Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ναι αλλά όταν υπολογίζεις   με αναλυτικό πας κατηγ 4 και όχι 3!

και επομένως απαιτείται ένταξη 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, ισόγεια μονοκατοικία του 76 με υπόγειο  ρυθμισμένη όλη με 720/77 και τίτλο οριστικό μη κατεδάφισης , έχει στο υπόγειο μια αποθήκη, στα σχέδια της δήλωσης δεν δείχνει την αποθήκη (φαίνεται μόνο ένα διαμέρισμα που υπάρχει κανονικά) αλλά στην πρώτη δήλωση αναφέρει αποθήκη υπογείου.. κατα τα άλλα όλα είναι οκ , επίσης στις φωτογραφίες που βρήκα στο φάκελο 720/77 φαίνεται αυτή η αποθήκη. η αποθήκη εμπίπτει στην κατηγορία 3 , μπορεί να πάρει βεβαίωση για μεταβίβαση ; μήπως στις δηλώσεις 720/77 δεν αποτυπώνονταν βοηθητικοί χώροι υπογείου παρα μόνο κατοικίες;

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα αποτυπώνανε και τότε. Αλλά όπως και στις άδειες "ξεχνάγανε" πράγματα. Αν βρήκες την αποθήκη και σε φωτογραφίες και στην έκθεση, είναι δηλωμένη από τότε. Δεν την ξανακάνεις δήλωση. Τσέκαρε μόνο αν διαφέρει αυτό που βλέπεις από τις φωτογραφίες του 720/77.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Σε οικόπεδο εκτός σχεδίου έχω οικοδομή με τμήμα της εντός όμορου γηπέδου. Τακτοποιώ όλες τις αυθαιρεσίες που υπάρχουν εντός ιδιοκτησίας του πελάτη μου. Μπορώ να χορηγήσω βεβαίωση και να μην ασχοληθώ με το τμήμα της οικοδομής που είναι εκτός ιδιοκτησίας μου; Ο πελάτης έχει ενημερωθεί σχετικά (δηλαδή δεν αποκρύπτεται κάτι). 

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα  τμημα "μιας" οικοδομης

που παταει εν μερει σε διπλανο γηπεδο

 

δεν μπορεις να εξαιρεσεις  τον εναν τοιχο και "μισο" μετρο πατωματα  και οροφη, που "πεφτουν " στο διπλανο

και να δοσεις βεβαιωση για το "υπολοιπομενο"

 

βρείτε τα  με τον διπλανο...

αρκει να υπαρχει "καλη θεληση"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Δημήτρη. Δεν υπάρχει "καλή θέληση". Γιατί δεν μπορώ να το εξαιρέσω; Εννοώ πού ορίζεται; Μεταβιβάζω ένα ακίνητο (οικόπεδο) και έχω τακτοποιήσει όλες τις αυθαιρεσίες που υφίστανται σε αυτό. Δεν μπορώ να εντοπίσω πού ορίζεται ρητά το αντίθετο. 

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση νομιμότητας για αυτοτελές ακίνητο. 

Ψιλοί κύριοι τα δύο παιδιά κατά ισομοιρία και επικαρπωτές οι δύο γονείς. 

Ο ΕΝΑΣ γονιός θα δώσει την επικαρπία στα παιδιά. 

Εξέδωσα την βεβαίωση στα δύο παιδιά ευλόγως σκεπτόμενος πως αυτοί είναι οι ψιλοί κύριοι ασχέτως της δικαιοπραξίας. 

Η συμβολαιογράφος μου ζητά να εκδόσω την βεβαίωση στο γονιό που μεταβιβάζει ή να της πω από που προκύπτει ο τρόπος με τον οποίο εξέδωσα την βεβαίωση...

Παρακαλώ τα «φώτα» σας. 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.