Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

ναι θα πάρει όπως αντίστοιχα ότι είναι εκτός νόμιμου περιγράμματος και ας είναι υπόγειο θα πάρει Υ.Κ

 

 

υγ χωρίς συναίνεση δε γίνεται......μουχουν σταματήσει συμβόλαια γιαυτό

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Μου ετυχε η εξης περιπτωση:

 

Βρισκόμαστε σε οροφο ενός εμπορικου κεντρου (χρηση εμπορικα καταστήματα και γραφεια).

Οι νομιμες οριζόντιες ιδιοκτησίες (αυτά που περιγράφονται στην οικοδομικη αδεια) είναι 2 και ο υπολοιπος χωρος toy orofoy είναι κοινόχρηστοι διάδρομοι.

Γινεται συσταση οριζοντιων ιδιοκτησιών και δημιουργούνται 2 ακομη οριζόντιες ιδιοκτησίες, στις οποιες δινεται ιδιοχρηση μερος των διαδρομων και χιλιοστα.  (αποτελουν δηλαδή πλεον ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες)

 

Ο πινακας ποσοστών συνιδιοκτησίας εχει 2 στηλες.

Στην 1η στηλη πχ. εχουμε  100χιλιοστα η μια νομιμη ιδιοκτησια και 100 η άλλη νομιμη.

Στην 2η στηλη εχουμε 100χιλιοστα η μια νομιμη και μετα εχει γινει ανακατανομή στα υπολοιπα 100 της 2η νομιμης, ετσι ώστε το συνολο να είναι παλι 200.  (ανηκουν στον ιδιο ιδιοκτητη)

Δηλ.

 

1η στηλη    2η στηλη

100              100

100                50

                      25

                      25

 

Εγω τωρα καλουμαι να ενταξω στον 4178 μια από τις ιδιοκτησίες που υπαρχουν στην 2η στηλη (χαρακτηρίζονται ως "ΠΡΟΣΘΕΤΟΙ ΧΩΡΟΙ") και το πρόβλημα είναι ότι τα χιλιοστα που τους εχουν δοθεί είναι εντελως δυσαναλογα με την

επιφανεία τους, οποτε πανε στην κατηγορια Υπερβαση δόμησης >200 με το προστιμο να εκτινασεται.

Η ερωτηση μου είναι:   Τι κανουμε όταν χιλιοστα και επιφανεία δεν συμβαδιζουν?  (πχ. κλασικη περιπτωση αποθηκες υπογειου)

Link to comment
Share on other sites

εχεις στην αδεια δυο χωρους και ειχες  συμβολαια για 2, με τα αναλογα χιλιοστα οικοπεδου,

 

και μετα γινεται τροποποιηση  της συστασης ΟΙ και γινονται 4  ΟΙ,

διαμοιραζοντας τα προηγουμενα χιλιοστα στα 4...κατα  το "δοκουν"

 

Μεσα σε αυτη την ανακατωσουρα, παιρνει ο ιδιοκτητης και μερικα τμ. απο τα κοινοχρηστα οπως τον βολευε..

 

- εχεις διαμερισματωση

- εχεις καταληψη κοινοχρηστων, που τακτοποιειται  σαν ΥΔΚΧ ή όπως αλλοιώς λεει το HD,

χωρις συναινεση εφοσον περιγραφεται στην συσταση...

 

Ονομασε καπου ολη αυτη   την μεθοδευση σαν "προσθετοι χωροι"  [προσθετοι σε τι και σε σχεση με ποιους αλλους???]

 

 

οσο για τα χιλιοστα...ετσι τα μοιρασε  στην συσταση αρα...ετσι υπολογιζονται...

Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικία με σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών ιδιοκτήτης έχει περισσότερες από μία ιδιοκτησίες. Για τον υπολογισμό του συντελεστή δόμησης του προστίμου διαιρώ τις αυθαιρεσίες με τα τ.μ. που αντιστοιχούν στα συνολικά χιλιοστά???

Π.Χ. 1 διαμέρισμα με 100 χιλιοστά, μία αποθήκη με 10 χιλιοστά. Έχω αυθαίρετα 50 τ.μ. στο διαμέρισμα.

Συντελεστής δόμησης = 50/ (110 χιλιοστά * εμβαδόν οικοπέδου * συντελεστή δόμησης) ???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημέρα, έχω κι εγω την εξής απορία

 

σε οριζόντια ιδιοκτησία με ΟΑ το ποσοστό υπέρβασης δόμησης  της επέκτασης το βρίσκω συγκρίνοντας με τα χιλιοστα της ιδιοκτησίας στο οικόπεδο ή με τα τετραγωνικά που αναφέρονται στην άδεια για τη συγκεκριμένη ιδιοκτησια;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και παλι! 

 

σε ενα οικοπεδο εχω δυο κτισματα με συσταση οριζοντιων, χωρις συσταση καθετων.

το ποσοστο υπερβασης της καλυψης σε καθε οριζοντια, θα γινει λαμβανοντας υποψιν ολες τις υπερβασεις καλυψης που υπαρχουν και στα δυο κτιρια και θα τα συγκρινω με την καλυψη ολου του οικοπεδου?

 

η παιζουν ρολο και εδω τα χιλιοστα συνιδιοκτησιας;

 

εχω μπλεχτει τοσο πολυ... 

και μπλεκω και εσας  :|

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σε ΟΙ με ΥΔΚΧ , αλλά και ΥΔΒΧ (πατάρι με χρέωση ΒΧ, αλλά με κύρια χρήση, ύψος = 2.45μ) για την εύρεση ποσοστού υπέρβασης δόμησης στον αριθμητή κλάσματος γράφω το άθροισμα (ΚΧ + ΒΧ)  ή μόνον ΚΧ  ???

Ευχ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.