Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μα, ούτε την οικοδομική άδεια ελέγχω αν ορθώς εκδόθηκε!!! Ελέγχω αν αυτά που αναγράφει είναι αυτά που βλέπω....

αυτά που βλέπω σε σχέση και με αυτά που διαβάζω (τίτλους ....) ??

Link to comment
Share on other sites

κι ομως δε θα γίνει ετσι. Θα παει σε αλλον συναδελφο θα παρει τόπο και βεβαίωση κι εγω θα βγω "υπερβολικος, τυπικος χωρις λόγο".

Θα προσθεσει τα 4 στρ στα υπόλοιπα 800 του και τελος.

Θενκς συνάδελφοι για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

όχι φυσικά. Αλλιώς ευκολάκι θα'ταν συνάδελφε.

 

Και δε μπορώ να κατατμήσω, διότι πρέπει ο ιδιοκτήτης των 2 στρεμμάτων που χει τα γιαπιά, ή να νομιμοποιήσει ή να γκρεμίσει.

Link to comment
Share on other sites

Μα, ούτε την οικοδομική άδεια ελέγχω αν ορθώς εκδόθηκε!!! Ελέγχω αν αυτά που αναγράφει είναι αυτά που βλέπω....

Ακριβώς! Αν μπούμε στο τριπάκι να ελέγχουμε δεν υπάρχει ταβάνι. Να ελέγξχουμε τότε και τα στατικά της Ο.Α. Δεν γίνονται αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι λέτε πιο πάνω για αμοιβή 250 ευρώ. Πού τη βρήκατε; Εγώ ακούω κάτι για 100 με το ΦΠΑ μαζί.

Η περίπτωση με το "αδόμητο" είναι πολύπλοκη, αφού πολύπλοκος και θολός είναι ο νόμος και όλοι οι νόμοι γενικώς του Ελληνικού Κράτους.

Το θέμα είναι ότι σήμερα πολλοί δικηγόροι περιμένουν σαν κοράκια για να πιάσουν πελάτη, οπότε κάποιος μπορεί να πιάσει και τον δικό μας ιδιοκτήτη και να τον πείσει ότι το άσπρο είναι μαύρο και να μας γίνει μήνυση. Παρ΄ολίγο να την πατήσω με ΠΕΑ για ένα τμ που ήταν μέσα στο 2%! Δέχτηκα απειλές ξέρετε γιατί; Η δικηγόρος είχε ξαδέλφη μηχανικό. Της είπα χαλάλι ας πάρει η ξαδελφούλα τη δουλειά κι έτσι γλίτωσα. Δεν θα έβρισκα φυσικά το μπελά μου διότι ήμουν στο 2%, αλλά σκέψου να τρέχεις δικαστήρια, να πληρώνεις δικηγόρο, να συγχύζεσαι...και να χάνεις το χρόνο σου για ένα τίποτα...

Γι αυτό το λόγο ούτε εγώ θα έδινα αυτή τη βεβαίωση με τόσους συνιδιοκτήτες.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΣΙΔΕΡΟΚΕΦΑΛΟΣ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ 

Link to comment
Share on other sites

Για συμβόλαια αγοραπωλησίας διαμερίσματος, εκτός από τα σχεδια μέσα από το Ν.4178, επειδή υπάρχει τακτοποιημένος ΗΧ με τον 4178, χρειάζονται και κατόψεις από Πολεοδομία,

επικυρωμένες (πέρα από τη σφραγίδα της πολεοδομίας που έχουν τα σχέδια της άδειας);

Link to comment
Share on other sites

Σχέδια σε αγοραπωλησίες δεν χρειάζονται

για ότι δηλώθηκε με τον 3843

αλλά μόνο για ότι δηλώθηκε με τον 4178

 

Επίσης σχέδια θεωρημένα από Υ.ΔΟΜ (ήτοι τοπογραφικό διάγραμμα και διάγραμμα δόμησης) 

χρειάζονται σε νέα σύσταση ή τροπ/ση υπάρχουσας  που συντάσσεται μετά την ισχύ του 4178

και αφορά νέα κτίρια για την οποία εκδόθηκε  α.δ βάσει του 4030/11 (και όχι με Ο.Α με το προϊσχύον ΠΔ 1993)

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω τι εννοείς .... ο ηχ είναι με 3843; αλλιώς αν έχεις τακτοποιήσει όλα με 4178 , μπορείς να σκανάρεις τα σχέδια της πολεοδομίας να περάσεις με διαγράμμιση τα τακτοποιημένα και να τα δώσεις στο συμ/φο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.