Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Καλησπέρα!Πιθανώς να έχει απαντηθεί ήδη η απορία μου κάπου παραπάνω αλλά είναι μεγάλο το topic και δεν μπόρεσα να βρω την απάντηση.

Για να γίνει αποδοχή κληρονομιάς σε ακίνητο που ο θανών είχε τακτοποιήσει με τον 4014 η συμ/φος ζητάει την τακτοποίηση για να αναφέρει τα σωστά τμ. Σ αυτή την περίπτωση μπορεί να χρησιμοποιηθεί η δήλωση του 4014; Αν γίνει μεταφορά θα γίνει στο όνομα των κληρονόμων με πιστ/κο πλησιέστερων συγγενών; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σαφώς χρησιμοποιείς τα στοιχεία - αποτυπώσεις, σχέδια ΤΕ της δήλωσης του 4014 και τυπικά τα τ.μ. είναι σωστά (αν δεν είχε γίνει κάποια αλχημεία τότε - λογικά δεν είχε γίνει. Ασχέτως πώς υπολογίσαμε μερικά πρόστιμα στις πρώτες μας υποθέσεις, τα τετραγωνικά κλειστών χώρων είναι φιξ. Μηχανικοί είμαστε.)

Μπορεί να σου ζητήσει να μεταφέρεις την δήλωση στον 4178. Σε δική μου περίπτωση αποδοχής είχα διατηρήσει ως ιδιοκτήτη τον θανόντα και υπ. δηλώσεις και αναθέσεις είχαν υπογράψει οι κληρονόμοι ως πληρεξούσιοι ή διαχειριστές και μέλλοντες ιδιοκτήτες.

Όλα αυτά και τυχόν επιπλέον απαιτήσεις του 4178 σε σχέση με τον 4014 τα βάζεις στην τεχνική σου έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Ηλεκτρονικό Σύστημα Διαχείρισης του ΤΕΕ ΥΠΕΚΑ για ακόμα μία φορά είναι πολύ άχρηστο. Από δήλωση που έγινε μεταφορά, ενώ αφού μεταφέρθηκε είχε τα σωστα στοιχεία ξαφνικά έχουν αλλάξει  στην κεντρική καρτέλα τα στοιχεία: Περιγραφή, Οδος, περιοχή, ΤΚ, ακόμα και η τιμή της Τ.Ζ. ακόμα και το ναι άδεια έχει γίνει όχι άδεια. Και έχουν αντικατασταθεί με τα στοιχεία μιας άλλης δήλωσης του 4178 που είναι σε επεξεργασία την οποία πρόσφατα επεξεργάστηκα μόνο ως προς τον υπολογισμό του προστίμου ΤΖ και τετρ. μέτρα στο Φ.Κ. αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχω κάνει ένα ένα στα κελιά αντιγραφή και επικόλληση στο μεταφερθέν από το 4014 έργο.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

 

Ιδιοκτήτης μου ανέφερε ότι έχει κάνει δήλωση με τον 4014 (οριστική υπαγωγή), με άλλο συνάδελφο μηχανικό.

Τώρα, λόγω μη δήλωσης ενός χώρου (δεν γνωρίζω πως και γιατί), μου ζήτησε να το προχωρήσω εγώ.

 

Θεωρείτε ότι πρώτα πρέπει να γίνει η μεταφορά από 4014 σε 4178 και έπειτα να γίνει η αλλαγή μηχανικού ή το αντίστροφο?

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που εσύ θα είσαι ο μηχανικός που θα εξουσιοδοτηθεί για τον 4178,

ας κάνει την μεταφορά όσο είναι στον 4014, θα έρθει σε εσένα (στην καρτέλα 4014) και την μεταφέρεις στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος είναι ελεγμένος να είναι πριν την 28-7-2011; Μπορεί να το αφήσανε απ' έξω γιατί έγινε μετά ή να έγινε μετά την αυτοψία του συναδέλφου ή να αφήσανε κάτι απ' έξω για να τα ρυθμίσουν λίγα λίγα. Μου έχουν τύχει και οι τρεις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ενημερώθηκα είναι η τρίτη περίπτωση, απλά ήθελα να βεβαιωθώ λιγάκι για τα διαδικαστικά και έπειτα να προχωρήσω.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έκανα μεταφορά δήλωσης από 4014 σε 4178.

 

Η αρχική δήλωση αφορούσε σε μία Ο.Ι και διαμερισμάτωση ορόφου.

 

Μπορώ ΤΩΡΑ να συμπεριλάβω και αυθαιρεσίες σε όμορες Ο.Ι. της αρχικής (του ίδιου ιδιοκτήτη) στην μεταφερθείσα δήλωση?

 

Εννοείται με συμπληρωματική ανάθεση και συμφωνητικό αμοιβών για τις επιπλέον Ο.Ι.

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλλάξεις την δήλωσή σου με όποιο τρόπο θέλεις.

Απλά , θα γίνει επαναυπολογισμός του προστίμου για το σύνολο της δήλωσης .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.