Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Μα αυτο μου ζηταει. Την αποτυπωση της υφισταμενης καταστασης και μονο.

Εγω συνηθως βαζω και την εγκεκριμενη κατασταση και κανω την αντιπαραβολη των περιγραμματων για να δειξω τι κερδισα και απο που.

Αυτο δε θελει να φανει, θελει μονο την αποτυπωση της υφισταμενης καταστασης.

 

Την τροποποιηση της συστασης θελει να την κανει επειδη η διαμερισματωση γινεται και κατατι εις βαρος του κοινοχρηστου κλιμακοστασιου. 

Οποτε θελει αν αναγραψω κατι για διαμερισματωση να αναφερω οτι δε θιγονται κοινοχρηστα

 

Οποτε απο μενα θελει μονο την κατοψη μου και θα δωσει αλλος συναδελφος βεβαιωση, πανω στη δικη μου τακτοποιηση, στην οποια τεχνηεντως δε θα αναφερει τη λεξη διαμερισματωση.

 

Ετσι ο συμβολαιογραφος θα κανει συμβολαιο με δικη μου κατοψη και 5σελιδο δηλωσης με βεβαιωση απο αλλο μηχανικο (ο οποιος τυγχανει να ναι ο αγοραστης).

Απλως απο μενα θελει τη βεβαιωση οτι η κατοψη αυτη συνοδευει την ταδε δηλωση.

 

Και εγω δε θα ανεβασω μοναχα αυτην αλλα και μια πιο γεματη, με περιγραμματα κλπ.

Επι της ουσιας ο συμβολαιογραφος θελει ενα τμημα της κατοψης που θα ανεβασω στο ΤΕΕ

Εχω θεμα?

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω πως ναι έχεις θέμα 

Δεν μπορείς άλλα σχέδια να έχεις υποβάλλει στο σύστημα 

και άλλα στην συμβ/φο

 

Συμφωνώ κι εγώ  και με akis73

Αλλωστε στα σχέδια που δίνουμε σε συμβολαιογράφο βάζουμε το γνωστό "κείμενο" σε πλαίσο - " Η παρούσα (πχ) κάτοψη είναι όμοια με αυτή που θα αναρτηθεί στο σύστημα διαχειρίσεων-δηλώσεων Ν 4178/13 του ΤΕΕ" . Αντε το πολύ-πολύ να έχει επιπλέον καμμιά περιγραφή τυπου (αβγδεζη...) για την περιγραφή ορίων 

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν συμφωνεί 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανενα θεμα να την ανεβασω την κατοψη αυτη, απλα δε θα ναι η μονη. Θα ανεβασω και ενα δευτερο PDF με την αποτυπωση των υπερβασεων κλπ.

Δεν ειμαι υποχρεωμενος να ανεβασω ΜΟΝΟ ενα αρχειο. Μπορω και περισσοτερα του ενος σε καθε κελι.

Οποτε η δηλωση μου δεν εχει δοση ανακριβειας.

Λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Μια κατοψη ΜΟΝΟ η υφισταμενη κατασταση του διαμερισματος με τις ακριβεις διαστασεις. Χωρις να φαινεται απο που κερδισε τι.

 

Και μια δευτερη κατοψη που θα περιλαμβανει την παραπανω κατοψη, την εγκεκριμενη κατοψη του διαμερισματος, το περιγραμμα του ενος, το περιγραμμα του αλλου και πατωντας το ενα περιγραμμα πανω στο αλλο, διαγραμμισμενες οι υπερβασεις λογω διαμερισματωσης απο το διπλα διαμερισμα και τον κοινοχρηστο.

 

Η 1η κατοψη παει στο συμβολαιογραφο με τη δηλωση οτι συνοδευει την ταδε δηλωση του 4178 και αυτη μαζι με τη 2η ανεβαινουν στο συστημα του ΤΕΕ.

Επι της ουσιας η 1η κατοψη ειναι τμημα της 2ης.

 

Διαφωνει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

3. Στα συμβολαιογραφικά έγγραφα που αφορούν σε δικαιοπραξίες μεταβίβασης ακινήτων, στα οποία υπάρχουν κατασκευές ή χρήσεις του παρόντος νόμου, εφόσον αυτές δεν απεικονίζονται στα σχέδια της οικοδομικής άδειας ή της άδειας δόμησης γίνεται ειδική μνεία για τα στοιχεία νομιμότητας των κατασκευών ή των χρήσεων αυτών και επισυνάπτονται επιπλέον, επί ποινή ακυρότητας, αντίγραφα από το πληροφοριακό σύστημα του άρθρου 10 του παρόντος των σχεδίων που τις απεικονίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Τουτ' εστιν?

 

Το σχεδιο που μου ζηταει ο συμβολαιογραφος περιλαμβανει ΟΛΕΣ τις αυθαιρετες κατασκευες που ειναι ρυθμισμενες και δειχνει την πραγματικη κατασταση ως εχει.

Μονο που δε διακρινεται σαφως η υπερβαση ή η απωλεια πανω σε αυτο, δεν εχει την αντιστοιχη διαγραμμιση στα αυθαιρετα τμηματα, τα οποια ομως περιλαμβανει το περιγραμμα του.

 

Σε αυτο θα βεβαιωσω οτι συνοδευει την ταδε δηλωση.

Θα το ανεβασω αυτο αλλα θα ανεβασω ΚΑΙ ενα πιο επεξηγηματικο που θα δειχνει και τις διαγραμμισμενες επιφανειες που θεωρουνται αυθαιρετες και τακτοποιουνται.

 

Πολλοι συναδελφοι διαφωνουν με την αναλυτικη τακτικη μου και θεωρουν εκ του περισσου την αντιπαραβολη αυτη.

 

Θεωρει κανενας οτι κανω κατι παρατυπο ετσι?

Link to comment
Share on other sites

3. Στα συμβολαιογραφικά έγγραφα που αφορούν σε δικαιοπραξίες μεταβίβασης ακινήτων, στα οποία υπάρχουν κατασκευές ή χρήσεις του παρόντος νόμου, εφόσον αυτές δεν απεικονίζονται στα σχέδια της οικοδομικής άδειας ή της άδειας δόμησης γίνεται ειδική μνεία για τα στοιχεία νομιμότητας των κατασκευών ή των χρήσεων αυτών και επισυνάπτονται επιπλέον, επί ποινή ακυρότητας, αντίγραφα από το πληροφοριακό σύστημα του άρθρου 10 του παρόντος των σχεδίων που τις απεικονίζουν.

 

Εμείς οφείλουμε τα κόκκινα η συμβολαιογράφος τα μπλε ...

Στην περίπτωσή σου δώσε και τα δύο και άστο πάνω της. Συνάδελφος ο αγοραστής, μπορεί να αναγνώσει τις συνέπειες ...

Link to comment
Share on other sites

Μετά ώριμου σκεψεως και ανταλλαγής απόψεων με τους συναδέλφους, κατέληξα στην εξής δοκιμη λύση :

Σκοπεύω να κάνω ένα σχέδιο κάτοψης στο οποίο θα απεικονιζεται η πραγματική κατάσταση, συμπεριλαμβανομένων όλων των αυθαίρετων κατασκευών που έχουν τακτοπο
ιηθει, χωρίς διαγραμμιση τους και από δίπλα ένα απόσπασμα της εγκεκριμένης κάτοψης. Σε ένα σχέδιο δηλαδή το πως είναι και το πως μελετηθηκε να είναι το διαμέρισμα. Με τη δήλωση που θέλει ο συμβολαιογραφος ότι η παρούσα κάτοψη συνοδεύει την τάδε δήλωση αυθαίρετου.

Και εν δεύτερο σχέδιο, ξεχωριστό, που θα περιλαμβάνει μόνον το πραγματικό περίγραμμα του διαμερίσματος με το εμβαδόν του, το εγκεκριμένο περίγραμμα με το εγκεκριμένο εμβαδόν και την αποτυπωση και διαγραμμιση των αυθαίρετων εμβαδων που προσθαφαιρεθηκαν στο διαμέρισμα και τακτοποιηθηκαν, πατώντας το ένα περίγραμμα πάνω στο άλλο. Το οποίο σχέδιο θα ανέβει επίσης στο σύστημα μαζί με την πρώτη κάτοψη αλλά ο συμβολαιογραφος δε θα το λάβει.

Ίσως εκ του περισσου για κάποιους συναδέλφους το τελευταίο αλλά για μένα είναι αρκετά.επεξηγηματικο της δήλωσης.

Και έτσι φαντάζομαι δε θα χει κανένας πρόβλημα. 

Απόψεις?

Link to comment
Share on other sites

Να μην κάνεις απολύτως καμία "...αλχημεία"!

Να είσαι βέβαιος ότι, "....κάποιο λάκκο έχει η φάβα"!

Δεν είναι "νόμιμο" να κάνεις αυτό που σου ζητάει η συμβολαιογράφος και ο συνάδελφος - αγοραστής.

Να ξαναδείς επίσης και το θέμα "διαμερισμάτωση" που αναφέρεις....

Είναι όντως "διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου" ή είναι απλώς "κατάληψη τ.μ. από κοινόχρηστους χώρους"....

Στην "κατάληψη τ.μ. από κοινόχρηστους χώρους" με συνέπεια την τροποποίηση της σύστασης, απαιτείται εκ του νόμου η 100% συναίνεση των συνιδιοκτητών του ακινήτου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.