Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Η προσωπική μου συμβουλή είναι η εξης:

Πήγαινε στη οικεία υπηρεσία δόμησης και κάνε αίτηση για προ του 1955 για όλες. Βγάλε φωτο προσκόμισε και το τοπογραφικό της άδειας και πιστεύω ότι θα σαι  οκ. Επίσης μπορεί συνολικά να έχεις μικρότερες αποθήκες,αλλα επιμέρους άλλες ειναι μικρότερες αλλες μεγαλύτερες. Τσέκαρε μήπως εχουν επανακατασκευαστεί.

 

Αν τώρα δε θες να μπερδεύεσαι, μπορείς να εξαιρεθείς με 500 ευρώ ως προ του 1975, αλλά γιατί να πληρώνει ο ιδιοκτήτης 500 ευρώ επιπλέον (πόσο μάλλον στο κράτος).

 

Πάρε μια πιο ανθρώπινη αμοιβή -αν έχεις ζητήσει λίγα - και πάρε βεβαιώσεις προ του 1955.

Edited by synergatesmihanikoi
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις... Δεν ανέφερα προηγουμένως οτι, οι αποθήκες αυτές ειναι μεγάλες ισόγειες αποθήκες που χρησίμευσαν για αποθηκευση σιτηρών, επομένως τις εχω κατατάξει στην κατηγορία "μεταποίηση πρωτογενούς τομέα"... Άρα δεν μπορώ να πάω με κατηγορία 1.

 

Από εκεί και πέρα, όπως ανέφερα εχω αυθαιρεσίες και σε άλλες αποθήκες που είχαν βγει με άδεια το 72, οπότε δεν με ενδιαφέρει εξ´ αρχής η βεβαίωση αλλά η τακτοποίηση.

 

Μία ερώτηση λόγω άγνοιας: αν πάω στην πολεοδομια για βεβαίωση προ 55, πάω και φωτό και τοπογραφικό, γιατί να μου δώσουν βεβαίωση απο τη στιγμή που θα βλέπουν κάτι διαφορετικό στο τοπογραφικό της υφιστάμενης σε σχέση με αυτο της άδειας 72;; Δεν ξέρω πως λειτουργεί η διαδικασία γι αυτό και η ερώτηση...

 

Έχει άλλος συνάδελφος κάποια αλλα άποψη;;

Link to comment
Share on other sites

Να ανακεφαλαιώσουμε λίγο γιατί έχω χαθεί;

Αποθήκη κελιστή 17 τ.μ. με μέγιστο ύψος 2,5 μ εφάπεται σε εξολοκλήρου αυθαίρετο κτίσμα σε εκτός σχεδίου περιοχή.

Υπάρχει κάποιο πάτημα για να μπει σαν βοηθητικός χώρος και να πάρει το 0,5;

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μόνο αν γίνει 15 τ.μ. και πάει ως κατηγορία 3.

Μπορεί όμως .......αργότερα να μάθουν και τον όρο "βοηθητικός χώρος" από το ΥΠΕΚΑ και να γίνεται.....

Μόνο ο .....Κάλχας το γνωρίζει όμως!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι συνάδελφοι από Καλαμάτα μας ενημέρωσαν ότι η νέα Εγκύκλιος θα αναφέρει ότι όλοι οι χώροι με ΒΧ θα πηγαίνουν με μειωτικό.

Τώρα αυτό το όλοι είναι λίγο γενικό....

Τέσπα, σε αυτήν την περίπτωση βέβαια η Εγκύκλιος θα πρέπει να ακολουθηθεί ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ από νομοθετική "τακτοποίηση" του 18.6

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να τους ΚΟΨΕΙ λίγο το ελάχιστο μυαλουδάκι τους και να μην το αναφέρουν έτσι απλά!!!

 

1) Πώς θα ορίζεται ο ΒΧ? Βάσει ΓΟΚ, ΝΟΚ, πραγματικής χρήσης, δήλωση ιδιοκτήτη, ύψους, ΤΙ ???

2) ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, θέλω να πιστεύω, ότι τις αποθήκες και τα αντλιοστάσια της ΚΑΤ.3 θα τα αφήσουν ως έχει, διότι τι θα γίνει εάν κάποιος ήδη έχει μπει στον 4178 με ΚΑΤ.3 και η εγκύκλιος τσουβαλιάζει τους ΒΧ σε ΥΔΒΧ ???

Link to comment
Share on other sites

Θα ισχύσει και για αυτούς ότι θα ισχύσει για όσους έχουν καταβάλλει περισσότερα χρήματα (προ 75 πχ) επειδή εντάχθηκαν στον ν4014....

Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος δεν μπορεί να αλλάξει το νόμο και κατ' επέκταση δεν μπορεί να καταργήσει την κατηγορία 3.

 

Η εγκύκλιος οφείλει να ερμηνεύει συγκεκριμένα εδάφια του νόμου και όχι να αναπτύσσει αποψεις.

Αν η εγκύκλιος λοιπόν λέει "όπου ο νόμος λέει αυτό εννοεί αυτό" έχει καλώς.

Αν η εγκύκλιος λέει"ισχύει το τάδε", έτσι αυθαίρετα, τότε είναι στην κρίση του καθένα να την αγνοήσει.

Το πρόβλημα θα παρουσιαστεί όταν έρθει ο κύριος ελεγκτής δόμησης και οι ερμηνείες διαφέρουν! :)

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι τι θα μας κάνει ο ελεγτής δόμησης όταν βρει λάθη μας στις δηλώσεις.

Λογικό είναι να έχουμε λάθη με τόσες αοριστίες στους νόμους. 

Οι απειλές του 4178 για κυρώσεις στους μηχανικούς σε συνδιασμό με την προοπτική του ελεγκτή δόμησης είναι μεγάλος ανασταλτικός παράγοντας για τη μεταφορά των ολοκληρωμένων υπαγωγών του 4014.

Εδώ και καιρό λειτουργούμε με το φόβο των κυρώσεων.

Πού θα πάει αυτή η κατάσταση????

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι τι θα μας κάνει ο ελεγτής δόμησης όταν βρει λάθη μας στις δηλώσεις.

Λογικό είναι να έχουμε λάθη με τόσες αοριστίες στους νόμους. 

Οι απειλές του 4178 για κυρώσεις στους μηχανικούς σε συνδιασμό με την προοπτική του ελεγκτή δόμησης είναι μεγάλος ανασταλτικός παράγοντας για τη μεταφορά των ολοκληρωμένων υπαγωγών του 4014.

Εδώ και καιρό λειτουργούμε με το φόβο των κυρώσεων.

Πού θα πάει αυτή η κατάσταση????

το εχω θεσει το θεμα αλλα κανεις δεν πηρε θεση,οταν θαρθει η ωρα να τρεχουμε θαναι αργα

ισως ξανακανω μια προσπαθεια για συλλογικη αντιμετωπιση κ το μαζεμα υπογραφων!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.