Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

θελω να δωσω βεβαιωση για γονικη παροχη-παραιτηση του πατερα, που δινει την κυριοτητα στην κορη.

(επικαρπωτης ο πατερας, ψιλος κυριος η κορη)

Η βεβαιωση σε ποιανου ονομα θα βγει?

Η συμβολαιογραφος μου ζηταει να φαινεται ο πατερας αλλα εγω διαφωνω. τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας! Αυτός σήμερα είναι πλήρης κύριος του ακινήτου προς μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

Για τη συμβολαιογράφο έχει σημασία ποιος φαίνεται στη βεβαίωση που αφορά το ακίνητο ? 

Σύμφωνα με τα σχετικά περί δηλώσεων την αίτηση υποβάλει ο ψιλός κύριος ή ο επικαρπωτής με συναίνεση του ψιλού κύριου.

Για τη χορήγηση βεβαίωσης τι κώλυμα προκύπτει για τη συμβολαιογράφο, αν αναγραφεί το ένα ή το άλλο όνομα;

Το ακίνητο την ενδιαφέρει και η βεβαίωση περί μη (ή τακτοποιημένων) αυθαιρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω Παυλε, αλλα θυμαμαι σε καποια αλλη περιπτωση η συμβολαιογραφος ηταν ανενδοτη και μου γυρισε πισω τη βεβαιωση!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Θα εκδόσω βεβαιώση για μεταβιβαση σε ισόγεια κλειστή θέση σταθμευσης νομιμη χωρίς αυθαιρεσίες , ξεχωριστή ιδιοκτησία με ποσοστό οικοπέδου δλδ και δεν ξέρω τι να βάλω στην επικρατούσα χρήση αλλη κατοικία ;;; υπηρεσίες;;; μπορείτε να με βοηθήσετε;

Link to comment
Share on other sites

σε αυτήν την ερώτηση που επίσης αρκετές φορές δεν γνώριζα, έβαζα της περιοχής. Τι λέτε οι πιο ειδήμονες?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή άλλη κατοικία ; ξερω οτι δεν εχει και πολλη σημασια γιατι ειναι χωρις αυθαιρεσιες αλλα δεν ξερω και τι να βαλω.. κανένα δε μου κάθεται σωστο..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Θα εκδόσω βεβαιώση για μεταβιβαση σε ισόγεια κλειστή θέση σταθμευσης νομιμη χωρίς αυθαιρεσίες , ξεχωριστή ιδιοκτησία με ποσοστό οικοπέδου δλδ και δεν ξέρω τι να βάλω στην επικρατούσα χρήση αλλη κατοικία ;;; υπηρεσίες;;; μπορείτε να με βοηθήσετε;

Δεν παίζει κανένα ρόλο για τις απλές βεβαιώσεις μεταβίβασης η επιλογή χρήσης στα στοιχεία υπολογισμού της πλατφόρμας. Απλώς πρέπει να επιλέξεις κάτι για συστημικούς λόγους εφαρμογής.  Μπορείς να επιλέξεις "άλλη κατοικία" με τη λογική ότι η χρήση της θέσης στάθμευσης  είναι βοηθητική χρήση που αφορά στην κύρια χρήση της κατοικίας. 

Στην περιγραφή αναφέρεις ότι πρόκειται για την υπ αριθμ...τάδε κλειστή θέση στάθμευσης επιφάνειας τάδε.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δώσω βεβαίωση σε διαμέρισμα (οριζόντια ιδιοκτησία), στο οποίο υπάρχει αυθαιρεσία - 10τ.μ. , τα οποία είχαν τακτοποιηθεί από άλλο συνάδελφο με τις διατάξεις του Ν.4178/2013 ήδη από τον Δεκέμβριο του 2014 - έχει πληρωθεί όλο το πρόστιμο και έχει ολοκληρωμενη υπαγωγή.

Τότε , η τακτοποίηση είχε γίνει στο πλαίσιο γονικής παροχής (είχε γράψει το διαμέρισμα η μάνα στο γιο της) και ο τότε Μηχανικός είχε εκδώσει τη βεβαίωση για το συμβόλαιο.

Σήμερα, ο γιος πουλάει το διαμέρισμα και απαιτείται μία νεα βεβαιώση Μηχανικού από εμένα. Έκανα έλεγχο και οι διαφορές ανάμεσα στο σχέδιο της κάτοψης του συναδέρφου, το οποίο προσαρτάται στο συμβόλαιο του Δεκεμβρίου του 2014 και στις μετρήσεις μου είναι μικρές (στα όρια των αποδεκτών ανοχών).

Τα ερωτήματά μου είναι:

(α) Το σχέδιο της κάτοψης που θα προσαρτάται στο νέο συμβόλαιο πρέπει να είναι ενα νέο, υπογεγραμμένο από εμένα ή πρέπει να προσαρτηθεί αυτό που είναι από το αρχείο της Συμβολαιογραφου που έκανε το συμβόλαιο το Δεκέμβρη του 2014 και είναι υπογεγραμμένο από τον συνάδερφο?

(β) Ο ηλεκτρονικός κωδικός προφανώς αλλάζει , δεδομένου ότι αφορά σε νέα δήλωση στο ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ ή πρέπει να εισαχθεί με κάποιο τρόπο και ο παλιός ? Σκέφτομαι να κάνω απλή αναφορά στην Τεχνική Έκθεση

Edited by CHRIS_M
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.