Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποβολή από τους μηχανικούς κατάστασης έγγραφων συμφωνιών έως 20/02/2014.


anilia

Recommended Posts

Για να βάζουμε λίγο τα πράγματα με τα συμφωνητικά σε μια σειρά :

 

- Ετήσιες συγκεντρωτικές για τα έτη 2011, 2012, 2013 έχουν πάρει αναβολή γιατί ένας νόμος προβλέπει ότι θα πρέπει να κατατεθούν ηλεκτρονικά και το σύστημα δεν είναι έτοιμο.

Μέχρι να βγει κάτι για τις ετήσιες συγκεντρωτικές δεν ξανα ασχολούμαστε.

 

 

Συνάδελφε εννοείς ότι υπάρχει περίπτωση να ζητηθούν και οι συγκεντρωτικές από το 2011? Νόμιζα ότι απλά για τα προηγούμενα έτη ακυρώνεται η υποχρέωση μας περί συγκεντρωτικών.

Link to comment
Share on other sites

Η αποζημείωση ελεγκτή δόμησης έχει, κατά την γνώμη σας, υποχρέωση σύνταξης συμφωνητικού;

 

Όχι. Ο έλεγχος επιβάλλεται από την πολιτεία. Δεν πρόκειται για διαδικασία που σου αναθέτει κάποιος πελάτης. 

Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως η πολιτεία δε θα σε φορολογήσει μετά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν πρόκειται να καταθέσω ούτε καταστάσεις συμφωνητικών, ούτε συμφωνητικά σε καμία ΔΟΥ....

Και εγώ το ίδιο κάνω..... Στο συρτάρι....

 

Συνάδελφε εννοείς ότι υπάρχει περίπτωση να ζητηθούν και οι συγκεντρωτικές από το 2011? Νόμιζα ότι απλά για τα προηγούμενα έτη ακυρώνεται η υποχρέωση μας περί συγκεντρωτικών.

Αναστάλθηκε (δηλ. προσωρινά διακόπηκε) δεν καταργήθηκε .....

Link to comment
Share on other sites

ναι συνάδελφοι...θα ζητησουν και από το 2004 συμφωνιες, λογω ολυμπιάδας.......

 

εγω νομιζω ότι θα καταργηθεί για ένα οριο το μετρο αλλα και αν ζητηθεί, αποκλειετε να ζητησουν παλιότερων χρονων........

Link to comment
Share on other sites

Αλλη δουλεια δεν ειχαμε, με συμφωνητικα να ασχολουμαστε...

Εδω δουλειες δεν εχουμε, θα τρεχουμε να στηνομαστε στο ΔΟΥ να παραλαβει τη λιστα συμφωνητικων και να παρακαλαμε να την παραλαβει για να παρουμε πισω ενα χαρτι με σφραγιδες και υπογραφες...

 

Χεστηκ' η φοραδα στ' αλωνι που λεν και στο χωριο μου...

 

Συνεχιζουμε ως εχει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη βλακεία από την κατάθεση των συμφωνιών. Λες και θα καταθέσουμε κάτι διαφορετικό από αυτό που θα λέει η ΑΠΥ....

Ίσα -ίσα σε δουλειά να βρισκόμαστε.

ή να μας έχουνε απασχολημένους για να νομίζουμε ότι κάτι κάνουμε....

Link to comment
Share on other sites

Είναι παρατραβηγμένο να ζητηθούν και οι συγκεντρωτικές από το 2011 αλλά όπως αναφέρθηκε πιο πάνω ο νόμος είναι σε αναστολή και δεν καταργήθηκε. Γενικά ότι έχει σχέση με εφορία είναι καλό να ακριβολογείς ώστε να μην βρεθείς προ εκπλήξεων. Τώρα οι συνάδελφοι που είναι κατά των συμφωνητικών καλά κάνουν και είναι (κατά είμαι και εγώ) αλλά εδώ συζητάμε να βγάλουμε μια άκρη με τη νομοθεσία. Εγώ έγραψα πέντε πράγματα πιο πάνω με αφορμή και την ημερίδα που πήγα τη προηγούμενη βδομάδα και - μάλλον - λύθηκαν αρκετές απορίες. Τώρα όποιος δεν θέλει να καταθέσει, ας μην καταθέσει αλλά δεν βλέπω το λόγο να το γράφει εδώ μέσα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.