Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα Κοινή Υπουργική Απόφαση για τον έλεγχο έργων και εργασιών δόμηση


nik

Recommended Posts

Εύχομαι φίλε μου να έχεις την ευκαιρία να εφαρμόσεις στην πράξη αυτά που λες και να καθαρίσεις την πιάτσα. Εγώ δεν την είχα.

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μπορούσες terry να μου εξηγήσεις (και δεν με στενοχωρείς) γιατί είναι σωστός αυτός ο τρόπος?

 

@siradrab

Στο χέρι μας είναι. Ειδικά τώρα με την κρίση, είναι ευκαιρία να φύγουν από τη μέση οι σκιτζήδες.

Αυτό που κάνω (και για να μη δώσω την εντύπωση ότι προωθώ συγκεκριμένα συνεργεία) είναι να λέω στους πελάτες, να ζητούν προσφορά από διάφορους, και στη συνέχεια να απορρίπτω τους σκάρτους.

Τουλάχιστον, εξασφαλίζω την ψυχική μου ηρεμία κατά τη διάρκεια της κατασκευής.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Διοτι συναδελφε τετρις, αυτο επιβαλλουν οι κανονες του ξυλοτυπου και της σκυροδετησης.

 

 

ΥΓ. Δεν λεω οτι δεν ειναι εφικτο το "κοστουμι", αλλα δεν υπαρχει λογος να γινει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ  με τον terry.

 

 

3μ τοιχίο μαζί με πέδιλο και δάπεδο ... good luck!!!!

 

Σε επικοινωνία που είχα (Λασκαρίδου) με ενημέρωσαν πως θα πρέπει να βρει ο ελεγκτής σκυροδετημένα τα τοιχία υπογείου. Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Αν βγήκε νεα εγκύκλιος που το λέει, ναι. Αλλιώς όχι...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

@ terry

Αντιγράφω από τον Κ.Τ.Σ.

14.3.1 Λίγη ώρα μετά τη σκυροδέτηση οι αρμοί εργασίας θα τρίβονται με συρματόβουρτσα έτσι ώστε να απομακρύνεται η τσιμεντοκονία και να απογυμνώνονται οι κόκκοι των αδρανών.

14.3.2 Πριν από τη νέα σκυροδέτηση οι αρμοί θα καθαρίζονται από κάθε ξένο σώμα και θα πλένονται με νερό υπό πίεση. Κατά τη στιγμή της σκυροδετήσεως οι αρμοί πρέπει να είναι κορεσμένοι,

χωρίς όμως να έχουν ελεύθερο νερό στις κοιλότητες της επιφάνειάς τους. Απαγορεύεται η επάλειψη των αρμών με τσιμεντοκονία.

14.3.3 Αν υπάρχει κατακόρυφος αρμός η σκυροδέτηση θ' αρχίζει από τη θέση του αρμού. Σε οριζόντιους αρμούς τοιχίων θα διαστρώνεται πρώτα μια στρώση μικρού πάχους σε ολόκληρο το μήκος

του αρμού η οποία και θα δονείται προσεκτικά.

14.3.4 Οι αρμοί εργασίας θα είναι περίπου κάθετοι προς τη διεύθυνση διαστρώσεως και πάντως όχι παράλληλοι προς τον κύριο οπλισμό.

14.3.5 Σε έργα με απαιτήσεις στεγανότητας πρέπει να αποφεύγεται η δημιουργία αρμών εργασίας. Σε περίπτωση όμως που υπάρχουν τέτοιοι αρμοί, αυτοί πρέπει να επαλείφονται με

εποξειδική ρητίνη πριν από την διάστρωση του νέου σκυροδέματος. Η συντήρηση στην θέση των αρμών πρέπει να είναι ιδιαίτερα επιμελημένη

 

Αν λοιπόν γίνουν όλα αυτά, τότε μπορεί να έχεις δίκιο.

Αλλά υπάρχει κι ένα κατασκευαστικό θεματάκι

Με δεδομένη την απαίτηση του μήκους των οπλισμών τοιχείων-υποστυλωμάτων (να καλύπτουν δύο ορόφους) πώς μπορούν να παραμείνουν στη θέση τους οι οπλισμοί αυτοί, δίχως σκαλωσιά επαρκούς ύψους?

Άρα, η σκυροδέτηση "κοστούμι" και για λόγους αποφυγής αρμών αλλά και για τον πρακτικό που προανέφερα, είναι προτιμότερη.

Αλλιώς, αντί για γάμο, το κοστούμι μπορεί να φορεθεί σε "κηδεία"

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να καλυπτουν οι οπλισμοι δυο οροφους?

Υπογειο και ισογειο?

Υπαρχει και το μηκος παραθεσης ή αναμονων (βλ ΕΚΩΣ).

 

Δεν ξερω αν "αρμος εργασιας" ενννοει ο  ΚΤΣ τη διακοπη σκυροδετησης  ή κατι αλλο (δεν το εχω τωρα μπροστα μου).

 

Εσυ θες να μου πεις οτι κανεις ολα τα παραπανω σε ολες τις σταθμες της ανωδομης?

 

Οταν εχεις πελμα πεδιλοδοκου 1.2μ, κορμο 40εκ και τοιχειο 25εκ, δεν σκυροδετουνται ολα μαζι, μας αρεσει δε μας αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά στο πόρισμά μου αναφέρω σε όλα "ΝΑΙ" και στο πεδίο ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ - ΣΚΑΡΙΦΗΜΑ έγραψα το εξής: 

 

"Η οικοδομή αν και ικανοποιούσε πλήρως τα σημεία ελέγχου, βρίσκεται σε προχωρημένο στάδιο εργασιών κατά την παρ. 3α του άρθρου 4 του ΦΕΚ 57Β/2014. Στάδιο Εργασιών: Σκυροδετημένη και μπαζωμένη θεμελίωση.

 

Αποτέλεσμα ελέγχου: α) Δεν βρέθηκαν παραβάσεις"

 

Λέτε ν'  αντιμετωπίσει πρόβλημα ο επιβλέπων;

 

Στην ΕΥΕΔ δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Δεν τον γράψαν λέει το νόμο αυτοί. Του λέω να κάνει εισήγηση για να διευκρινιστεί το θέμα με μια εγκύκλιο. Μου λέει πως δεν δίνουν βάση στις εισηγήσεις.τους. .

Αυτά.

Για να σου λύσω την απορία συνάδελφε....

 

Ηρθε ο ελεγκτής, τα βρήκε όλα σύμφωνα με την άδεια και στις παρατηρήσεις του έγραψε πως έχει ολοκληρωθεί η σκυροδέτηση της θεμελίωσης, το οποίο ήταν και ανακριβές αφού είχε σκυροδετηθεί μόνο το πέλμα.

Εστειλε λοιπόν το πόρισμα ελέγχου και 4 μέρες μετά κοινοποιείται στον επιβλέποντα έγραφο της ΥΔΟΜ προς το Εποπτικό Συμβούλιο που έχει ως θέμα "Μη εμπρόθεσμη αίτηση για διενέργεια ελέγχου" και που παρακαλεί για τις δικές του ενέργειες σύμφωνα με την παρ.7 του αρ.4 της αποφ.299/2014.

 

Άρα κάποιο πρόβλημα θα αντιμετωπίσει ο επιβλέπων....

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που περιγράφω, όλα συνεχίστηκαν κανονικά

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.