Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εχω το εξης προβλημα, πελατης μου κερδισε με δικαστικη αποφαση (χρησεκτησια) εξ αδιαιρετου ενα αγροτεμαχιο. Εχει ποσοστο συνιδιοκτησιας 25% και μου ζητηθηκε μια βεβαιωση περι μη αυθαιρετου για να το μεταγραψει. Ο αγρος ειναι αδομητος μετα απο αυτοψια μου, ομως δεν ξερουμε τους υπολοιπους συνιδιοκτητες. Γνωριζει κανεις τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

δες με την συμβ/φο σου το παρακατω, ειδικα την παρ. 14

 

http://www.notarius.gr/uploads/files/umplhrwmatikes_dieukriniseis.pdf

 

κι αν απαιτειται βεβαιωση

 

το μονο που μπορεις να γραψεις ειναι ιδιοκτητης κατα  100% με σημειωση οτι αφορα το 25%

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό είχα το ίδιο πρόβλημα:

Αδόμητο αγροτεμάχιο με ποσοστό ιδιοκτησίας 20% χωρίς να γνωρίζω τους ιδιοκτήτες του υπόλοιπου 80% ,

έγραψα στα σχόλια ότι η βεβαίωση αφορά το 20%  (εξ'αδιαιρέτου) της όλης ιδιοκτησίας και όλα ΟΚ  έγινε η μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

Κλήθηκα να δώσω βεβαίωση βάσει του Ν. 4178/13 σε ακίνητο με περαιωμένη διαδικασία τακτοποίησης με τον εν λόγω νόμο. Όταν πήρα στα χέρια μου την τακτοποίηση και τα στοιχεία νομιμότητας προ τακτοποίησης, φάνηκε ότι η δήλωση υπαγωγής είναι παντελώς λάθος σε όλα τα στοιχεία της μελέτης πλην των δηλωμένων τετραγωνικών μέτρων που ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Πιο συγκεκριμένα η τακτοποίηση έχει κατηγοριοποιηθεί λάθος με εσφαλμένη δήλωση παλαιότητας και δεν συμπεριελάμβανε υπερβάσεις σε κάλυψη. Ο συνάδελφος που περαίωσε την τακτοποίηση είναι πλέον συνταξιούχος και οι πελάτες πιέζουν για την πώληση. Πως να ενεργήσω?

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορά της δήλωσης σε άλλον μηχανικό, μεταφορά σε προσωρινή υπαγωγή, μετατροπή, ξανά οριστική υπαγωγή και βγάζεις την βεβαίωση μεταβίβασης.

Link to comment
Share on other sites

να προχωρήσεις σε καταγγελία στο ΤΕΕ , κάθε μέρα σκιζόμαστε να ερμηνεύσουμε το νόμο και αγχωνόμαστε να μην κάνουμε λάθος και κάποιοι κύριοι "ζωγραφίζουν"... Αυτοί λοιπόν οι τύποι μας τρώνε τη δουλειά επειδή είναι φτηνοί και γρήγοροι...δεν με νοιάζει αν έγινε συνταξιούχος , όταν υπέγραφε τη δήλωση ανέλαβε και την ευθύνη, καιρός λοιπόν να καταλάβει τι σημαίνει αυτό..μην το παραβλέψεις και προχώρα στα νόμιμα δικαιώματα ... 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η ιδεολογία μου τάσσεται περισσότερο προς την λογική του jja αν και έχεις απόλυτο δίκιο killer. Άρα θα ήθελα συμπληρωματικά να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω νέα υπαγωγή, να αναφερθώ στην παλιά και να συμψηφίσω τα ήδη καταβληθέντα πρόστιμα?? Για να αποφύγω την διαδικασία μεταφοράς της υφιστάμενης δήλωσης μέσω του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Κλήθηκα να δώσω βεβαίωση βάσει του Ν. 4178/13 σε ακίνητο με περαιωμένη διαδικασία τακτοποίησης με τον εν λόγω νόμο. Όταν πήρα στα χέρια μου την τακτοποίηση και τα στοιχεία νομιμότητας προ τακτοποίησης, φάνηκε ότι η δήλωση υπαγωγής είναι παντελώς λάθος σε όλα τα στοιχεία της μελέτης πλην των δηλωμένων τετραγωνικών μέτρων που ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Πιο συγκεκριμένα η τακτοποίηση έχει κατηγοριοποιηθεί λάθος με εσφαλμένη δήλωση παλαιότητας και δεν συμπεριελάμβανε υπερβάσεις σε κάλυψη. Ο συνάδελφος που περαίωσε την τακτοποίηση είναι πλέον συνταξιούχος και οι πελάτες πιέζουν για την πώληση. Πως να ενεργήσω?

Τι καταγγελίες και τέτοια αναφέρετε μεταξύ συναδέλφων (νυν και πρώην!)

Δεν βλέπετε τι γίνεται, πώς διχογνωμίες υπάρχουν, πως διαφορές 4014 και 4178 υπάρχουν! 

 

Ας δούμε πρώτα:

1. εσφαλμένη δήλωση παλαιότητας!

Τι εννοείς? ότι ο πελάτης στη Υ.Δ δηλώνει ότι το έκτισε το 2005 

και ο μηχανικός δήλωσε το 2004!

2. δεν συμπεριέλαβε υπέρβαση κάλυψης!

τι εννοείς? ότι με τις αυθαιρεσίες υπερβαίνει τη σημερινή επιτρεπόμενη κάλυψη?

3. από που εσύ-εγώ κλπ έχεις το δικαίωμα να ελέγξεις την ορθότητα μιας οποιασδήποτε δήλωσης! 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ακριβως. η γνωμη μου ειναι οτι δεν μπορει ο καθε ιδιωτης μηχανικος που καλειται να δωσει βεβαιωση μεταβιβασης ή ΒΚΧ για αδεια λειτουργιας να γινεται ελεγκτης του προηγουμενου μηχανικου. εαν γινει αυτο τοτε ολες οι δηλωσεις πρεπει να πηγαινουν για αντικατασταση μηχανικου και επαυπολογισμο του προστιμου κτλπ. με οτι συνεπαγεται αυτο. 

πιστευω πως αυτο που πρεπει να κανουμε βλεποντας μια δηλωση αυθαιρετου απο αλλο μηχανικο ειναι να μενουμε μονο στα σωστα μεγεθη που εχουν δηλωθει δηλαδη ουσιαστικα να δουμε εαν στο διαγραμμα καλυψης ο μηχανικος εχει εμφανισει ολες τις κατασκευες που υπαρχουν και τωρα στο γηπεδο. αρα λοιπον ελεγχουμε το διαγραμμα καλυψης και τα υψη.

καμια σημασια δεν πρεπει να δινουμε στον ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ.

οπως αναφερει και ο νομος στο αρθρο 25

 

9. Ο έλεγχος του υπολογισμού του προστίμου μετά από καταγγελία ή προσφυγή κατά της πράξης υπαγωγής σύμφωνα με τα προσκομιζόμενα δικαιολογητικά στο ηλεκτρονικό σύστημα δύναται να διενεργείται από Ελεγκτές Δόμησης όπως ορίζονται στο Ν.4030/2011 (ΦΕΚ.249/Α΄), τυχαία, μετά από ηλεκτρονική κλήρωση. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και Οικονομικών καθορίζεται κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος, καθώς και η διαδικασία αμοιβής των Ελεγκτών Δόμησης.

 

γνωμη μου..

Link to comment
Share on other sites

 Φίλε tsol1925 η γνώμη μου είναι:  :sad:  :sad:  :sad:  http://www.slang.gr/lemma/show/stribein_dia_tou_arrabonos_5080 από τη συγκεκριμένη εργασία που ανέλαβες.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.