Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα Windows XP αποσύρονται


nik

Recommended Posts

 

εχω ένα παλιό laptop με xp , επειδ'η το είχα φορτωμένο δεν έχω κάνει ποτέ ενημερώσεις παρόλου που πάντα μου βγάζει ότι υπάρχουν ενημερώσεις γαι τον υπολογιστή. Να τις κάνω, πρίν λήξουν?

 

 

Συνάδελφε, σε σχέση με τους υπολογιστές εγώ πλέον ακολουθώ την εξής αρχή:

"Όταν κάτι δουλεύει καλά μην προσπαθείς να το αναβαθμίσεις...."

Edited by Panos_
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Εδώ το θέμα είναι αν θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν οι ενημερώσεις μέχρι τη μέρα λήξης της υποστήριξης μέσω του windows update. πχ αν κάνω format μετά τη μέρα λήξης ένα cd που έχω με τα xp sp2 θα μπορώ να βάλω το sp3 μετά την εγκατάσταση μέσω του windows update;

Για παλιό υπολογιστή είναι ιδανικά τα xp. Για νέο μάλλον χρειάζεστε 64μπιτο λειτουργικό.

 

Πάντως σαν το xubuntu σε netbook δεν έχει συνάδελφοι... Το blender, qgis κλπ ανοίγουν σε 3-5 δεύτερα. Στο ίδιο σύστημα περίμενα 1-2 λεπτά μέχρι να ανοίξουν προγράμματα σαν το gimp, το blender. Μας περιορίζει λίγο ως προς κάποιες εφαρμογές που έχουν βγει μόνο για windows.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι μας βάζουν να αγοράζουμε νέο υπολογιστή....χωρίς κανέναν λόγο. Θα μου πεις η ζωή πάει μπροστά και η τεχνολογία προχωράει και που να ξέρει και η microsoft ότι η Ελλάδα έχει κρίση.

 

Εγώ απορώ όμως σε ολόκληρες εταιρείες ή στο δημόσιο, αυτή η αλλαγή δεν θα έχει σοβαρή οικονομική επίπτωση ? Νομίζω ολόκληρο το δημόσιο (χιλιάδες Η/Υ) δουλεύουν με xp. Όλοι αυτοί θα πρέπει να αναβαθμιστούν και χωρίς λόγο αφού χρησιμοποιούν αρχαίες και πολύ απλές εφαρμογές.

 

Τέλος πιστεύω ότι τα αλάνια του διαδικτύου όλο και κάτι θα βγάλουν που να αναπληρώνει την απώλεια των αναβαθμίσεων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ το θέμα είναι αν θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν οι ενημερώσεις μέχρι τη μέρα λήξης της υποστήριξης μέσω του windows update. πχ αν κάνω format μετά τη μέρα λήξης ένα cd που έχω με τα xp sp2 θα μπορώ να βάλω το sp3 μετά την εγκατάσταση μέσω του windows update;

Για παλιό υπολογιστή είναι ιδανικά τα xp. Για νέο μάλλον χρειάζεστε 64μπιτο λειτουργικό.

 

Πάντως σαν το xubuntu σε netbook δεν έχει συνάδελφοι... Το blender, qgis κλπ ανοίγουν σε 3-5 δεύτερα. Στο ίδιο σύστημα περίμενα 1-2 λεπτά μέχρι να ανοίξουν προγράμματα σαν το gimp, το blender. Μας περιορίζει λίγο ως προς κάποιες εφαρμογές που έχουν βγει μόνο για windows.

 

 

Αν είναι όπως έγινε και με τα Windows 2000, θα μπορείς να κατεβάσεις τόσο κάθε SP ξεχωριστά όσο και τις τελευταίες αναβαθμίσεις σε ένα roll-up.

 

Για όσους ενδιαφέρονται να συνεχίσουν να δουλεύουν με τα XP (όπως εγώ), υπάρχουν οι εξής λύσεις:

1. κρατάω το σύστημα «ως έχει», αγνοώ το παραμιλητό της Microsoft (μπας και πουλήσει τα Windows 8 ), κατεβάζω μέχρι και την τελευταία αναβάθμιση και επιλέγω antivirus που θα συνεχίσει να ανανεώνεται (π.χ. AVG)

2. Όσοι έχουν Windows 7 Pro, υπάρχει το XP Mode

3. Για οποιοδήποτε σύστημα με RAM > 2GB, με οποιοδήποτε λειτουργικό (Windows/Linux), VirtualBox με τα Windows XP.

 

Για τις περιπτώσεις παλιού συστήματος με εξειδικευμένο λογισμικό απαραίτητο για εργασία, λύση είναι και η ακόλουθη: κομμένο το internet για το συγκεκριμένο σύστημα (και μόνο)

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, σε σχέση με τους υπολογιστές εγώ πλέον ακολουθώ την εξής αρχή:

"Όταν κάτι δουλεύει καλά μην προσπαθείς να το αναβαθμίσεις....

Συμφωνώ, εγώ καιρό τώρα λειτουργώ τα xp σε έναν παλιό υπολιστή με απενεργοποιημένες εντελώς τις αυτόματες ενημερώσεις, γιατί περισσότερα προβλήματα μου εμφανιζόντουσαν με αυτές, παρά χωρίς αυτές..! Με ένα καλό αντιβιοτικό και firewall δεν εχεις πρόβλήμα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το θέμα είναι αν θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν οι ενημερώσεις μέχρι τη μέρα λήξης της υποστήριξης μέσω του windows update. πχ αν κάνω format μετά τη μέρα λήξης ένα cd που έχω με τα xp sp2 θα μπορώ να βάλω το sp3 μετά την εγκατάσταση μέσω του windows update;

Για παλιό υπολογιστή είναι ιδανικά τα xp. Για νέο μάλλον χρειάζεστε 64μπιτο λειτουργικό.

 

Πάντως σαν το xubuntu σε netbook δεν έχει συνάδελφοι... Το blender, qgis κλπ ανοίγουν σε 3-5 δεύτερα. Στο ίδιο σύστημα περίμενα 1-2 λεπτά μέχρι να ανοίξουν προγράμματα σαν το gimp, το blender. Μας περιορίζει λίγο ως προς κάποιες εφαρμογές που έχουν βγει μόνο για windows.

 

Υπάρχει η δυνατότητα να δημιουργήσεις ένα bootable cd των xp και να ενσωματώσεις το sp3. Η διαδικασία λέγεται slipstreaming και πρέπει να χρησιμοποιήσεις λογισμικό τρίτου κατασκευαστή, όπως το nlite (είναι freeware).

 

Υπάρχουν αρκετοί οδηγοί στο διαδίκτυο για τη διαδικασία.

 

π.χ. https://www.terabyteunlimited.com/howto/howto-xp-sata.htm

 

http://winsupersite.com/windows-xp/slipstreaming-windows-xp-service-pack-3-sp3

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα παλιό λάπτοπ και θέλω να το ξεφορτώσω γιατί σέρνεται. Να πάρω ένα εξωτερικό σκληρό και να μεταφέρω εκει τα αρχεία μου? ή κάτι άλλο?

Ολοι οι εξωτερικοί βλέπω είναι Usb 3.0. Το δικό μου λάπτοπ είναι πολύ παλιό. Υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα εξωτερικό σκληρό και μετέφερε όπως λες τα αρχεία σου σε αυτόν.

 

Μετά κάνε ένα φορμάτ το λαπτοπ και θα δεις ότι θα πηγαίνει σφαίρα. Το μόνο κακό είναι ότι θα πρέπει να επανεγκαταστήσεις όλα τα προγράμμα που είχες πριν.

 

Με το usb 3.0 δεν υπάρχει πρόβλημα, υπάρχει συμβατότητα προς πίσω και με usb 2.0 και 1.0.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όπως έγινε και με τα Windows 2000, θα μπορείς να κατεβάσεις τόσο κάθε SP ξεχωριστά όσο και τις τελευταίες αναβαθμίσεις σε ένα roll-up.

 

Τότε τι έγινε; Μπορούσες μέσω windows update ή μόνο από σελίδα πχ σε ένα αρχείο; Αυτό εννοείς rollup;

 

Υπάρχει η δυνατότητα να δημιουργήσεις ένα bootable cd των xp και να ενσωματώσεις το sp3.

 

Το έχω κάνει ήδη αυτό. Σαν παράδειγμα το είπα το sp3. Το βασικό πρόβλημα το έχω με τις ενημερώσεις μετά από αυτό και είναι πολλές.

Το sp3 το έβαλα με το nlite. Το είχα κατεβάσει όμως και το είχα. Όλα τα υπόλοιπα όμως που έκανα με windows update αν πάω να τα κατεβάσω ένα - ένα από το site θα χαθώ. Και άντε να βρεις και τι έχει περάσει τόσο καιρό. Δεν φαίνονται όλα τα update στην προσθαφαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

Τότε τι έγινε; Μπορούσες μέσω windows update ή μόνο από σελίδα πχ σε ένα αρχείο; Αυτό εννοείς rollup;

 

 

Το έχω κάνει ήδη αυτό. Σαν παράδειγμα το είπα το sp3. Το βασικό πρόβλημα το έχω με τις ενημερώσεις μετά από αυτό και είναι πολλές.

Το sp3 το έβαλα με το nlite. Το είχα κατεβάσει όμως και το είχα. Όλα τα υπόλοιπα όμως που έκανα με windows update αν πάω να τα κατεβάσω ένα - ένα από το site θα χαθώ. Και άντε να βρεις και τι έχει περάσει τόσο καιρό. Δεν φαίνονται όλα τα update στην προσθαφαίρεση.

 

Αφού μιλάμε για τα Windows 2000. Στην παρακάτω σελίδα:

http://support.microsoft.com/kb/260910/el

θα βρεις το τελευταίο SP (SP4, αρχείο εγκατάστασης, δεν χρειάζεται τα προηγούμενα SPs) όσο και τις αλλαγές από την μέρα έκδοσης του SP4 (Ιούνιο 2003) μέχρι το φινάλε (Ιούνιος 2005) επίσης σε ένα αρχείο εγκατάστασης (το ονόμασαν SP4 update rollup 1).

Αν ισχύσει το ίδιο με τα XP, λογικά, περί τον Απρίλιο/Μάϊο θα εμφανιστεί στην αντίστοιχη σελίδα, εκτός από το SP3 και ένα SP3 update rollup.

 

Δεν βλέπω το λόγο γιατί πρέπει να ενσωματωθούν εξαρχής στα CD/DVD εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.