Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η προσοψη δεν ειναι ολη ευθεια αλλα σε καποια φαση, καπου στα 2/3 του μηκους της, κανει ενα σπασιμο 74εκ προς τα εξω.

Στον 1ο οροφο αυτο το σπασιμο ειναι Η/Χ και ολος ο τοιχος της προσοψης ειναι ευθυς, ενω στο 2ο και στον 3ο ειναι κανονικα κλειστος χωρος που μετρησε στη δομηση

Στην αδεια εχει αφησει 12εκ εκατερωθεν του κτηριου ελευθερα και απο τα 10,10 της φατσας μελετησε να κτισει 9,86

 

Στην πραγματικοτητα παει και κολλαει την οικοδομη στο αριστερο οριο και το τμημα της προσοψης που εχει το σπασιμο αυτο, το αυξανει κατα 24εκ, μιας και κολλαει και στη δεξια οικοδομη.

Εγω επι της ουσιας εχω αυξηση εβμαδου πλακας κατα 0,24Χ6,65=1,60 τ.μ. που υπερβαινει τις αποκλισεις τοσο του 2% της γραμμικης διαστασης οσο και του 2% του καθαρου εμβαδου του διαμερισματος...

 

Και ερωτω...

Πως τακτοποιειται?

Πιανω κατηγορια 3 τη μετατοπιση του κτηριου σε αλλη, συννομη θεση, μιας και κολλησε αριστερα και το τμημα του 1,60τ.μ. το τακτοποιω ως ΥΔ και ΥΚ με τους αντιστοιχους συντελεστες, παλαιοτητα κλπ?

ΥΔ-ΥΚ σίγουρα ναί.

Ως σύννομη θέση έχω τις αμφιβολίες μου, επειδή δεν άφησε τον ''προβλεπόμενο αρμό'' από Ο.Α.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Άλλο αυτό.

Εμείς λέμε άμα απαιτείται να προσκομίσεις και τοπογραφικό μαζί με την βεβαίωση.

Άμα η βεβαίωση σου συνοδεύεται από τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν απαιτείται τοπογραφικό . Αρα η βεβαίωση δηλώνει εμβαδόν κατά τον τίτλο μόνο . Και ο γεωγραφικός εντοπισμός θα είναι το μόνο στοιχείο .

 

Σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Η προηγουμενη υποθεση για την οποια σας ζητησα την αποψη σας απορριφθηκε διοτι ειχε υπερβαση εξωστων πανω απο κοινοχρηστο πολης σε ποσοστο αρκετα μεγαλυτερο του 10% για Κατηγορια 3 (1997 κατασκευη) οποτε και το αφησα στην ακρη...

 

Προσοχη, προσοχη, ακολουθη χαζη ερωτηση... Σχωρατε με εκ των προτερων αλλα εχω σκαλωσει....

 

Μετραω διαμερισμα για εκδοση βεβαιωσης

Τετραγωνισμενο, σχετικα ευκολο.

Η σαλοκουζινα, βασει σχεδιων ειναι 5,70μ φατσα στο δρομο επι 6,02 καθετη αποσταση αναμεσα στον εξωτερικο τοιχο και τον τοιχο προς κλιμακοστασιο. Παχη τοιχων, 20εκ εκαστος στο σχεδιο. Συνολο 6,42μ

 

Μετραω τη διαμηκη αποσταση, ειναι οκ...

Μετραω την καθετη, 6,18μ. Παχη τοιχων 20εκ εκαστος, μετα των επιχρισματων. Συνολο 6,58μ μετα των επιχρισματων παντα

 

Αποκλιση 16εκ. Επιτρεπτη αποκλιση βασει 2%, 12,8εκ

Αλλα τα 16εκ περιλαμβανουν σοβαδες (πεταχτοι και στις δυο περιπτωσεις στις εξωτερικες επιφανειες, τραχεια επιφανεια)

 

Βεβαιωνετε οτι δεν υπαρχουν αυθαιρετες κατασκευες? Δεν υπαρχει τιποτα αλλο, ακομα και οι εξωστες ειναι στο εκατοστο...

Link to comment
Share on other sites

Καμία γνώμη για το 683;

 

Δίνω άφοβα βεβαίωση, σαν προ του 55, χωρίς να ασχολούμαι περαιτέρω που το κτίριο είναι διατηρητέο;

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν θα έκανε και 3 cm κοιλιά η μετροταινία? Αφού το laser εκείνη την ημέρα το ξέχασες στο γραφείο...

+1

Σε τέτοιες περιπτώσεις, σε μένα, κάνει κοιλιά και το laser...

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.