας μας τα άρθρα και με το δίκιο του φυσικά και είναι άδικο να μην υπάρχει έστω ενα ΤΕΕ να επέμβει και να δώσει κάποιες σαφείς διευκρινήσεις σε συννενόηση με το ΥΠΕΚΑ.

Κρίμα γιατί όπως πολλοί έχω και εγώ μεγάλο άγχος με αυτήν την ιστορία των αυθαιρέτων σε σημείο να παρατήσω όλους τους πελάτες μου και που ένας μάλιστα με έβλεπε σαν γραφικό όταν του είπα π.χ για αεροφωτογραφίες...για να μεταβιβάσει ένα παλιόσπιτο της κατοχής στα παιδιά του...

 

 

Ποιάς "κατοχής" του 1940 ή αυτής του 2013;;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Eχετε προχωρησει βεβαιωση?καταθετετε Α/Φ? πως προχωραει το θεμα 

που να καταθεσεις  Α/Φ?

Τοπογραφικο,βεβαιωση κ τιποτα αλλο  μεχρι τωρα

Link to comment
Share on other sites

Μεταβίβαση αυθαίρετου

 

Συνάδελφοι για σας,

Αντιμετωπίζω δυο καταστάσεις

1) τμήμα υπόγειου (ανεξάρτητη οριζόντια) 30μ2 στα συμβόλαια και 30μ2 στην πολεοδομική κάτοψη. Στη σύσταση του εχει δώσει αλλα 2μ2 απο το διάδρομο όμως γράφει 33 αντι για 35. Βέβαια στην επιμέτρηση του σχεδίου της σύστασης και της αποτύπωσης έχουμε 35μ2. Επίσης για το σύνολο εχουμε αλλαγη χρήσης 35μ2 σε κατοικία με τον 4178. Πως μεταγράφεται στο υποθηκοφυλακείο αυτο;

2) Συνάδελφος τακτοποίησε σε κτίριο 50μ2 μέτρα και οχι 500μ2 που ηταν η παραβάσεις και άλλαξε χέρια το ακίνητο συμβολαιογραφικα. Ηταν leasing και έφυγε ο πρώτος "ενοικιαστής" και μπήκε δεύτερος. Επίσης ηταν 25 οριζόντιες και εκδόθηκαν μόνο 5 βεβαιώσεις. Με στοιχεία πήγα στο ΤΕΕ (τρία χρόνια μου είπαν και βλέπουμε). Τα ίδια στοιχεία πήγα στο ΥΠΕΚΑ που πρακτικά και θεωρητικά ειναι παράβαση άρθρου Συντάγματος ψευδής βεβαίωσης δε ήξεραν ούτε καν που να το χρεωσουν. Και μιλώντας με δικηγόρο μου είπε: θα πας υποθηκοφυλακείο να πάρεις το συμβολαιο έχοντας όλες τις βεβαιώσεις πας στον εισαγγελέα υπηρεσίας και το καταγγελεις εκει και απο εκει παίρνει το δρόμο του. Βέβαια εχει κόστος κανά 1000€ ψάξιμο υποθηκοφυλακείο κλπ κλπ. Γνωρίζει κανεις που αναφέρουμε τέτοια συμβάντα ετσι ώστε να κινηθούν γρηγορότερα οι διεργασίες ώστε αυτού του τύπου οι "συνάδελφοι" να φρενάρουν λιγο;

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

που να καταθεσεις  Α/Φ?

Τοπογραφικο,βεβαιωση κ τιποτα αλλο  μεχρι τωρα

Τοπογραφικό για βεβαίωση υποβάλλουμε (μετά τη διαπιστωτική πράξη του προέδρου του ΤΕΕ) σίγουρα στις περιπτώσεις που απαιτούν εξαρτημένο. Στις υπόλοιπες τίποτα ή υποβάλλουμε απλό τοπογραφικό?

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικό για βεβαίωση υποβάλλουμε (μετά τη διαπιστωτική πράξη του προέδρου του ΤΕΕ) σίγουρα στις περιπτώσεις που απαιτούν εξαρτημένο. Στις υπόλοιπες τίποτα ή υποβάλλουμε απλό τοπογραφικό?

εγω υποβαλλω απλο με δηλωση 651  αν πχ ειμαι σε μη αρτιο μη οικοδομησιμο εκτος σχεδιου ,αν κ δεν απαιτειται εφοσον

οι τιτλοι συμφωνουν με την εκταση,αλλα συνηθως αναφερουν ελαιοδενδρα,

Για τα υπολοιπα που απαιτειται ουτως η αλλως το συστημα ειναι κλειστο για να τα ανεβασω κ να εξαγαγω

με Η.Κ.

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφος τακτοποίησε σε κτίριο 50μ2 μέτρα και οχι 500μ2 που ηταν η παραβάσει

Τι σου κάνει ένα μηδενικό ε???

ΜΑΚΑΡΙ να βρεις κάπου άκρη, γιατί το "αξίζει" ο "συνάδερφος"!!!

 

ΥΓ: Κράτα μας ενήμερους ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.