Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Ξεμπαζωμένο υπόγειο (πλέον ισόγειο) το οποίο δε χρησιμοποιείται σαν χώρος κύριας χρήσης, πως το αντιμετωπίζουμε? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχω την κάτοψη του υπογείου (από πολεοδομία) που δείχνει έναν ενιαίο χώρο σαν αποθήκη, το κλιμακοστάσιο και το λεβητοστάσιο. Στην συνέχεια στο συμβόλαιο έγινε διανομή χιλιοστών για τις αποθήκες και ένα νέο σχέδιο που διαχωρίζει τις αποθήκες (αποθήκη 1 , 2 κτλ), το οποίο υπάρχει στο συμβόλαιο. Τα τμ είναι σωστά; Αποτελεί αυθαιρεσία; Το θεωρώ σαν εσωτερική διαρρύθμιση οπότε δεν έχω αυθαιρεσία; 

Συμφωνείτε; ή τι πρέπει να κάνω στην περίπτωση αυτή;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε; Άρα το 500ευρώ δεν τα γλιτώνει. Ο μηχανικός πάντως έδωσε την βεβαίωση κανονικά!!!! Εγώ κλήθηκα να δώσω την άποψή μου μόνο!!!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου, από αυτήν
που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομι−
κής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανο−
λογικών εγκαταστάσεων,
 υπάγεται στις διατάξεις του
παρόντος νόμου και υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης
της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου.

 

Ιάσονα αναφέρει αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων;εδώ δεν έχουμε καμιά τέτοιου είδους αλλαγή!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις διαφορετικές παροχές ρεύματος τουλάχιστον για τις αποθήκες αφού είναι δύο πλέον κι όχι μία.

Ακόμη και αν παίρνουν από το κοινόχρηστο. (πράγμα που δεν θα θέλει λογικά κανενας από τους 2 να το πιστέψει για να μην αρχίσουν τα μπερδέματα)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την "τροποποίηση των ΗΜ", γίνεται να το ξεχάσουμε, αφού έχουμε καταλήξει ότι ήταν άλλη μία χοντρο-μ@λ@κι@ τους???

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε; Άρα το 500ευρώ δεν τα γλιτώνει. Ο μηχανικός πάντως έδωσε την βεβαίωση κανονικά!!!! Εγώ κλήθηκα να δώσω την άποψή μου μόνο!!!

Ευχαριστώ

 

Κακώς.....

 

 

Άρα θα του πω να το κάνει γιατί θα έχει πρόβλημα σε μελλοντική πώληση!!!

 

 

Οπωσδήποτε!

 

 

Αυτό με την "τροποποίηση των ΗΜ", γίνεται να το ξεχάσουμε, αφού έχουμε καταλήξει ότι ήταν άλλη μία χοντρο-μ@λ@κι@ τους???

 

 

Εγώ το έχω ήδη ξεχάσει....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπογεια αποθηκη που εγινε σπιτι για την εμβαδομετρηση υπολογιζουμε τα υπαρχοντα τοιχοια περιμετρικα?

τοιχους που υπηρχαν κανονικα στην αδεια?

εχουμε καποιο δεδομενο επισημο για αυτο η οχι?

 

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.