Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις Απαντήσεις από Help Desk για Ν. 4178/13


Recommended Posts

 

ενημερωτικά:

 

Έχεις δίκαιο όσον αφορά ενδεχόμενη μεταβίβαση σε κτίσμα με μεταγενέστερη κατάτμηση.

 

Κατόπιν συννενόησης με την πρόεδρο των συμβολαιογράφων, μου είπε οτι οταν απο την κατάτμηση δημιουργείται υπερδόμηση, τότε παύει και η ισχύς νομιμότητας της Ο.Α. με αποτέλεσμα να ζητάνε υπαγωγή ολόκληρου του κτίσματος στον 4178! Ουσιαστικά το εδάφιο του παραρτήματος αναφέρεται μόνο στον τρόπο υπολογισμού του προστίμου του αυθαίρετου τμήματος.

 

Θέλει πάντως περαιτέρω ψάξιμο και μέχρι να ξεκαθαρίσει τι ισχύει ακριβώς, καλό είναι να υπάρχει η αντιμετώπιση που πρότεινες ή τουλάχιστον συννενόηση με συμβολαιογράφο πριν την υπαγωγή.

 

Συνιστώ ανεπιφύλαχτα σε κάθε περίπτωση να συμβουλευτείτε συμβολαιογράφο πριν κάνετε υπαγωγή!

 

μπορείς να δώσεις ένα απλό παράδειγμα όταν δημιουργείται υπερδόμηση από την κατάτμηση? αναφέρεσαι σε ' υπερδόμηση' στα νόμιμα βάσει οικοδομικής άδειας?

 

Για παράδειγμα, στην περίπτωση μου η άδεια βγήκε σε οικόπεδο ~2000τ.μ. στην οποία φαίνονταν και οι άλλες οικοδομές που είχαν ανεγερθεί και είχαν αφαιρεθεί τα μέτρα από την επιτρεπόμενη δόμηση. μετά έγινε κατάτμηση του τμήματος ~320τ.μ. (με πράξη χρησικτησίας) στην οποία βρίσκεται η οικοδομή που με ενδιαφέρει και στην οποία χτίστηκε αυθαίρετα ένας ολόκληρος όροφος. είμαστε εντός σχεδίου μέγιστη επιτρ. δόμηση στα 300τ.μ. είναι  240τ.μ. . από οικοδομ. άδεια έχω νόμιμα ~180τ.μ. και τα αυθαίρετα μου συνολικά είναι~160τ.μ....

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο τμήμα λοιπόν 320τμ που κατατμήθηκε, θα μπορούσες να χτίσεις τα 180τμ που θεωρείς νόμιμα από την οικοδομική άδεια?? αυτο είναι το ερώτημα.

 

Για να αναφέρω μια απλή γενική περίπτωση. Έστω γηπεδο 10.000τμ όπου χτίζω με δόμηση 0.2 δηλαδή επιτρεπόμενα->2000τμ

Χτίζω λοιπόν τα 2000 στη μια μεριά του οικοπέδου και μετά πάω και κάνω κατάτμηση και το χωρίζω σε δύο γήπεδα απο 5000 όπου το ένα είναι άδειο και στο άλλο έχω το κτίριο 2000τμ.

Στο νέο γήπεδο των 5000τμ προφανώς θα μπορούσα να χτίσω 0,2x5000=1000τμ και όχι 2000 που έχω υφιστάμενα. Αυτό σημαίνει ότι έχω δημιουργήσει υπερδόμηση και προφανώς μια τέτοια κατάτμηση είναι παράνομη

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να δώσεις ένα απλό παράδειγμα όταν δημιουργείται υπερδόμηση από την κατάτμηση? αναφέρεσαι σε ' υπερδόμηση' στα νόμιμα βάσει οικοδομικής άδειας?

 

Για παράδειγμα, στην περίπτωση μου η άδεια βγήκε σε οικόπεδο ~2000τ.μ. στην οποία φαίνονταν και οι άλλες οικοδομές που είχαν ανεγερθεί και είχαν αφαιρεθεί τα μέτρα από την επιτρεπόμενη δόμηση. μετά έγινε κατάτμηση του τμήματος ~320τ.μ. (με πράξη χρησικτησίας) στην οποία βρίσκεται η οικοδομή που με ενδιαφέρει και στην οποία χτίστηκε αυθαίρετα ένας ολόκληρος όροφος. είμαστε εντός σχεδίου μέγιστη επιτρ. δόμηση στα 300τ.μ. είναι  240τ.μ. . από οικοδομ. άδεια έχω νόμιμα ~180τ.μ. και τα αυθαίρετα μου συνολικά είναι~160τ.μ....

 

Υπερδόμηση δημιουργείται οταν πχ σε ενα οικόπεδο 1000 τ.μ. με επιτρεπόμενη δόμηση 800 τ.μ.,υπάρχει κατάτμηση πχ στη μέση,ήτοι διαιρετό τμήμα 500,00 τ.μ. και η οικοδομή των 800 τ.μ. που κατασκευάστηκε και είναι εντός των 500 τ.μ. ξεπερνάει εν αρχή την επιτρεπόμενη δόμησή του,δλδ  τα 400 τ.μ.

 

Αυτό δημιουργεί τη λεγόμενη υπερδόμηση που απαγορεύει την κατάτμηση του οικοπέδου ακόμα και αν δημιουργούνται άρτια και οικοδομήσιμα τμήματα.

 

Απο εκεί και πέρα όπως μου έγραψε και κάποιος συνάδελφος:

 

"Η οικοδομική άδεια εκδίδεται σε ένα συγκεκριμένο οικόπεδο με ορισμένες τις πλευρές του, τον προσανατολισμό τους και την επιφάνεια γης.

 

Η κατάτμηση μπορεί να είναι νόμιμη, δηλαδή να μην δημιουργεί υπερδόμηση (παράδειγμα κατάτμηση που στο ένα τμήμα μένει το κτίριο και το άλλο μένει κενό), όμως από τη στιγμή που αυτή συντελείται η αρχική άδεια δεν ανταποκρίνεται στην υφιστάμενη κατάσταση και έτσι είτε όφειλε να έχει ενημερωθεί ή αναθεωρηθεί ως προς το νέο τοπογραφικό αν ήταν στο χρόνο ισχύος της, είτε να εκδοθεί νέα άδεια για να εναρμονιστει με την υφιστάμενη κατάσταση.

 

Έχεις κρίνει ότι η μετά την κατάτμηση κατάσταση είναι νόμιμη, δηλαδή το κτίριο δεν παραβιάζει ΣΔ, ΠΚ, Δ, χρήση κλπ τότε κάνε μου μια ωραία νομιμοποίηση ως προς το νέο τοπογραφικό σου μόνο με το παράβολο."

 

Το όλο πρόβλημα έχει δημιουργηθεί απο την ηλιθιότητα της ανώμαλης δικαιοπραξίας χωρίς να υπάρχει ο οποιοσδήποτε έλεγχος αν εντός της έκτασης υπάρχει κατασκευή με Ο.Α., αν δημιουργείται άρτιο κ οικοδομήσιμο τμήμα κτλ....

 

Στη δική σου περίπτωση:

Ως χρόνος δημιουργίας οικοπέδου, είναι η μεταγραφή της πράξης. Κατ`αρχάς λοιπόν τα 320 τ.μ. θες να μου πεις οτι δημιουργούν άρτιο κ οικοδομήσιμο κατά κανόνα? Γιατί περέκλιση αποκλείεται λόγω του χρόνου δημιουργίας. Αν λοιπόν έχεις άρτιο κ οικοδομήσιμο οικόπεδο με Ε = 320,00 τ.μ. κ επιτρεπόμενη δόμηση 240,00 τ.μ., τότε λόγω του οτι το κτίσμα με Ο.Α. είναι 180,00 τ.μ. δεν δημιουργούν υπερδόμηση. Πλάγιες αποστάσεις κτλ είναι εντάξει με το νεο τοπογραφικό?

 

Αν ναι δες αν μπορείς να κάνεις ενημέρωση φακέλου ως προς τα αρχιτεκτονικά κ το τοπογραφικό ή στη χειρότερη αν η ΥΔΟΜ κρίνει οτι δεν ισχύει η Ο.Α., να προχωρήσεις σε άδεια νομιμοποίησης του "νόμιμου" κτίσματος. Σε αυτό ακόμα δεν εχω σαφή απάντηση...ελπίζω να γίνεται με ενημέρωση....

Link to comment
Share on other sites

Να πω και κάτι ακόμα και καλό θα ηταν να απαντήσει ο Dimitris_GM ή όποιος γνωρίζει....

 

Μπορεί άραγε να γίνει ακύρωση ανωμάλου δικαιοπραξίας και επιστροφή στην πρότερη κατάσταση?

 

Γιατί συνένωση οικοπέδων έχουν τεράστια έξοδα λόγω αντικειμενικής αξίας των κτισμάτων.

 

Αυτό κ τη μετατροπή της χρησικτησίας σε πχ σύσταση κάθετων, θα έδινε την τέλεια λύση

Link to comment
Share on other sites

- αν...λεμε  "αν" γινονταν αυτο που λες...

 

"προτερα κατασταση" σημαινει οτι τα τμηματα θα επανερχονταν στην ιδιοκτησια του αρχικου κληρουχου... :sad: :-(

 

- και γιατι να θελετε σημερα να συνενωσετε δια της ακυρωσεως?

 

- η συνενωση εχει φορο το 1/2 του ΦΜΑ

 

υπαρχει μια ΠΟΛ η 1050/96 με αναλυτικα παραδειγματα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επειδή κουράζομαι να επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια, συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή σε όποιον αναλαμβάνει τέτοιες δηλώσεις, δεν πρέπει πάντα να μένουμε στην "επιφάνεια" του θέματος (π.χ. αυτό λέει το παράρτημα κ.λπ.), αλλά πρέπει να εμβαθύνουμε και να βάζουμε στο "παιχνίδι" κι άλλους συνεργάτες μας, άλλων ειδικοτήτων (π.χ. δικηγόρο, συμβολαιογράφο κ.λπ.) κι όλο αυτό όχι βεβαίως με μια "συμβατική" αμοιβή π.χ. 1.250 ευρώ για μια δήλωση 4178 (π.χ. δηλαδή, όσα θα έπαιρνα και για μια άλλη "απλή" δήλωση κ.λπ.).

Προσέξτε, "ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός" ή "ανάποδα".........

Ό,τι κάνουμε σήμερα θα το "κουβαλάμε" κι εμείς, κι ο ιδιοκτήτης και το ακίνητο.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

29) - Μπορούν να αφαιρεθούν από το συνολικό εμβαδόν μιας αυθαίρετης σοφίτας κάποια τ.μ. αυτής με πολύ χαμηλό ύψος κατά τη δήλωσή της στο Ν.4178/13, κι αν ναι ποιο είναι αυτό το καθοριστικό ύψος κάτω από το οποίο οι χώροι της σοφίτας μπορούν να μην δηλώνονται?
Δεν προκύπτει αυτό από κάπου (με μία δόση δισταγμού).
 
 
Διασαφηνίστηκε πλήρως αυτό το θέμα?

 

Το θέμα είχε αποσαφηνιστεί από την εποχή έκδοσης της εγκυκλίου 3 του ν. 4178/13. (ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α-1.2)

2) Ως προς την κύρια χρήση χώρου για την υπαγωγή αυθαίρετης κατασκευής στο ν. 
4178/13 λαµβάνεται υπόψη η εγκατεστηµένη προ 28-7-2011 κύρια χρήση, ανεξαρτήτως αν 
το ύψος του χώρου είναι µικρότερο από το οριζόµενο από τις ισχύουσες διατάξεις, διότι τα 
ύψη που ορίζουν κάθε φορά οι Οικοδοµικοί Κανονισµοί αφορούν σε νόµιµα κτίρια και µόνον.  

 

Σε συνδυασμό με το παραπάνω τεκμαίρεται ότι δεν έχουμε κανένα έρεισμα να αφαιρέσουμε αυθαίρετες επιφάνειες από τον υπολογισμό προστίμου, επειδή το ύψος τους δεν πληροί το απαιτούμενο ύψος για τις εγκατεστημένες χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες μπορώ να υποβάλλω μια δήλωση ή πρέπει να υποβάλλω 2 διαφορετικές?

Στην πρώτη οριζόντια υπάρχει ένας ιδιοκτήτης

Στη δεύτερη ιδιοκτησία ο παραπάνω ιδιοκτήτης έχει την ψιλή κυριότητα

Κάποια βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Κάποια βοήθεια?

Μπορείς να κάνεις μια αίτηση με τη χρήση συναινέσεων, ΑΛΛΑ για τον υπολογισμό των %Υ.Δ. κτλ θα "δεσμεύσεις" τα πρώτα Φ.Κ. για την πρώτη οριζόντια και τα υπόλοιπα για την άλλη οριζόντια σαν να κάνεις 2 ξεχωριστές δηλώσεις. Ενδέχεται λοιπόν η 1η Ο.Ι. να έχει <50% κ η 2η >100-200%.

 

Φυσικά θα κάνεις κ αναφορά στην Τεχνική Έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.