Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκρίθηκε πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή


ikoutoulas

Recommended Posts

Τέλος Νοεμβρίου εγκρίθηκαν οι πρώτοι συνάδελφοι.

Κοιτάξτε 3-4 σελίδες πίσω να δείτε τα σχόλια.

Άρα 40-45 μέρες από σήμερα...

Τώρα, ο πεινασμένος μάλλον είναι αυτός που μπήκε χρονιάρες μέρες να ρωτήσει με άγχος πότε θα πληρωθεί, επειδή είδε στο σύστημα κάτι που όλοι οι άλλοι το είδαν 45 μέρες πριν...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτεί πλεον.

 

Είναι η οχι προυποθεση για την καταβολή της επιδότησης η επιτυχια στις εξετάσεις του Τεε ???

 

Εαν πληρωθεις και για ΧΨ λόγους πάρεις μέρος στις εξετάσεις προς το τέλος του 2015 υποχρεούσαι να επιστρέψεις τα χρήματα ?

 

Αφου μας επιδοτούν για τα σεμινάρια γιατι δεν μας επιδοτούν και για το ποσο των εξετάσεων στο ΤΕΕ ???

 

και αν τελικα ισχύει οτι δεν πέτυχες/πηρες μέρος στις εξετάσεις πρέπει να επιστρέψεις τα λεφτά θα ξεπουλησουμε τη ο μποικοτάζ στις εξετάσεις για τα 400 ευρω ?? (που και εγώ μαζι με πολλούς συναδερφους ειμαι σίγουρος οτι τα έχουμε αναγκη)

 

Υπάρχει τελικά καποιος τροπος να πάμε κοντρα σε αυτο το παραλογο σύστημα στο οποιο μας εντάσουν με το που πάρουμε την αδεια ασκήσεως επαγγελματος ?

Link to comment
Share on other sites

http://buildingcert.gr/kya_tropopoihshs_140528.pdf

 

"6.3 Συνέπειες μη τήρησης των όρων και προϋποθέσεων του προγράμματος

Σύμφωνα με το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο και σε εφαρμογή του άρθρου 52 του Νόμου 4178/2013 (ΦΕΚ Α’ 174) η ημερομηνία μέχρι την οποία ο ασκών τη δραστηριότητα του
Ενεργειακού Επιθεωρητή υποχρεούται να υποβάλει Πιστοποιητικό Επιτυχούς Εξέτασης από το ΤΕΕ, δεν μπορεί να υπερβαίνει την 7η Αυγούστου. Σε αντίθετη περίπτωση, η καταβληθείσα ενίσχυση θα πρέπει να επιστραφεί στον Ε.Φ.. ως αχρεωστήτως καταβληθείσα, σύμφωνα με τις προβλεπόμενες διαδικασίες."

 

Η ημερομηνία 7 Αυγούστου αναβλήθηκε για 31/12/2014 και στην συνέχεια μέχρι 30/6/2015.

 

Κατά την γνώμη μου, αν κάποιος σκοπεύει να ασκήσει το επάγγελμα του ενεργειακού επιθεωρητή και μπορεί να διαβάσει καλά ώστε να είναι σίγουρος πως θα περάσει με την πρώτη εξέταση τότε αξίζει να κάνει τα χαρτιά και για την επιδότηση.

Διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί. Θα πληρώσει 100€ τουλάχιστον για την εξέταση συν το ετήσιο παράβολο αν έχει λήξει το προηγούμενο με το ρίσκο αν δεν περάσει να πληρώσει άλλα 100€ ή 200€ για την δεύτερη ή και τρίτη εξέταση ή στην χειρότερη περίπτωση αν κοπεί τρεις φορές θα πάνε χαμένα τα χρήματα για τις εξετάσεις, τα σεμινάρια και τα παράβολα. Υπενθυμίζω πως τρεις αποτυχημένες εξετάσεις απαιτούν επανάληψη των σεμιναρίων για επιπλέον εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση ενημερωτικά επειδή δε θυμάμαι. Για όσους έχουν στείλει τα χαρτιά ταχυδρομικά για τη συμμετοχή στο πρόγραμμα ενίσχυσης, μπορούν κάπου στο buildingcert τους να δουν αν έχουν παραληφθεί και αν είναι ακόμη δικαιούχοι;

Link to comment
Share on other sites

μπαινεις στον λογαριασμο σου και πας εκει που λεει αιτηση για μονιμος,καπου εκει εχει το αιτηση για προγραμμα ενισχυσης.Εκει σου αναφερει αν εχουν παραληφθει τα χαρτια και αν εχει εγκριθει η αιτηση σου. 

Link to comment
Share on other sites

επρεπε να χα στειλει τα δικαιολογητικα μεχρι 31.12? ξεχαστηκα και δεν τα εστειλα... δεν εχω ομως περασει και τις εξετασεις ακομα, αλλά ειμαι ενημερη μεχρι και το 10ο του 2015. 

τώρα μάλλον δεν ακίζει να κανω τπτ

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τα δεχθούν γιατι εχει παρέλθει η ημερομηνία. Σε καποια πράγματα ειναι πολυ τυπικοι, δεν αξίζει τον κόπο...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.