Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

νομικα ομως οταν μεταβιβαζεται Ο.Ι. δεν μεταβιβαζονται κ ποσοστα επι των κοινοχρηστων δηλ οικοπεδο ναι μεταβιβάζονται γιατι εξεταζουμε αυτοτελως την Ο.Ι. χωρις το οικοπεδο της γιατί σε καλύπτει η βεβαίωση ΤΕΕ που υπογράφεις που αναφέρει ρητά ότι στην Ο.Ι δεν ..κλπ εξαιρουμένων των κοιν/στων  !ποιο αρμοδιος να μας πει ειναι Ο δΗΜΤΡΗΣ ο νομικος μας....βεβαια το ερωτημα ειναι λιγο θεωρητικο.

Link to comment
Share on other sites

Τα κοινόχρηστα θα εξαφανιστούν μεταξύ των κατηγοριών 4 και 5 του νέου νόμου, το ξαναμοίρασμα του 40% και του ν.4067 που ήδη ισχύει από το 2012.

Δεν θα δηλωθούν ποτέ, οι Ο.Ι. απλά θα προσπεράσουν για να εξαιρεθούν και οι κοινόχρηστοι που δεν ανήκουν σε Ο.Ι. θα ακολουθήσουν την εξαίρεσή τους ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

νομικα ομως οταν μεταβιβαζεται Ο.Ι. δεν μεταβιβαζονται κ ποσοστα επι των κοινοχρηστων δηλ οικοπεδο?γιατι εξεταζουμε αυτοτελως την Ο.Ι. χωρις το οικοπεδο της!!!!!ποιο αρμοδιος να μας πει ειναι Ο δΗΜΤΡΗΣ ο νομικος μας....βεβαια το ερωτημα ειναι λιγο θεωρητικο.

 

 

Mεταβιβάζονται σε "τρίτο" άτομο ή σε παιδί του ιδιοκτήτη;;;;

 

εχει τους λογους του για  αυτο που ρωταει ο ιασονας

 

δλδ αν ερθει στην πωληση ο αγοραστης με μηχανικο ή και χωρις... και ακουσει  τακτοποιηθηκε "ανευ των κοινοχρηστων"

 

το πρωτο που θα κανει ειναι να ρωτησει "ποσο στοιχιζει αυτο"

και θα το "κοψει απο το τιμημα¨"?

λογικο

 

υγ

και γιατι να μην  κανεις μια ωραια και μπιουτιφούλ τακτοποιηση στα κοινοχρηστα  ως μια δηλωση..."εισέτι" :smile: :-)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mεταβιβάζονται σε "τρίτο" άτομο ή σε παιδί του ιδιοκτήτη;;;;

Στα 2 παιδια του ιδιοκτητη,ομως τι σχεση εχει αυτο,αν μιλας για το δικο μου post Ιασωνα

Link to comment
Share on other sites

δες το προηγουμενο #

 

και αφου προκειται για ενδοοικογενειακη υποθεση

 

μπορεις να το κανεις χωρις κινδυνο .....συγκρουσης συμφεροντων...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη στα κοινοχρηστα υπαρχουν πιο πολλα αυθαιρετα,αποτι στις οριζοντιες κ θα τους στοιχισειειειει...,για να κανουν μεταβιβαση τις Ο.Ι θελουν,οχι να εξαγνισθουν απο τις αμαρτιες τους    :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια δεν διαφωνω..

 

  το προβλημα θα ηταν εάν επροκειτο να γινει  μεταβιβαση "προς τριτον"

αφου ειναι μεταξυ τους, ετσι θα προχωρησουν...

Link to comment
Share on other sites

Στα 2 παιδια του ιδιοκτητη,ομως τι σχεση εχει αυτο,αν μιλας για το δικο μου post Ιασωνα

 

Δημητρη στα κοινοχρηστα υπαρχουν πιο πολλα αυθαιρετα,αποτι στις οριζοντιες ............

 

Και γιατί ο φίλος ιδιοκτήτης - πατέρας θέλει να ΚΑΨΕΙ τα παιδιά του;;;; Γιατί μην μου πεις ότι, δεν τα "ζεματάει" και "καθαρίζει" ο ίδιος.....

 

Και για να πάρουμε μια ιδέα του "ζεματίσματος" για πες τι περίπου είναι αυτά τα αυθαίρετα στους κοινόχρηστους χώρους;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πράγματι αυτό το νομικό κενό το οποίο έχω διαπιστώσει και εγώ.

Ο νόμος σου έδωσε το δικαίωμα να τακτοποιείς κάθε ανεξάρτητη ιδιοκτησία και να την μεταβιβάζεις χωρίς να ασχολείσαι με τα κοινόχρηστα (ευτυχώς διαφορετικά θα γινόταν μπάχαλο)

Αυτή η δυνατότητα όμως δημιουργεί ακριβώς το παράδοξο που περιγράφεις ότι μπορεί κάποιος να μεταβιβάσει όλες τις ανεξάρτητες ιδιοκτησίες ενός ακινήτου χωρίς ποτέ να τακτοποιήσει τα κοινόχρηστα.

Θεωρώ πως το νομικό αυτό κενό σε καλύπτει και σου επιτρέπει να τα κάνεις.

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν θα το βρούν κάποια στιγμη οι ιδιοκτήτες μπροστά τους είτε σε μελλοντική άδεια είτε με την ταυτότητα κτιρίου είτε ανά πάσα στιγμη σε ενδεχόμενη καταγγελία όπου θα επιβληθούν πρόστιμα.

Το συμπέρασμα για μένα είναι ναι μπορείς να το κάνεις αλλά πρέπει να συμβουλέψεις τους πελάτες σου ότι εφόσον μπήκαν σε μια διαδικασία να τακτοποιήσουν το ακίνητό τους ας τα κάνουν όλα σωστά να τακτοποιήσουν και τα κονόχρηστα να κάνουν και μια τροποποίηση της σύστασης να τα δώσουν όπου αυτοί θέλουν και να είναι καθαροί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα τμήμα κτηρίου που έχει προκύψει από σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και έχει αυθαίρετο υπόγειο. Χρειάζεται βεβαίωση και για τους δύο ιδιοκτήτες, προκειμένου να μεταβιβαστεί;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.