Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pilotis


user29

Recommended Posts

γεια σας παιδια.

στηριζομενος στη νομοθεσια : "Στην περίπτωση αυτή δεν προσμετρώνται επίσης χώροι κλιμακοστασίων, ανελκυστήρων και εισόδων που βρίσκονται στο χώρο αυτό επιφάνειας έως 5% της επιφάνειας που καλύπτει το κτίριο. Εάν η προκύπτουσα επιφάνεια είναι μικρότερη των 30 τμ τότε η επιφάνεια αυτή μπορεί να φθάνει τα 30 τμ για κάθε συγκρότημα κλιμακοστασίου."

 

εχω κανει τη συγκεκριμενη πυλωτη(οπως φαινεται στα σχεδια) για την οποια στην πολεοδομια μου ειπαν τα εξης:

α) πρεπει να υπαρχει διαδρομος 1,2μ μου να ενωνει τους δυο υπαιθριους κοινοχρηστους χωρους της πυλωτης και

β) ο χωρος που ειναι το λεβητοστασιο,αποθηκη, μηχ/σιο μετραει στη δομηση. δεν υπολογιζονται μονο κλιμακοστασια, ανελκυστηρες και χωρος συναθροισης ενοικων.

 

η μονη λυση λεει ωστε ο χωρος(στον οποιο βρισκονται το λεβητοστασιο,αποθηκη, μηχ/σιο) να μη μετραει στη δομηση ειναι να τον κανω υπογειο.

γνωριζει κανεις?

ΙΣΟΓΕΙΟ Model (1).pdf

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι σωστά στα είπαν.

Και θα προσέθετα, επίσης, ότι και από το δρόμο προς την κεντρική πόρτα χρειάζεται ένας ανεξάρτητος διάδρομος πεζών. Από ότι αντιλαμβάνομαι στην κάτοψη σου, ο πεζός περνάει μέσα από τη θέση στάθμευσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το οριζόντιο τοιχείο μπροστά στην πρόσοψη δε χρειάζεται, πες στον Π.Μηχανικό σου να σου κάνει άλλη λύση και να το βολέψει αλλού (αν δε σε ενοχλεί φυσικά - τουλάχιστον στην είσοδο δεν είναι καλό). Επίσης μπορείς να καταργήσεις το διαδρομάκι με τις δύο πόρτες όπου ενώνεις τους κοινόχρηστους χώρους μεγαλώνοντάς το ωστέ να σου βγεί 1.20m. Η τοποθέτηση όλων αυτών των χώρων στο υπόγειο είναι μακράν η καλύτερη λύση. Κρίμα τόσα μέτρα χαμένα!

Link to comment
Share on other sites

Brasco:

Στατικά μπορεί να χρειάζεται και το ξέρετε καλλίτερα εσείς οι πολιτικοί μηχανικοί, όμως θεωρώ απίθανο το να μήν μπορεί να μετακινηθεί.

Πάντως εκεί που βρίσκεται τώρα νομίζω πως ειναι απαράδεκτο αισθητικά και λειτουργικά.

Μόνο σαν αστείο θα μπορούσε να μπεί ένα κάθετο στοιχείο πάνω στον άξονα της εισόδου και σε τέτοια περίπτωση θα έπρεπε να είναι ακριβώς πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι κατέβασμα στο υπόγειο ώστε να μην μετράνε στην δόμηση.

 

υ.γ. Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν και άλλες θέσεις τοποθέτησης του τοιχίου, αλλά το ότι είναι σε λάθος θέση δεν μπορούμε να το πούμε έτσι απλά.

Αριστερά δεξιά προφανώς δεν θέλουν να πάει.

Επίσης το κτήριο είναι μάλλον 4όροφο+ οπότε 2μ τοιχεία.

Το πίσω γιατί είναι pilotis? Λείπει κολώνα πάνω δεξιά στο σχέδιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.