Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

Πιστεύω ότι ΠΟΤΕ δεν θα βγει κάποιος (ΠΟΙΟΣ?) να μας πει τι σημαίνει θεώρηση για τα αυθαίρετα ή τις μεταβιβάσεις ή τα ΠΕΑ...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απαιτούνται θεωρήσεις κατά τον 4178 δεν θα καταβληθεί ΦΕΜ.

 

Σε όλες τις αιτήσεις Ν4178 και Ν4014 πληρώνεις ΦΕΜ επί της συμβατικής αμοιβής, αυτό ισχύει είτε έχεις αποτυπώσεις είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Για την υποβολή Φ.Ε.Μ. για εταιρίες μέσω taxis έχουμε καμμιά εξέλιξη ? Προσπαθώ να βρώ άκρη μέσω helpdesk και δεν μπορώ, πήγα στις εφορίες κανένας δεν ήξερε....

Link to comment
Share on other sites

Για την υποβολή Φ.Ε.Μ. για εταιρίες μέσω taxis έχουμε καμμιά εξέλιξη ? Προσπαθώ να βρώ άκρη μέσω helpdesk και δεν μπορώ, πήγα στις εφορίες κανένας δεν ήξερε....

  Επί του παρόντος υποβολή της δήλωσης στη ΔΟΥ  και με την ταυτότητα πληρωμής στην τράπεζα .

Link to comment
Share on other sites

  Επί του παρόντος υποβολή της δήλωσης στη ΔΟΥ  και με την ταυτότητα πληρωμής στην τράπεζα .

Δεν μπορούν ούτε στην ΔΟΥ να βγαλουν ταυτοτητα πληρωμής,λογω του ότι είναι εταιρία δεν τους δίνει το δικαίωμα το TAXIS. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν ούτε στην ΔΟΥ να βγαλουν ταυτοτητα πληρωμής,λογω του ότι είναι εταιρία δεν τους δίνει το δικαίωμα το TAXIS. 

  

 

Tότε προτείνω να καταθέσετε τη δήλωση ΦΕΜ στο γραφείο του κυρίου γενικού (από τη μηχανογράφηση προέρχεται άλλωστε ΄, οπότε όλο και κάποια λύση θα βρεί ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν ούτε στην ΔΟΥ να βγαλουν ταυτοτητα πληρωμής,λογω του ότι είναι εταιρία δεν τους δίνει το δικαίωμα το TAXIS. 

 

Δεν θέλουν να εξυπηρετήσουν, διότι εγώ ήδη έχω πληρώσει ΦΕΜ για εταιρεία όπως αναφέρει ο SOTHRIS.

 

Επισυνάπταται απάντηση από ΓΓΠΣ μέσω Taxis:

 

Αξιότιμοι κύριοι,

 

Σας ενημερώνουμε ότι, υπόχρεοι υποβολής για Προκαταβλητέο φόρο στις αμοιβές αρχιτεκτόνων – μηχανικών είναι κάθε φυσικό πρόσωπο – επιτηδευματίας.

Τα νομικά πρόσωπο υποβάλουν χειρόγραφα στην αρμόδια Δ.Ο.Υ..

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε  να επικοινωνήσετε με την Κεντρική Υπηρεσία στο τηλέφωνο 2103375000.

 

Πάντα στη διάθεσή σας,

Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων

Γ.Γ.Δ.Ε. Υπουργείου Οικονομικών

 

Link to comment
Share on other sites

ξανα απο την αρχη

1.ΦΕΜ εχει προθεσμια ποσο διαστημα ΜΕΤΑ την  ΑΠΥ? 15 ημερες?

2.αν δεν πληρωθει μεσα στη προθεσμια τι προσαυξηση παιρνει?

3.σε ΑΠΥ   ΜΑΡΤΙΟΥ13  αν πληρωσω ΦΕΜ σημερα  ,στην ηλεκτρονικη του υποβολη πιοος υπολογιζει την προσαυξηση?συμφερει να το πληρωσω η το κανω γαργαρα?ποιες οι συνεπειες?

4.ο λογιστης μου λεει οτι αν πληρωθει σημερα κ αφορα ΑΠΥ του 13  μπορει να το βαλει στους προκαταβλητεους του 13,ισχυει αυτο?

5.στις αδειες λειτουργιας κοβουμε ΑΠΥ η  ΤΠΥ?συνηθως μας ζητανε ΑΠΥ σαν ιδιωτες  οι πελατες μου  κ λογικα ισως διοτι δεν εχει συσταθει ακομη επιχειρηση.

6.μεσω τραπεζας συναλλαγη με ιδιωτη ειναι στα 500ε  η στα 1500ε?

Θα προσπαθήσω να απαντήσω - όσα ξέρω - στις παραπάτω ερωτήσεις, γιατί τις θεωρώ σημαντικές για όλους μας :

1. Δεν αναφέρεται πουθενά η προθεσμία μέσα στον νόμο (από όσο διάβασα), οπότε θεωρητικά μπορείς να πληρώνεις ΦΕΜ μέχρι και την τελευταία μέρα του φορολογικού έτους.  

2. Δεν διάβασα κάπου για προσαύξηση. Επίσης με τον καινούργιο τρόπο υποβολής ΦΕΜ, δεν δηλώνουμε ποια μέρα κόψαμε ΑΠΥ.

3.

4.

5. Όταν ο πελάτης σου είναι εταιρία (Ο.Ε., Ε.Ε, Α.Ε κτλ) τότε κόβεις ΤΠΥ. Αν ο πελάτης σου δεν έχει συστήσει εταιρία εγώ κόβω ΑΠΥ. π.χ. σε άδεια λειτουργίας συνεργείου αυτοκινήτων, ο πελάτης μου (ο ιδιοκτήτης του συνεργείου), δεν σύστησε κάποιο νομικό πρόσωπο, οπότε του έκοψα ΑΠΥ. 

6. Τραπεζική συναλλαγή με όλους πάνω από 500 ευρώ.

 

Επίσης για δύο ερωτήσεις που γίνανε πιο πάνω, για να τελειώνουμε με κάποιες "αιώνιες" συζητήσεις εδώ μέσα :

- Πληρώνουμε ΦΕΜ για όλες τις υπηρεσίες που παρέχουμε και θα κόψουμε παραστατικό (συμπεριλαμβανομένου φυσικά και τις ενεργειακές επιθεωρήσεις)

- Πληρώνουμε ΦΕΜ από το πρώτο ευρώ! Και το παραμύθι με τα 300 ευρώ, που δεν είδαμε ποτέ κάτι επίσημο, τελείωσε.

Αυτά κατάλαβα εγώ από το διάβασμα που έκανα στον 4172/2014. Αν έκανα κάποιο λάθος στα παραπάνω ας τα επισημάνετε μήπως και καταλήξουμε κάποτε κάπου, ως κλάδος να πληρώνουμε όλοι τα ίδια! 

Edited by TomA
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.