Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

Θα προσπαθήσω να απαντήσω - όσα ξέρω - στις παραπάτω ερωτήσεις, γιατί τις θεωρώ σημαντικές για όλους μας :

1. Δεν αναφέρεται πουθενά η προθεσμία μέσα στον νόμο (από όσο διάβασα), οπότε θεωρητικά μπορείς να πληρώνεις ΦΕΜ μέχρι και την τελευταία μέρα του φορολογικού έτους.      ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ . ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ

2. Δεν διάβασα κάπου για προσαύξηση. Επίσης με τον καινούργιο τρόπο υποβολής ΦΕΜ, δεν δηλώνουμε ποια μέρα κόψαμε ΑΠΥ.  ΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΗ ΝΟΜΙΜΗ ΠΡΘΕΣΜΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ  ΤΟΚΟΣ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗΣ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ

3.

4.

5. Όταν ο πελάτης σου είναι εταιρία (Ο.Ε., Ε.Ε, Α.Ε κτλ) τότε κόβεις ΤΠΥ. Αν ο πελάτης σου δεν έχει συστήσει εταιρία εγώ κόβω ΑΠΥ. π.χ. σε άδεια λειτουργίας συνεργείου αυτοκινήτων, ο πελάτης μου (ο ιδιοκτήτης του συνεργείου), δεν σύστησε κάποιο νομικό πρόσωπο, οπότε του έκοψα ΑΠΥ.  ΑΝ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ (ΑΤΟΜΙΚΗ ή ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ) ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ , ΑΝ ΕΙΝΑ ΑΠΛΟΣ ΙΔΙΩΤΗΣ ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΑΠΥ (ΘΕΩΡΗΜΕΝΗ)

6. Τραπεζική συναλλαγή με όλους πάνω από 500 ευρώ. ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΕ ΕΠΙΤΑΓΗ ή ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΘΕΙ Η ΔΑΠΑΝΗ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ. ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΕΣ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ 1.500 ΕΥΡΩ (ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ )

 

Επίσης για δύο ερωτήσεις που γίνανε πιο πάνω, για να τελειώνουμε με κάποιες "αιώνιες" συζητήσεις εδώ μέσα :

- Πληρώνουμε ΦΕΜ για όλες τις υπηρεσίες που παρέχουμε και θα κόψουμε παραστατικό (συμπεριλαμβανομένου φυσικά και τις ενεργειακές επιθεωρήσεις) ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ . ΦΕΜ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ .ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΦΕΜ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΦΕΕ (ΣΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΕΙΣ )

- Πληρώνουμε ΦΕΜ από το πρώτο ευρώ! Και το παραμύθι με τα 300 ευρώ, που δεν είδαμε ποτέ κάτι επίσημο, τελείωσε. ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑΤΕ ? ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΝΟΕΙΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΑΛΛΟ Ο ΦΕΜ, ΑΛΛΟ Ο ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΣ, ΑΛΛΟ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΟΥ 2238/94 ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟΥ 4172/2014

Αυτά κατάλαβα εγώ από το διάβασμα που έκανα στον 4172/2014. Αν έκανα κάποιο λάθος στα παραπάνω ας τα επισημάνετε μήπως και καταλήξουμε κάποτε κάπου, ως κλάδος να πληρώνουμε όλοι τα ίδια! 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Αριστος όπως πάντα ο Σωτήρης, απλά και περιεκτικά  +1

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

5. Όταν ο πελάτης σου είναι εταιρία (Ο.Ε., Ε.Ε, Α.Ε κτλ) τότε κόβεις ΤΠΥ. Αν ο πελάτης σου δεν έχει συστήσει εταιρία εγώ κόβω ΑΠΥ. π.χ. σε άδεια λειτουργίας συνεργείου αυτοκινήτων, ο πελάτης μου (ο ιδιοκτήτης του συνεργείου), δεν σύστησε κάποιο νομικό πρόσωπο, οπότε του έκοψα ΑΠΥ.  ΑΝ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ (ΑΤΟΜΙΚΗ ή ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ) ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ , ΑΝ ΕΙΝΑ ΑΠΛΟΣ ΙΔΙΩΤΗΣ ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΑΠΥ (ΘΕΩΡΗΜΕΝΗ)

 

ΑΠΥ Θεωρημένη; Γιατί;

Link to comment
Share on other sites

.  ΑΝ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ (ΑΤΟΜΙΚΗ ή ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ) ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ , ΑΝ ΕΙΝΑ ΑΠΛΟΣ ΙΔΙΩΤΗΣ ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΑΠΥ (ΘΕΩΡΗΜΕΝΗ)

 

ΑΠΥ Θεωρημένη; Γιατί;

 

Την ίδια απορία έχω και γω ...Σωτήρη μπορείς σε παρακαλώ να το ξεκαθαρίσεις ή άλλαξε πάλι η κάτάσταση περί θεώρησης των ΑΠΥ ?

Link to comment
Share on other sites

Δικό μου λάθος ΑΘΕΩΡΗΤΗ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ ΣΤΗ ΛΙΑΝΙΚΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΠΟΛ  1001/02-01-2014. (Η ΟΠΟΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΤΗΝ ΠΟΛ 1283/31-12-2013 από την οποία με βάση τη γραμματική ερμηνεία προέκυπτε θεωρημένη η ΑΠΥ (στην υπηρεσία των πρώην ελευθεριίων επαγγελμάτων ) για την λιανική )

Link to comment
Share on other sites

Δικό μου λάθος ΑΘΕΩΡΗΤΗ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ ΣΤΗ ΛΙΑΝΙΚΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΠΟΛ  1001/02-01-2014. (Η ΟΠΟΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΤΗΝ ΠΟΛ 1283/31-12-2013 από την οποία με βάση τη γραμματική ερμηνεία προέκυπτε θεωρημένη η ΑΠΥ (στην υπηρεσία των πρώην ελευθεριίων επαγγελμάτων ) για την λιανική )

πάντως γενικά συνεχίζεται στο μπλόκ το θεωρημένο ΑΠΥ μέχρι να τελειώσει? 'η δεν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

πάντως γενικά συνεχίζεται στο μπλόκ το θεωρημένο ΑΠΥ μέχρι να τελειώσει? 'η δεν επιτρέπεται?

  Μπορείς να το συνεχίσεις μέχρις εξαντλήσεως . Σημερινή ΠΟΛ του ΥΠ ΟΙΚ , το αναφέρει αυτό . Αλλά και να μην το ανέφερε πάλι μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις έως εξαντλήσεως .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.