Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Τα περαιωμένα του 3843 θα πάρουν εξαίρεση από κατεδάφιση με την ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου, οπότε αν προκύψει και κατηγορία 5 με το 4178 δεν είναι ότι καλύτερο....

Τα του 3843 έτσι κι αλλιώς συνυπολογίζονται στην κατηγοριοποίηση. Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο αυτά απαλλάσσονται από την κατηγορία 5 και χρεώνουμε μόνο τα υπόλοιπα του 4178. Έχω την εντύπωση πως ακόμα και τα ακίνητα των οποίων οι αυθαιρεσίες δηλώθηκαν μόνο με 3843 θα περάσουν κι αυτά κάποιο στάδιο ελέγχου για να καθοριστεί η κατηγορία τους στην ηλ. ταυτότητα.

 

Ο νόμος δεν επέβαλε το κλείσιμο του συστήματος όσον αφορά τα αρχεία και δικαιολογητικά του 4014.  Αντιθέτως έδινε τη δυνατότητα αυτά να ανέβουν έως το τέλος της εφαρμογής του Νόμου 4178. Το ΤΕΕ αποφάσισε να καταστήσει ανενεργή μαζί με τη μεταβολή των δηλώσεων (αυτονόητο) και το ανέβασμα των αρχείων του 4014..

Αυτό ακριβώς! Τα παράπονα του πελάτη σου στο ΤΕΕ λοιπόν, όχι σε εσένα. Έχω κι εγώ έναν δικό μου που δεν θέλει ούτε καν να πληρώσει το ανταποδοτικό. Εννοείται έχω πολύ πιο σόβαρα πράγματα να κάνω από το να ασχολούμαι μαζί του. Κάποια στιγμή όλοι αυτοί οι δύσκολοι θα συμβιβαστούν όταν κάποια ανάγκη τους χτυπήσει την πόρτα. Αν τότε δεν υπάρχει 4178 ας πρόσεχαν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα του 3843 έτσι κι αλλιώς συνυπολογίζονται στην κατηγοριοποίηση. Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο αυτά απαλλάσσονται από την κατηγορία 5 και χρεώνουμε μόνο τα υπόλοιπα του 4178. Έχω την εντύπωση πως ακόμα και τα ακίνητα των οποίων οι αυθαιρεσίες δηλώθηκαν μόνο με 3843 θα περάσουν κι αυτά κάποιο στάδιο ελέγχου για να καθοριστεί η κατηγορία τους στην ηλ. ταυτότητα.

 

Ακριβώς, κι όχι μόνο αυτά του 3843, αλλά κι άλλων....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απορία σε μεταφερόμενη δήλωση γιατί σκάλωσα και λόγω ώρας:

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου έχω τριώροφο κτίριο με ισόγειο κατάστημα προ του ’55, Α όροφο ξεχωριστή οριζόντια (οροφοδιαμέρισμα) νομιμοποιημένη με Τρίτση (Β’ φάση) και Β όροφο ξεχωριστή οριζόντια (οροφοδιαμέρισμα) νομιμοποιημένη με Τρίτση (Β’ φάση) με αυθαίρετες επεκτάσεις στον Β όροφο, τις οποίες και δήλωσα με 4014. Τώρα στον 4178 θα σημειώσω τις αυθαιρεσίες στη δήλωση του Β ορόφου με οικοδομική άδεια λόγω του προ του 55 ισογείου ή δεν το λαμβάνω υπόψη επειδή είναι ξεχωριστή οριζόντια?

Θα είχε διαφορά αν το προ του 55 αποτελούσε ξεχωριστό κτίριο στο ίδιο οικόπεδο ή ακόμα και αν υφίστατο με τις όποιες επεκτάσεις του ως διαφορετική κάθετη ιδιοκτησία?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι, το ορθότερο είναι να βάλεις την οριζόντια ιδιοκτησία του Β' ορόφου χωρίς ΟΑ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το είχα και στον 4014, το πρόστιμο έτσι κι αλλιώς δεν αλλάζει. Απλά προβληματίστηκα γιατί αν όντως υπήρχε ο.α. στο κτίριο αυτή θα ίσχυε για όλες τις οριζόντιες με αυθαιρεσίες, ακόμα και σε πλήρως αυθαίρετους ορόφους. Επίσης δεν ξέρω αν θα ίσχυε το ίδιο αν το ισόγειο είχε πχ Γ' φάση Τρίτση.

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως υπήρχε ΟΑ, τότε ναι.

Αλλά ένα "προ του 55" ή ένα με "Γ' φάση του 1337/1983" για λόγους που μόνο το ΤΕΕ γνωρίζει (....μάλλον ως διευκόλυνση στην "προγραμματιστική" αντιμετώπιση της εφαρμογής του 4178) λαμβάνεται ως "με ΟΑ" για την υποβολή δήλωσης 4178 γι' αυτή την ίδια οριζόντια ιδιοκτησία και προσωπικώς θεωρώ ότι, δεν σχετίζεται με άλλες αυθαίρετες οριζόντιες ιδιοκτησίες εντός του ιδίου "οικοπέδου".

Τονίζω ότι, αυτή είναι καθαρώς η προσωπική μου θέση και δεν επιθυμώ να συμπαρασύρω ουδένα......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites


Προς ενημέρωση του φόρουμ:


Το ερώτημα που έθεσα στο post #3046 το έθεσα με e-mail στο help-desk και μου απάντησαν τα εξής: 


 


"Σε κάθε δήλωση, το παράβολο πρέπει να ανταποκρίνεται στα αναφερόμενα στο άρθρο 11, παρ. 10 του Ν 4178/13.


 


Εάν, μετά από τροποποιήσεις σε δήλωση (είτε σε νέα δήλωση, είτε από μεταφορά), το παράβολο που της αντιστοιχεί είναι μεγαλύτερο από αυτό που αρχικά είχε καταβληθεί (π.χ. μετά από αύξηση των τ.μ. ή αλλαγή της επιλογής "επικρατούσα χρήση" από "κύρια & μοναδική" σε "άλλη" κατοικία) και εφόσον το ύψος του δεν καλύπτεται από το ύψος του προστίμου, εκδίδεται συμπληρωματική εντολή πληρωμής παραβόλου και ποσοστού ανταπόδοσης. 


 




Τα ποσά παραβόλου/προστίμου, που εμφανίζονται στο παράθυρο πριν και μετά από κάθε υποβολή, εξαρτώνται αποκλειστικά από τα δηλωθέντα στοιχεία υπολογισμού και δεν λαμβάνουν υπόψη τους πληρωμές που έχουν ήδη γίνει μέσω της δήλωσης, τυχόν εκπτώσεις λόγω του επιλεγμένου τρόπου εξόφλησης και παλαιότερες πληρωμές προστίμων."


  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

καλησπέρα. Είχα δήλωση στο 4014 με πληρωμένο μόνο το παράβολο. Την μετέφερα και άλλαξα το 'κύρια και μοναδική κατοικία' σε 'άλλη κατοικία', λόγω κακής συνεννόησης. Τώρα ο πελάτης πλήρωσε το ποσοστό ανταπόδοσης και εμφανίζονται κανονικά οι δόσεις του. Το θέμα είναι ότι με τον 4178 θα είχε μεγαλύτερο πρόστιμο λόγω της αλλαγής σε 'άλλη κατοικία'. Δηλαδή το παράβολο θα ήταν 1000 και το ποσοστό 25 και το πρόστιμο μεγαλύτερο. Χρειάζεται να κάνω κάτι ή αφού πληρωθούν αυτές οι δόσεις θα εμφανίσει το σύστημα τα υπόλοιπα σε 3 χρόνια; Έχει τύχει σε κανέναν άλλο;

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι με τον 4178 θα είχε μεγαλύτερο πρόστιμο λόγω της αλλαγής σε 'άλλη κατοικία'.

 

Εφόσον δεν άλλαξε κάτι σε σύνολο ΚΧ, σύνολο ΒΧ (μειωτ. συντ.), λοιπές παραβάσεις, η αλλαγή αυτή δεν προκαλεί επανϋπολογισμό του προστίμου. Ο πελάτης σου είναι από τους τυχερούς ενός νόμου-λοταρία και συνεχίζει με το παλιό πρόστιμο (και το νέο χαρτί για τις δόσεις που θα του τυπώσεις).

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν άλλαξε κάτι σε σύνολο ΚΧ, σύνολο ΒΧ (μειωτ. συντ.), λοιπές παραβάσεις, η αλλαγή αυτή δεν προκαλεί επανϋπολογισμό του προστίμου. Ο πελάτης σου είναι από τους τυχερούς ενός νόμου-λοταρία και συνεχίζει με το παλιό πρόστιμο (και το νέο χαρτί για τις δόσεις που θα του τυπώσεις).

+1 dsworks

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.