Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

εγω υποβαλλω απλο με δηλωση 651  αν πχ ειμαι σε μη αρτιο μη οικοδομησιμο εκτος σχεδιου ,αν κ δεν απαιτειται εφοσον

οι τιτλοι συμφωνουν με την εκταση,αλλα συνηθως αναφερουν ελαιοδενδρα,

Για τα υπολοιπα που απαιτειται ουτως η αλλως το συστημα ειναι κλειστο για να τα ανεβασω κ να εξαγαγω

με Η.Κ.

 

Όταν λες υποβάλλεις, εννοείς ανεβάζεις ηλεκτρονικά το τοπογραφικό στο σύστημα? 

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας, ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχουν ανοχές στον 4178 ως προς την αλλαγή διαστάσεων (μήκος/πλάτος και γενικά ελαφρώς αλλαγμένου περιγράμματος οικοδομής χωρίς παραβίαση πλαγίων αποστάσεων κτλ.) αλλά διατήρησης του συνολικού εμβαδού.

 

Π.χ. οριζόντια ιδιοκτησία ορόφου σε κτίριο που έχει μειωθεί το μήκος του και αυξηθεί το πλάτος του (συγκρινόμενο με την άδεια) κατά περίπου 0,5μ. σε κάθε διάσταση . Η διαφορά μεταξύ σύστασης-πραγματικότητας  και άδειας είναι 2 τ.μ (115 τ.μ. και 113 τ.μ.)

 

1) Επιδέχεται δήλωσης αυτή η διαφορά?

 

2) Εαν το εμβαδό της πραγματικής κατάστασης της Ο.Ι. είναι 2 τ.μ μικρότερο από αυτό της άδειας, αλλά έχουμε μικροαλλαγές στις επιμέρους διαστάσεις (μήκος-πλάτος περίγραμμα) μπορούμε να δώσουμε βεβαίωση?

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν οι μεταβολες των γραμμικων του διαστασεων ειναι μεχρι 2% της διαστασης, δινεις βεβαιωση καθοτι επιτρεπεται η αποκλιση αυτη...

Αν ειναι μεχρι 5% της γραμμικης διαστασης η αποκλιση, τακτοποιεις ως μικροπαραβαση κατηγοριας 3 και καθαριζεις με 500αρικο

 

Αν ειναι περισσοτερο, τοτε τακτοποιεις κανονικα, αναλυτικα.

 

Πχ μπορεις ακομα και αυθαιρετο ερκερ να τακτοποιησεις αν το βαθος του διαμερισματος σου δεν ειναι μικροτερο απο 8μ

Αρκει η επιφανεια να μη μεταβαλλεται περισσοτερο του 2%

 

Κρινε μονος σου βασει ποσοστων αν μπορεις να βεβαιωσεις η προβαινεις σε τακτοποιηση

 

Καλο βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

οταν εκτος των αλλων αυθαιρεσιων εχουμε και αυθαιρετη εγκατασταση καλοριφερ ,

α)τι επιπλεον δικαιολογητικο χρειαζεται?τεχνικη εκθεση απο μηχανολογο?η απλα το αναφερουμε χωρις τιποτα αλλο?

β)μπορει να δηλωθει απο οποιαδηποτε ειδικοτητα μηχανικου η χρειαζεται μηχανολογος ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω συνάδελφοι, στο νέο σύστημα όταν υποβάλω αυθαίρετο και έχω πληρώσει το 30% πρέπει να το πάω σε ολοκληρωμένη υπαγωγή για να πάρω την βεβαιώση????

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω συνάδελφοι, στο νέο σύστημα όταν υποβάλω αυθαίρετο και έχω πληρώσει το 30% πρέπει να το πάω σε ολοκληρωμένη υπαγωγή για να πάρω την βεβαιώση????

ανοιγεις  νεα δηλωση χωρις ΦΚ ,συμπληρωνεις τον α/α της δηλωσης υπαγωγης,αναφερεις στις παρατηρησεις οτι εξοφληθηκε το 30%  κ τελος

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι στο 30% σου ενεργοποιεί την εκτύπωση της βεβαίωσης στο αντίστοιχο πεδίο, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος όμως, τσέκαρέ το..

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνεται αυτό είναι νέο κόλπο..παλια βγάζανε νεα βεβαίωση και συνοδεύονταν με το 5φυλλο που έδειχνε το 30%

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι στο 30% σου ενεργοποιεί την εκτύπωση της βεβαίωσης στο αντίστοιχο πεδίο, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος όμως, τσέκαρέ το..

κ με ολοκληρο προστιμο πληρωμενο δεν δινει βεβαιωση,αν δεν γινει ολοκληρωμενη υπαγωγη

Μολις το δοκιμασα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.