Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Θανάση η αποκλειστική χρήση που αναφέρει ο συν/φος

σίγουρα αφορά έκταση πέραν της έκτασης που καταλαμβάνει η κάθε μεζονέτα

(διόρθωσα και το προηγούμενο μου που ίσως δεν πρόλαβες να δεις!) 

Ναι σύμφωνοι. Ας υποθέσουμε ότι δεν υπάρχουν κοινόχρηστοι χώροι στο οικόπεδο και όλοι οι χώροι είναι χώροι αποκλειστικής χρήσης. Μια κατασκευή που βρίσκεται στον χώρο αποκλειστικής χρήσης του ενός ιδιοκτήτη θα θεωρηθεί κοινόχρηστη; Ειλικρινά ρωτάω όχι ειρωνικά.

 

edit

Μόνο με το νδ 1024/71 ορίζονται οι αποκλειστικές χρήσεις; Ομολογώ δεν το ήξερα. Για την ακρίβεια έχω συμβόλαιο που ορίζει αποκλειστικές χρήσεις χωρίς να αναφέρεται το διάταγμα αυτό!

Edited by thanasis3
Link to comment
Share on other sites

Ομως εδω μιλαμε  για δυο "μαιζονεττες" και κατα την συνηθη πρακτικη εχει γινει και συσταση καθετης..

Επισης,

αν δεν εχει γινει συσταση καθετης, τοτε το υπογειο αυτο, το οποιο εχει χτισθει χωρις αδεια,

κατω απο την οικοδομη "ολοκληρη" και ειναι "κοινη" αυθαιρεσια"

τακτοποιειται με συναινεση κλπκλπ.

 

Προφανως στο ερωτημα,

"τι γινεται με αυθαιρεσιες επι κοινοκτητων στα οποια εχει δοθει η αποκλειστικη χρηση σε καποιον, ωστε να μην  ειναι κοινοχρηστα"

αυτος ο καποιος τακτοποιει χωρις συναινεση

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με GM. Αν έχει γίνει και κάθετη (πολύ πιθανό) τότε ο κάθε ένας τακτοποιεί μόνος του. Αν δεν έχει γίνει, τότε είναι ΚΧ και θέλει συναίνεση...

Link to comment
Share on other sites

Θανάση

Ξέρω ότι δεν με ειρωνεύεσαι και ειλικρινά το πιστεύω

Δεν είναι αυτό το θέμα

Όμως  το υπέδαφος όπως και το υπόγειο κτίσμα  θα ανήκε εκ του Νόμου  στον ίδιο το μεταβιβάζοντα

μόνο αν αναφερόμασταν σε κάθετη και όχι σε Ο.Ι (όπως αναφέρει ο ερωτών ότι είναι τώρα)

οπότε εγώ είπα και τη γνώμη και το σκεπτικό μου

 

υ.γ γιατί ρε γ.. δεν μου δείχνει τις προαναρτήσεις να μην γράφουμε ...όμοια και παρόμοια!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

 

Όμως  το υπέδαφος όπως και το υπόγειο κτίσμα  θα ανήκε εκ του Νόμου  στον ίδιο το μεταβιβάζοντα

μόνο αν αναφερόμασταν σε κάθετη και όχι σε Ο.Ι (όπως αναφέρει ο ερωτών ότι είναι τώρα)

Αυτό ακριβώς ρωτάω κι εγώ!

1) Μπορούν να οριστούν χώροι αποκλειστικής χρήσης στη σύσταση Ο.Ι. (χωρίς σύσταση καθέτου εννοώ);

2) Μια κατασκευή σε χώρο αποκλειστικής χρήσης (όχι κάθετη) του ενός τη θεωρούμε κοινόχρηστη κατά τον Ν.4178; (σε αυτήν την περίπτωση είπα κι εγώ τη γνώμη μου στην αρχική ερώτηση βάζοντας ένα μάλλον γιατί είναι άποψή μου)

Link to comment
Share on other sites

Θανάση

1)μπορούν να οριστούν χώροι αποκλειστικής χρήσης και στην  Ο.Ι και στην Κ.Ι και

2) μια αυθαίρετη κατασκευή σε χώρο αποκλειστικής χρήσης (όχι κάθετη) δηλώνεται στον 4178 χωρίς καμιά απαίτηση (απ' το Ν) συναίνεσης των λοιπών

 

 

Ομως εδω μιλαμε  για δυο "μαιζονεττες" και κατα την συνηθη πρακτικη εχει γινει και συσταση καθετης..

 

Δημήτρη

μπορεί η πρακτική να λέει ότι στην περίπτωση αυτή (2-3-5 μεζονέτες)   να γίνονται κάθετες αλλά ο ερωτών μιλάει για οριζόντιες 

οπότε στην ουσία συμφωνούμε ότι χρειάζονται 3 βεβαιώσεις

1 για την μια την μεζονέτα

1 για την άλλη και

1 για τις κοιν/στα μέρη-χώρους (εδώ υπόγειο)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με GM. Αν έχει γίνει και κάθετη (πολύ πιθανό) τότε ο κάθε ένας τακτοποιεί μόνος του. Αν δεν έχει γίνει, τότε είναι ΚΧ και θέλει συναίνεση...

ως κοιν/στη θέλει ανεξάρτητη κοινή δήλωση και όχι απλή συναίνεση

Link to comment
Share on other sites

ωραια  η συζητηση μας...

 

αλλά, ακομα ο  ερωτών δεν μας απαντησε στην ερωτηση

"αν ειδε το συμβολαιο και τι γραφει"

 

Θα μπορουσαμε, μαλιστα, να εμπλουτισουμε την συζητηση μας και να πουμε εδω οτι,

εφοσον οι οικοδομες χτιζονται η μια κολλητα με την  αλλη, υπαρχει "απλη" καθετη, τοσο ως προς την οικοδομη 

οσον και ως προς  τα τμ.γης που καταλαμβανει το περιγραμμα της οικοδομης που εχει υπαχθει σε καθεστως ΟΙ....[ειδικα αφου καθε μια "διοικειται" ξεχωριστα χωρις να συμμετεχει η μια σε τυχον δαπανες της αλλης...]

 

Οσον αφορα το κατω απο τις οικοδομες τμημα γης, αν δεν συμφωνηθει  κατι διαφορετικο,

ανηκει στην οικοδομη που χτισθηκε πανω στο τμημα αυτο

 [οπως σε μια τριοροφη οικοδομη, το απο κατω εδαφος ανηκει στους συνιδιοκτητες της]

 

και, ξαναδιαβαζοντας την ερωτηση,  λεει οτι "δεν εγινε ενα ενιαιο υπογειο,"

αλλα  κατω απο καθε οικοδομη χτισθηκε ενα ανεξαρτητο αυθαιρετο υπογειο

 

Αρα ανηκει στην οικοδομη κατω απο την οποια βρισκεται και τακτοποιειται απο τον ιδιοκτητη της.

 

[προφανως, εάν δοθει η συναινεση του ενος προς τον αλλον, ασχετα αν θα ειναι εκ του περισσου,

το σιγουρο ειναι οτι, ακομα και αν  - που - δεν απαιτειται,   δεν θα βλαψει]

 

 

 

 

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μπορεί να μου λύσει κάποιος τις παρακάτω απορίες?

θέλω να καταχωρήσω στις αμοιβές ΤΕΕ αμοιβή για μια απλή βεβαίωση μεταβίβασης Ν.4178/13.

 

1) στην καρτέλα χώροι επιλέγουμε "Ρυθμίσεις Ν. 4014/2011" ? δεν υπάρχει κάτι ποιο σχετικό.

2) ως επιφάνεια (τμ) μπορούμε να βάλουμε ενδεικτικά "100"? 

3) στην καρτέλα κύριες εργασίες έχω καταχωρήσει "ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν.4014/2011 & N.4178/2013-ΜΕΛΕΤΗ. για ωριαία απασχόληση

Στην επεξεργασία οι ελάχιστές ώρες που δέχεται για μηχανικό 11-20 έτη είναι 22,5? 

μου βγάζει αμοιβή 1577,34 πλέον του ΦΠΑ .

στη καρτέλα ομάδα έργου ΄συμπληρώνω στην ανάλυση αμοιβών 100€ και ΦΠΑ 24% =124€ και βγαίνει ως συμφωνηθείσα αμοιβή στο έντυπο pdf.

αυτός είναι ο σωστός τρόπος που πρέπει να συμπληρωθεί αυτού του είδους η αμοιβή? και πρέπει πάλι να συμπληρώνουμε συμφωνητικό για 100€?

υπάρχει τρόπος να βγει κατ' ευθείαν η αμοιβή 100€ στο σύστημα αμοιβών?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.