Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έρχεται σήμερα ΕΔ σε αναθεώρηση για αλλαγή αρχιτεκτονικών (διαστάσεων) και ΔΔ

σε άδεια προσθήκης στον όροφο παλαιότερης αδείας του ισογείου.

(στον οποίο τελικό έλεγχο του ορόφου, με ενημερώνει ότι ελέγχονται και πλάγιες αποστάσεις και θέση λεβητοστασίου και θέση βόθρου και θέση κτιρίου και θέσεις στάθμευσης

παρότι όλα αυτά πάνε με την αρχική άδεια που είναι προ ΕΔ,

και επειδή δεν ήθελα να μπω σε λεπτομέρειες και δεν το ξέρω απόλυτα το θέμα δεν είπα τίποτα)

Αφού τελειώνουμε τον έλεγχο με το καλό, μου λέει:

"βγάζω μια άδεια για 60 τ.μ. σε οικόπεδο 200 τ.μ. εντός σχεδίου

και το σύστημα μου λέει 9.000. Το κάνω 7.000 και ο ιδιοκτήτης λέει ότι έχει προσφορά για 4.200"

"Εσύ θα το έκανες με 4.200;" Τι να του πω του ανθρώπου; Ή κάποιος βάζει από την τσέπη του,

ή ξέρει και τα κάνει όλα και τα υπογράφει όλα και υπολογίζει μεροκάματο εργάτη. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα..εχω διορωφη κατοικια εκτος σχεδιου με αδεια του 76 στην οποια εχω υπερβαση δομησησς στο ισογειο και υπερβαση υψους ολου του κτηριου κατα 0.5 μ ολα αυτα σε σχεση με την Ο.Α..Το γηπεδο προκυπτει μικροτερο λογω κατατμησης, οποτε το βαζω χωρις αδεια.

 

Η υπερβαση υψους πως θα υπολογιστει?? 

 

θεωρω οτι εφοσον δεν υπερβαινει τα 7.50 δεν εχω υπερβαση? 

 

ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

δεν διευκρινιζεις  για την "κατατμηση"

 

αν ειναι υπαιτια  με μεταβιβαση  τμηματος του γηπεδου  απο τον ιδιοκτητη  σε τριτον...

ή αν εγινε καποια απαλλοτριωση....

 

[ή δεν υπηρχε ποτε το αναγραφομενο εμβαδον...]....

 

για το υψος

καποιος φιλος θα πει....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..εχω διορωφη κατοικια εκτος σχεδιου με αδεια του 76 στην οποια εχω υπερβαση δομησησς στο ισογειο και υπερβαση υψους ολου του κτηριου κατα 0.5 μ ολα αυτα σε σχεση με την Ο.Α..Το γηπεδο προκυπτει μικροτερο λογω κατατμησης, οποτε το βαζω χωρις αδεια.

 

 

 

θεωρω οτι εφοσον δεν υπερβαινει τα 7.50 δεν εχω υπερβαση? (σωστά)

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

καλημερα..εχω διορωφη κατοικια εκτος σχεδιου με αδεια του 76 στην οποια εχω υπερβαση δομησησς στο ισογειο και υπερβαση υψους ολου του κτηριου κατα 0.5 μ ολα αυτα σε σχεση με την Ο.Α..Το γηπεδο προκυπτει μικροτερο λογω κατατμησης, οποτε το βαζω χωρις αδεια.

 

 

 

θεωρω οτι εφοσον δεν υπερβαινει τα 7.50 δεν εχω υπερβαση? (σωστά)

 

 

 

 

Γιατί σωστά ???! Αφού υπερβαίνει το ύψος της άδειας το κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Ειπε οτι θα το θεωρησει οτι δεν έχει άδεια λόγω κατάτμησης. Άρα σε περίπτωση που επιλέγεις "χωρίς άδεια" το μόνο που εξετάζεις από άποψη ύψους είναι αν το ύψος της αυθαίρετης κατασκευής υπερβαίνει το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που αλλού να το γράψω, μάλλον κολλάει περισσότερο εδώ λόγω "κατάτμησης"...

 

Έχουμε την εξής περίπτωση:

 

Το 1987 βγαίνει ο.α. σε γωνιακό οικόπεδο Α εντός οικισμού, το οποίο είχε αγοράσει πριν λίγα χρόνια ο ιδιοκτήτης.

Βάσει της ο.α., στο πλάγιο όριο του οικοπέδου, αφήνεται ακάλυπτος χώρος περίπου 5 μέτρα από το άλλο οικόπεδο Β, το οποίο είναι ιδιοκτησίας του ίδιου ιδιοκτήτη, λόγω κληρονομιάς.

 

Αργότερα, στο γειτονικό οικόπεδο Β, που ανήκει όπως είπα στον ίδιο ιδιοκτήτη βάσει κληρονομιάς και χρησικτησίας από το 1930, όπως δηλώνεται σε ένα συμβόλαιο, βγαίνει ο.α..

Σε αυτήν την ο.α. λοιπόν, φαίνεται το κτήριο του γωνιακού οικοπέδου Α να κολλάει στο όριο με το οικόπεδο Β.

 

Τα κτήρια που χτίστηκαν και στα 2 οικόπεδα είναι σωστά ως προς τις διαστάσεις τους!!!

 

Τι (φαντάζομαι) ότι έγινε??? ...

 

Όταν ήταν να βγάλει την ο.α. στο Β οικόπεδο ο ιδιοκτήτης, θεώρησε σωστό να εκμεταλλευτεί τον ακάλυπτο που είχε προηγουμένως αφήσει στο δικό του πάλι οικόπεδο Α και λέγοντας ότι το οικόπεδο Β είναι από το 1930 εκεί.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ:

Εάν κάνεις τοπογραφικό για το Β οικόπεδο μόνο, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!!!

Εάν όμως κάνεις τοπογραφικό για το Α οικόπεδο, τότε ενώ οι διαστάσεις του κτηρίου είναι σωστές, δεν υπάρχει ο ακάλυπτος χώρος των 5 μέτρων που φαίνεται στην ο.α. και συνεπώς το οικόπεδο βγαίνει μικρότερο!!!

 

Δηλαδή, ενώ η βλακεία έγινε στο Β οικόπεδο, τώρα το πρόβλημα βγαίνει στο Α οικόπεδο.

 

 

Πώς αντιμετωπίζεται αυτή η περίπτωση σε κάθε οικόπεδο, όπου πρέπει να γίνουν τακτοποιήσεις???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.