Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Στέγαστρα, κιόσκια κ.τ.λ. (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Μια ερώτηση - επιβεβαίωση και από εμένα,

ξύλινο στέγαστρο με κατακόρυφα στοιχεία στο άκρο του το οποίο ακουμπά κατά τη μια του πλευρά σε κτίριο, μετρά σε δόμηση - κάλυψη σε ενδεχόμενη άδεια προσθήκης ακόμα και αν έχει ρυθμιστεί με αναλυτικό κατά τον 4178 ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εφοσον υπαρχει στο οικοπεδο θα το δειξεις κανονικα στο διαγραμμα δομησης και ναι θα μετρησει κανονικα σε οτι πρεπει να μετρησει. εφοσον ειναι αδεια προσθηκης τα μετρας ολα και τα τακτοποιημενα στη δομηση. 

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε απ οτι εχω καταλαβει :

αποτυπωνεις και συμφωνα με το ετος κατασκευης βλεπεις εαν εχει μετρησει κατι στη δομηση. σε περιπτωση προσθηκης πας με τον συντελεστη δομησης του σημερα 

Link to comment
Share on other sites

τμημα απο στεγαστρο και κιοσκι, βρισκεται εκτος οριων αγροτεμαχιου σε κοινοχριστο χωρο.

γινεται τακτοποιηση μονο του τμηματος που βρισκεται εντος οριων του αγροτεμαχιου ή οχι?

οποιος συναδελφος ξερει ας μου απαντησει

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο αυτό το τμήμα που βρίσκεται μέσα στην ιδιοκτησία. Το υπόλοιπο τμήμα εφόσον βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο(δρόμο κλπ) δεν τακτοποιείται αφού εμπίπτει στο αρθρ.2 του 4178.

Το υπόλοιπο καλό θα ήταν να το ξήλωνε πρίν το τακτοποιήσεις κυρίως για να μην βρεθείς μπλεγμένος.

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το ρυθμίσεις, αρκεί να δείξεις και το υπόλοιπο τμήμα, τόσο στα σχέδια κ.λπ., όσο και στην τεχνική σου έκθεση με την ένδειξη ότι, το συγκεκριμένο τμήμα είναι εκτός των ορίων μπλα, μπλα, μπλα και δεν ρυθμίζεται μέσω της συγκεκριμένης δήλωσης που υπαβάλλεται κ.λπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

  1.  στην περίπτωση που έχω καμινάδα λεβητοστασίου σε άλλη θέση από την οικοδομική άδεια, διότι βρισκόταν σε κενό χώρο που έκλεισε αυθαίρετα.

Τακτοποιώ τον κενό χώρο ως ΥΔ (είναι εντός κάλυψης) με την καμινάδα του λεβητοστασίου τι κάνω?

Την υπολογίζω με αναλυτικό?  Στο παράρτημα Β του αναλυτικού δεν υπάρχει κατηγορία καμινάδα. Με ποιόν τρόπο κάνω τον υπολογισμό?

 

    2.    Ακόμα, πάνω από τον αυθαίρετα κλεισμένο χώρο, στο δώμα έχω στέγαστρο με κεραμίδια σε επαφή με την απόληξη του κλιμακοστασίου και κάτω από αυτό μπάρμπεκιου. Τα υπολογίζω όλα με αναλυτικό ? (επισυνάπτω φωτογραφία με το στέγαστρο το bbq και την καμινάδα του λεβητοστασίου που έχει μετακινηθεί)

 

ευχαριστώ,

 

post-92782-0-10358300-1396013867_thumb.jpg

Edited by sisan
Link to comment
Share on other sites

Θα πω την γνώμή μου άλλά να ξερεις ότι υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις :

 

1. Την καμινάδα θα την πήγαινα με αναλυτικό

2. Αν ο χώρος που φαίνεται στην φωτογραφία είναί ημιυπαιθριος κατά ΓΟΚ τότε υπολογίζεται με αναλυτικό γιατί είναί ανοικτός αν όχί τότε ΥΔΚΧ και στις συγκρίσεις προσμετράει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ..

1.πως θα κάνω τους υπολογισμούς? στον αναλυτικό του παραρτήματος Β δεν υπάρχει κατηγορία καμινάδα, ούτε μπορώ να βρω κάποια άλλη κατηγορία.

2.έχω άνοιγμα 4μ.>2,5μ. αλλά η ύπαρξη της καμινάδας διαιρεί το άνοιγμα σε 2 τμήματα μικρότερα των 2,5μ. Μπορεί λόγω καμινάδας να χάσει τον χαρακτηρισμό του ως ημιυπαίθριος?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.