Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ, το πρόβλημα είναι ότι έτσι το ξεκίνησα με πήραν οι μέρες γιατί ήθελαν πλήρη μελέτη "στα υδραυλικά, πυρασφάλεια, καύσιμο αέριο" οπότε άλλαξε ο νόμος και απο πολεοδομία Αθήνας δεν δέχονται ακόμα τίποτα θα το πήγαινα με άρθρο 22 οπότε θα χρειαστούν να πληρώσουν πρόστιμο. Τουλάχιστον έτσι πληρώνουν το 500αρικο και μετά το πάω με κανονική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Η καθυστέρηση είναι η ίδια αφου μάλλον ουτε άδειες νομιμοποίησης δέχονται ακόμα(ρώτα να δεις)

Link to comment
Share on other sites

Άδειες για νομιμοποίηση πρέπει να δέχονται πλέον... τουλάζιστον στον Πειραιά δέχονται. Απλά είναι λίγο πρόσφατα όλα και θέλει μια συνεργασία για το τι δικαιολογητικά θα σου ζητήσουν. Εμένα σε μία περίπτωση μου ζήτησαν ότι έχω καταθέσει (ή μάλλον έχω δηλώσει ότι έχω στην κατοχή μου) για τον 4014, μία υπεύθυνη δήλωση ότι είναι τα ίδια και το έντυπο της υπαγωγής (το 5-σέλιδο PDF πάνω δεξιά).

Link to comment
Share on other sites

Πλέον η σύγκριση των πολεοδομικών μεγεθών για θέματα τακτοποίησης αυθαιρέτων μπορεί να γίνει με αυτά του ΝΟΚ; Διότι ιδίως σε θέματα ύψους είναι αρκετά ευνοϊκότερος. Επι πλέον και σε θέματα κλιμακοστασίων, ανελκυστήρων, πλατυσκάλων αφού δεν μετράν στη δόμηση ως ένα αρκετά μεγάλο βαθμό; Λοίπον; Ανάλυση του ΝΟΚ και εύρεση όλων των ευνοϊκών διατάξεων;

 

Από το σχέδιο του ΝΟΚ στη 2η ανάγνωση της επιτροπής στη Βουλή :

  1. Στις περιπτώσεις εφαρμογής της παραγράφου 2 του άρθρου 26 του ν. 4014/2011, οι σχετικές άδειες εκδίδονται σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 1577/1985, όπως ισχύει κατά τη δημοσίευση του παρόντος.

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι μια ερώτηση.

για κατασκευή με αυθαίρετο κλείσιμο πυλωτής, πλήρωσα παράβολο, δήλωσα ότι θα εκδώσω άδεια, έβγαλα και βεβαίωση γιατί θα γινόταν κάποια συμβολ. πράξη, αλλά τώρα ο ιδιοκτήτης μετάνιωσε και θέλει τακτοποίηση. Πως γίνεται αυτό χωρίς να χάσω το παράβολο που πλήρωσα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοια κατάσταση, αλλά το πρώτο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να στείλεις μία αίτηση στο ΤΕΕ λέγοντας την κατάσταση και να ζητήσεις να σου "ανοίξουν" την αίτηση, ώστε να την τροποποιήσεις κατάλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Πως και γιατί έβγαλες βεβαίωση.Αφού αν δεν βγάλει την άδεια δεν είναι νόμιμο.Τι έγραψες (ποια περίπτωση διάλεξες) στη βεβαίωση? Μπορείς να την ακυρώσεις?

Μπορείς εύκολα να μετατρέψεις την νομιμοποίηση σε τακτοποίηση.Απλώς αλλάζεις το "προς έκδοση αδείας" σε "τακτοποίηση", προχωράς σε προσωρινή υπαγωγή σου βγάζει τα πρόστιμα , τα πληρώνει ΚΑΙ μετά την οριστική υπαγωγή του δίνεις βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Υπάρχουν πελάτες που θέλουν να μάθουν το κόστος για την έκδοση άδειας νομιμοποίησης για να συγκρίνουν τι τους συμφέρει. Το θέμα είναι ότι δε ξέρω τι να τους απαντήσω και η αγνοιά μου οφείλεται και στο γεγονός ότι δεν έχω εκδόσει ποτέ τέτοια άδεια με τον παλιό τρόπο έκδοσης οικ.αδ.

1)Φυσικά έχει αλλάξει ο τρόπος έκδοσης οικ.αδειών αλλά τι μελέτες θα υπολογίζουμε τώρα?

Άλλοι λένε για παράδειγμα μόνο μελέτη αποτύπωσης αριχτεκτονικών και αποτύπωση στατικών και έλεγχο υπάρχοντος ενώ άλλοι κανονικά όλες οι μελέτες σαν προσθήκη των αυθαίρετων κτισμάτων.

2)Οι αμοιβές μηχανικών για έκδοση οικ.αδειών καθορίζονται από την συμφωνία με το πελάτη ενώ μόνο οι εισφορές θα προκύπτουν από τις νόμιμες αμοιβές των απαιτούμενων εργασιών η μάλλον από τον προϋπολογισμό του έργου?

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν ξέρει. Όλοι βαδίζουμε στα τυφλά (υπάρχουν βεβαίως και "μονόφθαλμοι").

Το μόνο σίγουρο είναι ότι, οι αμοιβές είναι ελεύθερα διαπραγματεύσιμες.

Το πρώτο βήμα γίνεται από την οικεία "πολεοδομία", ρωτάμε τι θέλουν.

Μετά υπολογίζουμε τη νόμιμη αμοιβή από το σύστημα του ΤΕΕ.

Στη συνέχεια ....σκεφτόμαστε, εκτιμούμε καταστάσεις - συνθήκες - ανταγωνισμό και αποφασίζουμε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.