Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μα εσύ πέρα από τον στατικό φορέα έχεις και ένα υπόγειο ΜΕΤΑ το 1955.

Επομένως τι βεβαίωση θα δώσεις;;;;;;

Την 1 ή την 2;;;;

 

Για εμένα η απάντηση της ΔΟΚΚ είναι λάθος.

 

Επίσης υπάρχει η εξής μικρή διαφορά.

Στην 327 μιλάει για μία περίπτωση που κάποιος θέλει να βάλει 1 λοιπή παράβαση και να τακτοποιήσει τον διαφορετικό στατικό φορέα.

Αυτό δεν προκύπτει πουθενά από τον νόμο.

 

Στην δική σου περίπτωση, έχει γίνει ένα αυθαίρετο υπόγειο

με την κατασκευή ενός Φ.Ο.

Τακτοποιώντας το υπόγειο, τακτοποιείς και τον Φ.Ο.

 

Παράλογο; Ναι.

Αλλά σε πάρα πολλές αυθαίρετες κατασκευές δεν έχουμε αλλαγή του Φ.Ο.;

Ναι.

Ασχολούμαστε μετά την τακτοποίηση; Όχι.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα του ΤΕΕ δεν αφήνει να αλλάξεις ημερομηνία.

Αρα κάνεις νέα αυτοψία (για να κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια) και υποβάλλεις νέα δήλωση στο ΤΕΕ (νέα υπαγωγή) με μηδενικά φυλλα καταγραφής.

 

... από το εγχειρίδιο χρήσης του ΤΕΕ για τον 4178  εδώ: ---->http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/auth4178/%C1%D5%C8%C1%C9%D1%C5%D4%C1%20MENU1/%C5%E3%F7%E5%E9%F1%DF%E4%E9%EF%20%D7%F1%DE%F3%E7%F2%20v2.1_2.doc

post-2272-0-32317000-1393919243_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα με την αλλαγή των στατικών. Οποιαδήποτε αυθαίρετη κατασκευή την προκαλεί. Για αυτό άλλωστε και το ΔΕΔΟΤΑ.

 

Εάν ο νόμος ήθελε ας θέσπιζε μελέτη σε όλα τα κτίσματα και να τελείωνε εκεί το θέμα.

 

Τώρα για κατοικίες σου λέει δόμηση, κάλυψη, ύψος και ΔΕΔΟΤΑ όπου αναφέρεις αυτά που είναι να αναφέρεις. 

 

Εάν ήθελαν ας σου έλεγαν δόμηση, κάλυψη, ύψος, και στατική μελέτη. 

 

Εκτός και αν έχει υλοποιηθεί άλλο κτίριο σύμφωνα με το παράρτημα Α (π.χ. λυόμενο έγινε οπλισμένο σκυρόδεμα) ή τελείως διαφορετικός φέρων οργανισμός τότε εξετάζουμε την περίπτωση να το βάλουμε όλο αυθαίρετο.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Μα εσύ πέρα από τον στατικό φορέα έχεις και ένα υπόγειο ΜΕΤΑ το 1955.

Επομένως τι βεβαίωση θα δώσεις;;;;;;

Την 1 ή την 2;;;;

 

Για εμένα η απάντηση της ΔΟΚΚ είναι λάθος.

 

 

Σταύρο το υπόγειο υπήρχε και προ 55.

Μεταγενέστερα αποξηλώθηκε και επανακατασκευάστηκε.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

εμένα γνώμη μου είναι ότι βεβαίωση μπορείς να δώσεις όταν έχεις διαφορετικό στατικό φορέα. (όταν είναι μόνο αυτή η αυθαιρεσία.)

Ασχέτως που άμα έρθει η ΥΔΟΜ θα το χρεώσει εντελώς αυθαίρετο.

Όπως επίσης ότι δεν μπορείς να τακτοποιήσεις τον διαφορετικό στατικό φορέα με μία λοιπή παράβαση.

 

 

edit

 1. ολα τα παραπανω μπορουν να πανε μονο με αναλυτικο ? στην ουσια η δομηση παρεμεινε ιδια με το αρχικο κτιριο ,αλλα δεν    αποδεικνυεται η υπαρξη του υπογειου

Εγώ από αυτό κατάλαβα ότι το υπόγειο έγινε μετά.

Το δεν αποδεικνύεται αν σημαίνει ότι δεν μπορεί να το δει από Α/Φ κ.λπ. τότε τα πράγματα αλλάζουν.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το πρώτο. Βεβαίωση δίνουμε γιατι ελέγχουμε ύψος, κάλυψη, δόμηση και όχι αν ακολουθήθηκαν επακριβώς οι προβλεπόμενες μελέτες.

Αυθαίρετα είναι σίγουρα και καταγράφονται αν γίνει καταγγελία.

 

Διαφορετικός στατικός φορέας από τον εγκεκριμένο κατά Λεμπέση σημαίνει εξολοκλήρου αυθαίρετο.

 

Στην περίπτωση όμως που απαντά η ΔΟΚΚ δεν υπάρχει εγκεκριμένος στατικός φορέας, αφου κατασκευάστηκε προ 55 χωρίς άδεια.

Ετσι θεωρώ ορθή την αντιμετώπιση με αναλυτικό για τις νέες εργασίες.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

βεβαίωση μπορείς να δώσεις όταν έχεις διαφορετικό στατικό φορέα. (όταν είναι μόνο αυτή η αυθαιρεσία.) Κατά τη γνώμη μου ναι. 


Αν υπάρχουν και άλλες υπερβάσεις που ρυθμίζονται με τον 4178 και πλέον χορηγείται η βεβαίωση της παρ. 1 iii τότε μάλλον όχι και αυτό γιατί υπάρχει η οδηγία της εγκυκλίου 3 αναφορικά με τον τρόπο ελέγχου. 

Link to comment
Share on other sites

 

βεβαίωση μπορείς να δώσεις όταν έχεις διαφορετικό στατικό φορέα. (όταν είναι μόνο αυτή η αυθαιρεσία.) Κατά τη γνώμη μου ναι. 

Αν υπάρχουν και άλλες υπερβάσεις που ρυθμίζονται με τον 4178 και πλέον χορηγείται η βεβαίωση της παρ. 1 iii τότε μάλλον όχι και αυτό γιατί υπάρχει η οδηγία της εγκυκλίου 3 αναφορικά με τον τρόπο ελέγχου. 

 

Ας ξεχασουμε το υπογειο

Λοιπον εχω ενα προ του 55 με ΦΟ  ,λιθοδομη κ στεγη χωρις ακαλυπτο (η οικοδομη καταλαμβανει ολο το οικοπεδο)

Παω κ βλεπω νεα υποστυλωματα κ μεσοπατωμα πλακα ,τα δε υποστυλωματα εχουν μπει στις 4 γωνιες 90% καλυψη

1.δεν μπορει να εκδοθει ΟΑ λογω υπερβασης καλυψης>70%

2.ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ (ο νεος σκελετος)την καλυψη αρα δεν δινω βεβαιωση

3.το νομιμοποιω με αναλυτικο  (διοτι δεν εχω απλα ΦΟ αλλα κτιριο <<μεσα στο κτιριο>>)κ εκδιδω βεβαιωση

νομιζω αυτο ειναι το σωστο

 

υγ τοτε η Ε/Α327 δεν ισχυει

     επισης σκεφτειτε πως εκδιδεται ΟΑ για νεο ΦΟ εντος κτιριου...παντα εξεταζουμε τον <<θεωρητικο ακαλυπτο>> δηλ οταν φυγει <<πεσει>>το νομιμως υφισταμενο ,,ο νεος σκελετος να πληρει τους ορους δομησης

Link to comment
Share on other sites

περιπου 90% διοτι αφαιρειται η υπαρχουσα λιθοδομη,ο σκελετος εγινε το 2010

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.