Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Οπότε θα βάλεις τα "απαιτούμενα σχέδια" που ορίζει ο νόμος 4178 για την Κατηγορία 4, δηλαδή, Τοπογραφικό διάγραμμα άδειας, Διάγραμμα κάλυψης άδειας, Τομή άδειας, Κάτοψη άδειας κ.λπ., με σημειωμένες πάνω τις αυθαιρεσίες του ακινήτου κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα βάλεις τα "απαιτούμενα σχέδια" που ορίζει ο νόμος 4178 για την Κατηγορία 4, δηλαδή, Τοπογραφικό διάγραμμα άδειας, Διάγραμμα κάλυψης άδειας, Τομή άδειας, Κάτοψη άδειας κ.λπ., με σημειωμένες πάνω τις αυθαιρεσίες του ακινήτου κ.λπ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε αλλά το παραθέτω

 

Σήμερα άνοιξα  το σύστημα δηλώσεων ΤΕΕ

συγχρόνως και με το Mozilla και με το chrome

 

και κατάλαβα ότι μπορείς να προσθέτεις ΝΕΑ δήλωση

π.χ στο mozilla παίρνοντας στοιχεία ιδιοκτητών κλπ

 με το "αντιγραφή και επικόλληση" από το chrome

 

χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα γιατί τα στοιχεία ενημερώνονται κανονικά

(αυτό με βοήθησε σε δηλώσεις 8 αδομήτων)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Βασίλη, με τις "...μαγικές και εφευρετικές" σου ικανότητες!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, για να υποβάλουμε δήλωση πρέπει -εκτός της εξουσιοδότησης από τον ιδιοκτήτη- να έχουμε και το πιο πρόσφτατο Ε9 στο οποίο αναγράφεται το προς υπαγωγή ακίνητο ή μπορούμε να το παραλάβουμε και αργότερα για την πληρότητα των αρχείων που υποβάλλουμε στο σύστημα?

 

Επιπρόσθετα, σε περίπτωση συνιδιοκτησίας με συναίνεση, μας καλύπτει το Ε9 ενός εκ των συγκυρίων ή θέλουμε το Ε9 όλων ?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου μπορούμε να το πάρουμε και αργότερα, αλλά συνήθως το παίρνω από την αρχή για να έχω μια πλήρη εικόνα των στοιχείων του ακινήτου(χρήση και ως αποδεικτικού χρόνου κατασκευής) αλλά και για να παροτρύνω τον πελάτη να το τροποποιήσει με τα σωστά τετραγωνικά αμέσως μόλις τα έχω.

 

Στο δεύτερο ερώτημα πιστεύω ότι θέλει τα Ε9 όλων των συγκυρίων αφού η τακτοποίηση τους αφορά όλους.

 

Επιπλέον λόγω της έκδοσης πιστοποιητικών ΕΝΦΙΑ σε κάθε συμβόλαιο καλό είναι να συμβουλεύουμε τους πελάτες μας προς τη διόρθωσή τους ώστε να μην συναντήσουν θέμα αργότερα.

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να εκθεσω κι εδω τον προβληματισμο μου διοτι μαλλον προκειται για θεμα πιο κοντα στο παρον τοπικ παρα στη διαμερισματωση.

 

Σε περιπτωση που βρισκω αυθαιρετες κατασκευες προς τακτοποιηση σε διαμερισμα και προβαινω σε δηλωση του Ν.4178/2013, σχεδιαζω το διαμερισμα απο την αρχη ακριβως ως εχει, διπλα βαζω το εγκεκριμενο σχεδιο με το διαμερισμα οπως προβλεποταν να κατασκευαστει και απο κατω παταω εγκεκριμενο με πραγματικο περιγραμμα για να διαγραμμισω τις υπερβασεις, ειτε ειναι ως ΥΔ ειτε ως διαμερισματωση, με τις αντιστοιχες επισημανσεις εντος του σχεδιου.

 

Το ιδιο σκοπευα να κανω και με μια αντιστοιχη περιπτωση που μου ετυχε με διαμερισματωση εις βαρος διπλα διαμερισματος και κοινοχρηστου λογω μετατοπισμενης κατασκευης κλιμακοστασιου συγκριτικα με τις εγκεκριμενες μελετες.

 

Ο συμβολαιογραφος που θα κανει τη μεταβιβαση μου ζητησε ειτε να βεβαιωσω στο λεκτικο μου οτι η διαμερισματωση δεν αφορα κοινοχρηστα (που δε γινεται) ειτε να φερω 100% συναινεσεων για να τροποποιησει τη συσταση...

 

Η τριτη λυση ειναι να του προσκομισω ενα σχεδιο κατοψης ΜΟΝΟ του διαμερισματος μου ως εχει τωρα, χωρις το εγκεκριμενο διπλα, χωρις διαγραμμισεις και αποτυπωσεις υπερβασεων κλπ, με την αντιστοιχη δηλωση διπλα οτι το παρον σχεδιο συνοδευει την ταδε δηλωση αυθαιρετου.

 

Εχω καποιο θεμα να του δωσω το σχεδιο που ζηταει και εγω στο συστημα εντος των προκαθορισμενων ημερομηνιων να ανεβασω ΚΑΙ μια πληρεστερη κατοψη που θα περιλαμβανει και την πραγματικη κατοψη του διαμερισματος που του προσκομιζω αλλα και την εγκεκριμενη με την αποτυπωση των υπερβασεων πανω?

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω πως ναι έχεις θέμα 

Δεν μπορείς άλλα σχέδια να έχεις υποβάλλει στο σύστημα 

και άλλα στην συμβ/φο

 

Υπάρχει μέχρι και σχετική εγκ/λιο 

που αναφέρει ότι αν τελικά αλλάξεις τα σχέδια της δήλωσης

που έδωσες σε κάποια δημόσια αρχή πρέπει να την ενημερώσεις με τα νέα

 

υ.γ

Inzaghi μπορεί τα όσα αναφέρω περί εγκυκλίου

να αναφέρονται  μέσα στο σύστημα δηλώσεων ΤΕΕ

(νομίζω στα "αιτήματα")

 

υ.γ Ναι εκεί είναι

Δηλώνω υπεύθυνα ότι αναλαμβάνω κάθε ευθύνη που προκύπτει από οποιαδήποτε τροποποίηση, καθώς και την υποχρέωση της ενημέρωσης κάθε ιδιώτη, Δημόσιας Αρχής ή άλλου παραλήπτη στον οποίο έχει ήδη χορηγηθεί οποιοδήποτε στοιχείο της παρούσας δήλωσης.
 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μου εν προκειμενω δεν ειναι οτι θα δωσω διαφορετικο σχεδιο στο συμβολαιογραφο και διαφορετικο θα ανεβασω στο συστημα του ΤΕΕ 

Απλα του συμβολαιογραφου θα εχει ΜΟΝΟ την κατοψη του διαμερισματος και αυτο που θα ανεβει στο ΤΕΕ θα εχει ΚΑΙ αυτη αλλα ΚΑΙ 2-3 ακομα σχηματα, περιγραμματα κλπ στα οποια αποτυπωνονται οι υπερβασεις.

 

Ή στην τελικη θα ανεβασω ΚΑΙ αυτο που θα προσκομισω στο συμβολαιογραφο ΚΑΙ το ολοκληρωμενο που αναφερω παραπανω..

 

Ακομα θεωρειτε πως υπαρχει θεμα?

 

Αποψεις?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο συμβ/φος έχει πρόβλημα να φαινονται πάνω στο σχέδιο οι υπερβάσεις;

 

Πες του ότι βάσει του άρ.23 παρ.10 προβλέπεται λόγω διαμερισμάτωσης η αποτύπτωση της υφιστάμενης κατάστασης και αυτό θα του προσκομίσεις. Η τροποποίηση της σύστασης τι σχέση έχει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.