Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φροντιστήριο ξένων γλωσσών ΕΟΠΠΕΠ


Recommended Posts

κτιριοδομικός

Άρθρο 8.

Ελεύθερο ύψος και καθαρός όγκος των χώρων των κτιρίων.

          1. Επιτρεπόμενα ελεύθερα ύψη:

          1.1. Τα επιτρεπόμενα ελάχιστα ελεύθερα ύψη των χώρων των κτιρίων ορίζονται ως εξής:

          1.1.1. Για κύρια χρήση 2,40 μ. (μετά την ισχύ του NOK 2,65μ)

          1.1.2. Για βοηθητική χρήση 2,20 μ. και

          1.1.3. Ανεξάρτητα από χρήση κάτω από δοκούς ή άλλα δομικά στοιχεία που προεξέχουν κάτω από τις οροφές ή τις ψευδοροφές τους 2,00 μέτρα.

          1.2. Τα παραπάνω επιτρεπόμενα ελάχιστα ελεύθερα ύψη των χώρων των κτιρίων μειώνονται σε 2,20 Μ, 2,00 Μ και 1,90 Μ αντίστοιχα εφόσον έχουν διαμορφωθεί πριν από τις 30.9.55 (Ημέρα δημοσίευσης του από 9.8.1955 δ/τος «περί Γενικού Οικοδομικού Κανονισμού» του Κράτους).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕΠΑΡΚΗΣ ΚΑΙ ΑΜΕΣΟΣ ΦΥΣΙΚΟΣ ΑΕΡΙΣΜΟΣ.docx

Παιδιά, μήπως υπάρχει κάποιο υπόδειγμα βεβαίωσης επάρκειας φωτισμου και αερισμού; Πρέπει στη βεβαίωση να αναφέρεται και η επιφάνεια των ανοιγμάτων;

Τα αναφέρεις είτε στην κάτοψη (όπως ζητάνε και αυτοί) είτε σαν μία απλή βεβαίωση όπως η επισυναπτόμενη βεαίωση αερισμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 8 months later...
  • 8 months later...

καλημέρα, 

 

καθώς καλούμαι να βγάλω πρώτη φορά άδεια λειτουργίας σε Κ.Δ.Β.Μ. έχω κάποιες απορίες αν γνωρίζει κάποιος..

 

α. Για να βρω τη δυναμικότητα του φορέα μου και να το κατατάξω σε Κέντρο Δια Βίου Μάθησης επιπέδου 1 ή 2 θα πρέπει να κάνω τον έλεγχο στη δυναμικότητα των αιθουσών, των διαδρόμων/χώρων εκτόνωσης, των wc και της ολικής επιφάνειας του ορόφου. Σωστο;

β. Στον έλεγχο των wc περιλαμβάνεται και το wc AMEA;

γ. Οι βεράντες εφόσον είναι σε όροφο, θεωρούνται χώροι εκτόνωσης; και αν ναι, στο συνολικό εμβαδό του φορέα υπολογίζονται κι αυτες;

δ. Στο εγχειρίδιο χρήσης αναφέρει ότι για τα ΚΔΒΜ επιπέδου 1 απαιτείται

"Ο συνολικός αριθμός εκπαιδευομένων ανά ώρα να μην είναι μεγαλύτερος από:

i. Ένα άτομο ανά δύο και μισό (2,5) τετραγωνικά μέτρα
ii. 75 άτομα
στο συνολικό εμβαδόν του φορέα"
Αυτό σημαίνει ότι αν έχω όροφο/συνολικό εμβαδό φορέα >187,5 τ.μ. (=75*2,5) αυτομάτως δεν μπορεί να είναι επιπέδου 1;
 
ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Για έκδοση άδειας λειτουργίας κέντρου ξένων γλωσσών <75 ατόμων, 26 τ.μ.  εντός μονοόροφου εμπορικού κέντρου με οικ.άδεια το 1987,αναθεωρήσεις το 1989 και 1991 και σχετικές κατόψεις:

1) Απαιτούνται νέες κατόψεις

2) Ως Τοπογράφος Μηχανικός μπορώ να υπογράψω τη σχετική δήλωση στατικής επάρκειας που δίνει ο ΕΟΠΠΕΠ έχοντας ως μόνα δεδομένα την οικοδομική άδεια και τις κατόψεις?

Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με το θέμα της αδειοδότησης αλλα καθότι πρόκειται για συγγενικό πρόσωπο θέλω να εξετάσω αν μπορώ να διεκπαιραιώσω εγώ τη διαδικασία.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Για έκδοση άδειας λειτουργίας κέντρου ξένων γλωσσών <75 ατόμων, 26 τ.μ.  εντός μονοόροφου εμπορικού κέντρου με οικ.άδεια το 1987,αναθεωρήσεις το 1989 και 1991 και σχετικές κατόψεις:

1) Απαιτούνται νέες κατόψεις

2) Ως Τοπογράφος Μηχανικός μπορώ να υπογράψω τη σχετική δήλωση στατικής επάρκειας που δίνει ο ΕΟΠΠΕΠ έχοντας ως μόνα δεδομένα την οικοδομική άδεια και τις κατόψεις?

Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με το θέμα της αδειοδότησης αλλα καθότι πρόκειται για συγγενικό πρόσωπο θέλω να εξετάσω αν μπορώ να διεκπαιραιώσω εγώ τη διαδικασία.

Ευχαριστώ

Καλησπέρα.

1) Σίγουρα θα χρειαστείς νέες κατόψεις γιατί και η πραγματικότητα να συμφωνεί απόλυτα με την άδεια θα πρέπει να δείξεις εσύ τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις για τη χρήση του φροντιστηρίου.

2) Τη βεβαίωση στατικής επάρκειας σίγουρα δεν μπορείς να τη δώσεις εσύ. Θέλει σφραγίδα από διπλωματούχο πολιτικό μηχανικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα ..μου ζητηθηκε απο τον ΕΟΠΠΕΠ Βεβαιωση χωρου κυριας χρησεως για φροντιστηριο < 75 ατομων.. εχει δωσει κανεις ? τι ελεχγουμε προτιστως? 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δες στην σελίδα του ΕΟΠΠΕΠ το Εγχειρίδιο Κτιριακών Δομών του ΕΟΠΠΕΠ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.